PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Seninle ibreli PPM üzerine de bir test yapacaktık.
PPM.png

Hatırlarsan ibreli PPM de BUFFER olarak op-amp kullanmıştık.
Ancak ibrenin çalışma karakeristiğini ayarlayamamıştık. Bu durum ibrenin ataletinden kaynaklı.
Ancak dedectör devresinden sonraki 10uF kondansatörü burada uygulayabilir de 1mA ibre için yeterli akımı sağlayabilirsek, sendeki ibreli PPM daha slow çalışabilecektir. Bu sayede ibre daha yavaş düşecek, peak ölçümüne daha yakın gibi çalışabilecektir.
Yapmak istersen ve müsaitsen ecik uğraşalım. Zaten yapman gereken devre tek transistörlü basit bir devre.

Seninle ibreli PPM üzerine de bir test yapacaktık.
Ekli dosyayı görüntüle 109910
Hatırlarsan ibreli PPM de BUFFER olarak op-amp kullanmıştık.
Ancak ibrenin çalışma karakeristiğini ayarlayamamıştık. Bu durum ibrenin ataletinden kaynaklı.
Ancak dedectör devresinden sonraki 10uF kondansatörü burada uygulayabilir de 1mA ibre için yeterli akımı sağlayabilirsek, sendeki ibreli PPM daha slow çalışabilecektir. Bu sayede ibre daha yavaş düşecek, peak ölçümüne daha yakın gibi çalışabilecektir.
Yapmak istersen ve müsaitsen ecik uğraşalım. Zaten yapman gereken devre tek transistörlü basit bir devre.
Çok iyi olur Yamyam hocam .İbreli PPM e de emek verdik ama bu ibrelerin ataleti yüzünden pek keyif alamıyorum.Eğer bu devre ile başarılı olursa tadından yenmez.:)

@sasen1
Geçerken bir mikrofon gördüm.
https://www.panmusic.com.tr/urun/ta...3649335940226&utm_campaign=120213649335930226
Markayı tanımıyorum. Teknik özelliklerini öğrenemedim.
Sen öğrenebilirsen fiyatı uygun gibi.
Teşekkür ederim Yamyam hocam bende condenser mikrofon olarak RODE NT-1A var.
https://rode.com/en/microphones/studio-condenser/nt1a#section-specs
Kayıt kalitesi oldukça iyi.

Teşekkür ederim Yamyam hocam bende condenser mikrofon olarak RODE NT-1A var.
https://rode.com/en/microphones/studio-condenser/nt1a#section-specs
Kayıt kalitesi oldukça iyi.
Fena değilmiş.
Bu mikrofondan en az 4 tane aldırıp iyice bi köteklemek istiyorum seni.
Enstruman kaydındaki bilimsellik ve daha önceki sohbetlerimizdeki bazı teknikleri hem daha bilimsel olarak öğrenir hem de teknik olarak sağlam bir başlangıç noktan olur.
PC bazlı osilaskop konusu içerisinde işlediğimiz çoğu tekniklerin kayıt tekniği ile bilgilerini bilimsel olarak kavrayabilirsen ses kayıt tekniği sende de kronik olacaktır.
İlk olarak 1988 yılında bu anlattıklarımı stüdyoda bilimsel olarak test etmiştim.

Bu mikrofondan en az 4 tane aldırıp iyice bi köteklemek istiyorum seni.
Bu mikrofondan almak artık hayal oldu hocam.:DBiz sadece kötekle idare edeceğiz .Bugün 4k7 direnç aldım .Adam 2 lira dedi tanesine.Zar zor 1,5TL ye verdi.Bir direnç bile devredeki en ucuz malzeme .Geldiğimiz hale bak.Keyifle hobilerimizi bile yapamaz olduk.

Belli olmaz gün gelir bir imkan buluruz belki.Umudu kaybetmemek lazım.

Yaptığımız amplileri LM1875 ve AKAI modifiye ampliyi şimdi yapmaya kalksak kim bilir kaça mal olacaktı.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,189
Kullanıcılar
451,552
Son üye
bKrts

Yeni konular

Geri