PIC İle Eğim Ölçme

Çalışıp, detayda takıldığın yerleri sorarsan elimden geldiğince yardımcı olurum. Belki eskilerden bir ivmeölçer bile çıkar.

Çok teşekkür ederim. Ben üzerinde çalışır sorun olursa tekrar size ulaşırım.

Bayağı bi çalışmışsın.. Hiç olmazsa linklerin bir ikisine baksaydın.

Bayağı bi çalışmışsın.. Hiç olmazsa linklerin bir ikisine baksaydın.

Vize dönemindeyim şu an proje ile pek ilgilenemiyorum ki. Saygısızlık olsun istememiştim. Sizin bu konuda bilginiz var belli bir şey bu ama benim bildiğim pek bi şey yok.

Evet benim konu hakkında bilgim var ama ödevinin amacı senin birşeyler öğrenmen.
Devreyi de yazılımıda hazırlaması gereken sensin. Benim ancak yol gösterme, takıldığın konularda öğrenmene yardımcı olmak gibi rolüm olabilir.

Eğim ölçmek atla deve birşey değil. Eğer eğimin yönü önemli değilse tek eksen, dikeyde Z eksenin de eğim ölçen analog bir ivmeölçer edin.

Eğim hesabı için ise pisagor yeterli.
Sıfır eğimde dik üçgenin dik kenarlarından birisi sıfır uzunlukta. Diğer kenar ise 1G. Diğer kenar ile hipotenüs eşit.
Eğim oluştuğunda dik kenarlardan birisini biliyorsun. Hipotenus ise daima 1 'e eşit.
Hangi açıyı bulmak istediğine göre asin veya acos fonksiyonuna parametre olarak ölçtüğün değeri G cinsinden gönderirsen yerçekimi ivmesi ile olan açıyı bulursun.

3 eksen için de mantık aynı fazladan eğimin yönünü de hesaplayabilirsin.
Hesap ise; x eğimi için atan(x/ :karekok:(y^2+z^2)) , y eğimi içinde atan(y/ :karekok:(x^2+z^2)) şeklinde.

Devre kurma konusunda tecüben yoksa, örneğin lm35 li bir sıcaklık ölçme devresi bul. 320voltta görmüştüm yanılmıyorsam. ADC den okuduğunu oranlayıp hesaplayıp lcd de gösteren herhangi bir devre bile olur.
lm35 yerine ivmeölçerin analog çıkışı bağla.
İvmeölçerin kaç G aralığında olduğuna göre ADC den okuduğun değeri G birimine çevir. Hesapla LCD ye sıcaklık yerine hesapladığın değeri yaz.
Tek eksen için excel de direkt adc den okuduğun değerin kaç G olduğu ve asin hesaplarını yaptırıp bir look-up tablosu da yapabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
129,190
Kullanıcılar
451,553
Son üye
baran.3230

Yeni konular

Geri