PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Gudurdum.
Herif 30db alt seviyeli PPM yapmış. Çözünürlüğü yüksek tutmuş ama alt seviye nanay :p
Ülen o kadar entegre kullandın. Bari alt seviyesi -40db bari olsaydı.

RTW firmasının orijinal DIN PPM'i
https://www.ebay.ca/itm/266154530139
Tekniğin gelişimi ile EURO CARD yerine daha uygun fiyatlı olarak imal edilen bu PPM ler zamanında 3000$ gibi idi.
Linkteki kullanılmış ürün 500 EURO olup (Takribi 19.000TL) bizler için pahalı gibi olsa da böyle bir ürünü kendi amaçlarımız doğrultusunda kullanmak istediğimizde yerini doldurabilecek başka bir ürünü bu fiyat aralığında temin edebilmemiz oldukça zordur.
Benzer ürünleri de görebilirsiniz.
https://www.ebay.at/sch/i.html?_nkw=rtw+meter
Forumda üzerinde sıklıkla durduğumuz PPM içerikli konularımızın ne denli ciddi projeler olduğunu arkadaşlarımız @ozgurece-TA3HGU ve @sasen1 gayet iyi anlayacaklardır.
Bizim projelerimiz amatör olsa da bir profesyonel ürün gibi kullanışlı bir üretimdir. Her ne kadar profesyonel DIN PPM lerin ölçüm alanı kadar geniş ölçüm alanına sahip olmasalar da, line seviyesindeki bir sinyali minumum hata ile ölçebilmektedir.

Yamyam hocam merak ettiğim bir honu var.
Ampliyi hem pc hem laptop bağlayıp kullanıyorum. İş için laptop açık oluyor genelde. O sırada PC ses girişi bağlı ama kasa tamamen kapalıyken laptopumun hdd sesi mouseun sesi vs kısık bi seste her şey hoparlörlerden duyuluyor. Hışırtı gibi bir ses.
Yine laptopta çalışırken amfiden PC ses kablosunu söktüğümde bu sorun ortadan kalkıyor. Duyduğum ses aşırı tiz bi ses bu arada.

Tam tersi senaryoda mesela laptop kapalı ve pc açık ve bağlıyken bu olmuyor. Bu neden olabilir sizce?

Yamyam hocam merak ettiğim bir honu var.
Ampliyi hem pc hem laptop bağlayıp kullanıyorum. İş için laptop açık oluyor genelde. O sırada PC ses girişi bağlı ama kasa tamamen kapalıyken laptopumun hdd sesi mouseun sesi vs kısık bi seste her şey hoparlörlerden duyuluyor. Hışırtı gibi bir ses.
Yine laptopta çalışırken amfiden PC ses kablosunu söktüğümde bu sorun ortadan kalkıyor. Duyduğum ses aşırı tiz bi ses bu arada.

Tam tersi senaryoda mesela laptop kapalı ve pc açık ve bağlıyken bu olmuyor. Bu neden olabilir sizce?
PC güç kaynakları SMPS dir.
Toprağa göre tam izolasyonlu olsalar dahi SMPS gürültüleri aşırı genlikli olabilirler ve topraktan döngü yaparak bazı hatları etkileyebilirler.
Bu olayı iki PC nin güç kaynaklarının birbirlerini etkilemesi gibi de düşünebiliriz.
Test için her iki cihaz açık ama lap topun fişi çekili olarak bataryası ile test et.
Lap top batarya ile çalışırken muhtemelen olmayacaktır.

Yamyam hocam ses sanırım laptop güç girişinden bağlanan hub yüzünden oluyor. Onu hiç hesaba katmamıştım. Söküp güç girişini direkt taktım bu tip bi ses duymadım.
Ama böyle bir sorun yaratmaması için mecburen amfiden PC kablolarını söküp kullanacağım galiba.

Yamyam hocam ses sanırım laptop güç girişinden bağlanan hub yüzünden oluyor. Onu hiç hesaba katmamıştım. Söküp güç girişini direkt taktım bu tip bi ses duymadım.
Ama böyle bir sorun yaratmaması için mecburen amfiden PC kablolarını söküp kullanacağım galiba.
Anfi ve PC lerin ground hatları arasında ciddi voltaj farklılıkları da olabilir.
HAB'ı ne amaçla kullanıyorsun bilmiyorum ama ground hattı izole olmayabilir. Ayrı besleme ile çalıştırdığında ground hattı da ayrılmış olacaktır. En azından besleme ground hattı ayrılacak ve beslemeden gelen parazitler en az olacaktır.

Hub iki ekrana görüntü almak içindi. Laptopa tek TypeC girişi koymuşlar ona da güç kablosu bağlanıyor maalesef. Laptopun güç kablosunu önce Hub a, hubtaki ucu da laptoptaki güç girişe takıyordum. Hub arada parazit yapıyor o zaman.

