PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Gudurdum.
Herif 30db alt seviyeli PPM yapmış. Çözünürlüğü yüksek tutmuş ama alt seviye nanay :p
Ülen o kadar entegre kullandın. Bari alt seviyesi -40db bari olsaydı.

RTW firmasının orijinal DIN PPM'i
https://www.ebay.ca/itm/266154530139
Tekniğin gelişimi ile EURO CARD yerine daha uygun fiyatlı olarak imal edilen bu PPM ler zamanında 3000$ gibi idi.
Linkteki kullanılmış ürün 500 EURO olup (Takribi 19.000TL) bizler için pahalı gibi olsa da böyle bir ürünü kendi amaçlarımız doğrultusunda kullanmak istediğimizde yerini doldurabilecek başka bir ürünü bu fiyat aralığında temin edebilmemiz oldukça zordur.
Benzer ürünleri de görebilirsiniz.
https://www.ebay.at/sch/i.html?_nkw=rtw+meter
Forumda üzerinde sıklıkla durduğumuz PPM içerikli konularımızın ne denli ciddi projeler olduğunu arkadaşlarımız @ozgurece-TA3HGU ve @sasen1 gayet iyi anlayacaklardır.
Bizim projelerimiz amatör olsa da bir profesyonel ürün gibi kullanışlı bir üretimdir. Her ne kadar profesyonel DIN PPM lerin ölçüm alanı kadar geniş ölçüm alanına sahip olmasalar da, line seviyesindeki bir sinyali minumum hata ile ölçebilmektedir.

Yamyam hocam merak ettiğim bir honu var.
Ampliyi hem pc hem laptop bağlayıp kullanıyorum. İş için laptop açık oluyor genelde. O sırada PC ses girişi bağlı ama kasa tamamen kapalıyken laptopumun hdd sesi mouseun sesi vs kısık bi seste her şey hoparlörlerden duyuluyor. Hışırtı gibi bir ses.
Yine laptopta çalışırken amfiden PC ses kablosunu söktüğümde bu sorun ortadan kalkıyor. Duyduğum ses aşırı tiz bi ses bu arada.

Tam tersi senaryoda mesela laptop kapalı ve pc açık ve bağlıyken bu olmuyor. Bu neden olabilir sizce?

Yamyam hocam merak ettiğim bir honu var.
Ampliyi hem pc hem laptop bağlayıp kullanıyorum. İş için laptop açık oluyor genelde. O sırada PC ses girişi bağlı ama kasa tamamen kapalıyken laptopumun hdd sesi mouseun sesi vs kısık bi seste her şey hoparlörlerden duyuluyor. Hışırtı gibi bir ses.
Yine laptopta çalışırken amfiden PC ses kablosunu söktüğümde bu sorun ortadan kalkıyor. Duyduğum ses aşırı tiz bi ses bu arada.

Tam tersi senaryoda mesela laptop kapalı ve pc açık ve bağlıyken bu olmuyor. Bu neden olabilir sizce?
PC güç kaynakları SMPS dir.
Toprağa göre tam izolasyonlu olsalar dahi SMPS gürültüleri aşırı genlikli olabilirler ve topraktan döngü yaparak bazı hatları etkileyebilirler.
Bu olayı iki PC nin güç kaynaklarının birbirlerini etkilemesi gibi de düşünebiliriz.
Test için her iki cihaz açık ama lap topun fişi çekili olarak bataryası ile test et.
Lap top batarya ile çalışırken muhtemelen olmayacaktır.

Yamyam hocam ses sanırım laptop güç girişinden bağlanan hub yüzünden oluyor. Onu hiç hesaba katmamıştım. Söküp güç girişini direkt taktım bu tip bi ses duymadım.
Ama böyle bir sorun yaratmaması için mecburen amfiden PC kablolarını söküp kullanacağım galiba.

Yamyam hocam ses sanırım laptop güç girişinden bağlanan hub yüzünden oluyor. Onu hiç hesaba katmamıştım. Söküp güç girişini direkt taktım bu tip bi ses duymadım.
Ama böyle bir sorun yaratmaması için mecburen amfiden PC kablolarını söküp kullanacağım galiba.
Anfi ve PC lerin ground hatları arasında ciddi voltaj farklılıkları da olabilir.
HAB'ı ne amaçla kullanıyorsun bilmiyorum ama ground hattı izole olmayabilir. Ayrı besleme ile çalıştırdığında ground hattı da ayrılmış olacaktır. En azından besleme ground hattı ayrılacak ve beslemeden gelen parazitler en az olacaktır.

Hub iki ekrana görüntü almak içindi. Laptopa tek TypeC girişi koymuşlar ona da güç kablosu bağlanıyor maalesef. Laptopun güç kablosunu önce Hub a, hubtaki ucu da laptoptaki güç girişe takıyordum. Hub arada parazit yapıyor o zaman.

Ama dediğim gibi amfiden PC çıkışını sökünce problem kalmıyor sanırım öyle kullanacağım.

Forum istatistikleri

Konular
129,345
Kullanıcılar
451,818
Son üye
kimyager

Yeni konular

Geri