Ama dediğim gibi amfiden PC çıkışını sökünce problem kalmıyor sanırım öyle kullanacağım.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...ensörlü-çöp-kovası.155151/page-2#post-1027826
Konu içerisine eklenmesi gereken resimlerdir.
ROKET.png
FIRLATMA.png
YUMURTA ODULU.png
GUPA.png

Merhabalar
Sony personal speaker dokümanlarını incelerken bir şey dikkatimi çekti.
Personal speaker dediğim; mono, hem pille hem adaptörle çalışabilen, içinde ses ayarı, ses çıkış katı ve hoparlör barındıran bir tür "Active Speaker" .
Benim asıl dikkatimi çeken, aktif loudness sistemi barındırması.
SRS 50 sema
IMG_20241020_141735_1.jpg

Loudness sistemi geri besleme ile çalışıyor. Ses çıkış katından sinyal alınıp dedektör devresi oluşturulmuş. Sonrasında birer transistör yardımıyla baypass edilebilen, hpf-lpf devresinden ibaret basit filtre, ses işaretini çıkış katının girişine taşıyor. Ses çıkışında güçle birlikte voltajda yükseliyor. Bu yükseltilen voltaj dedekte edilip hpf-lpf devresini flat moduna ceviren sinyal oluşturuyor.
Vesselam; adamlar loudness pot. Kullanmadan loudness devresi olusturmuslar.
SRS 55 te benzer bir tasarım var.
IMG_20241020_141848_1.jpg

İzah etmeye gerek yok. Ayni tasarım burada da uygulanmış.

Yani söylemeye çalıştığım; loudness pot. u kullanmaya gerek kalmadan, sadece ses çıkış katından tetikleme ile flat moduna geçiş yapan benzer tasarımlar olusturulamaz mi?

Yani söylemeye çalıştığım; loudness pot. u kullanmaya gerek kalmadan, sadece ses çıkış katından tetikleme ile flat moduna geçiş yapan benzer tasarımlar olusturulamaz mi?
Loudness aktivity volüme seviyesine bağlı bir devredir.
Bu olay kulağın eşgürlük duyma eğrisi ile doğrudan bağlantılıdır.
LOUD.png

Resme dikkatli bakarsan, düşük duyma seviyelerinde bas seslerin duyumları azalmaktadır. Optimal seviye olan 100db/SPL seviyesinde bass sesleri hemen hemen eşit olarak duyabiliyoruz.
Loudness karakteristiği insan kulağının bass seslere karşı olan duyarlılığından kaynaklandığı için çoğu loudness devrelerinde düşük volüme seviyelerinde oluşan duyma kayıplarının tolere edilebilmesi için bass kazancı artırılmaktadır.
Bu kontrolü gerek VCA sistem ile gerek digital sistem gerekse analog olarak yapabilmek mümkündür. Önemli olan ise volüme potunun hangi pozisyonda olduğudur.
Bir VCA sisteminde volüme potunun pozisyonu voltaj ile rahatlıkla belirlenebilir. Keza digital bir sistem ile de aynı mantık geçerlidir.
Örneğin bir VCA sistemde volüme max olabilmesi için 5V gerilimin kontrolü söz konusu ise, bu 5V u logaritmik olarak bölerek volüm seviyesini dilediğimiz bir aralıkta loudness aktivitesini sağlayacak şekilde yapılandırabiliriz.
Bu uygulama 1980 li yıllardan beri zaten bulunmaktadır.
https://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/101103/ETC/TCA730A.html
Gel gelelim böyle bir uygulama ile üst sınıf bir ampli yapımı pek mümkün olmamaktadır. Çünkü her yarı iletkende olduğu üzere bu gibi devrelerde de bir gürültü faktörü bulunmaktadır.
@sasen1 yıllar önce dıyaudiotr de LM1036 gibi bir entegre ile bu uygulamayı yapmış, ama gürültülerle boğuşmuş idi. Benim önerilerimle nispeten gürültü faktörünü çok aşağılara çekmiş olsa da toplam S/N faktörü bir amatör ampliden öteye gidememiş idi.
Benim tasarımımda loudness ünitesi bilindik tasarımlardan biraz daha farklıdır. Ses bölgesini 3 ayrı bölgede kontrol etmekte ve volüme seviyesine bağlı olarak karakteristiği de değişmektedir.
Yani volüme potu en aşağılarda iken bass veya mid kazancı o oranda değiştirilebiliyor, volüme artırıldıkça değişim de minumuma iniyor.
Bu devrede gerçek S/N çıkış seviyesine göre 100db/U üzerinde bile yapılabilmektedir. Böylece ana çıkış amplisine gürültülü bir ses sinyali verilmemekte, böylece hangi çıkış katını kullanırsan kullan oldukça yüksek bir S/N ve THD değeri elde edilebilmektedir.
Halbuki basit VCA kontrollerle yapılan bir loudness aktivitesinde bu denli yüksek dinamik alana ulaşabilmek mümkün olmamaktadır.
Volüme potu pasif eleman olduğu için noise figürü daima 1 olarak alınır. Bu 1 değeri minumum sinyal seviyesine göre de 1 olacağı için asla toplam gürültüye ilave olmayacaktır. Kötü bir VCA uygulamasında en iyi ihtimalle gürültü faktörü 6 olsa, düşük volüme seviyelerinde bu gürültü daima başımıza bela olacak volümü iyice kıssak bile dipten HISS sesini duyabileceğiz.

Forum istatistikleri

Konular
129,577
Kullanıcılar
452,210
Son üye
Celik002121

Yeni konular

Geri