Pic 16F628A ile 16x8 dot matrix kayan yazı!!!(Video+baskı devre+simulasyon)

print screene bas o görüntü açıkken sonra paintte yapıştr kaydet gönder

İşte Bunlar

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    89.5 KB · Görüntüleme: 290
  • Adsız1.jpg
    Adsız1.jpg
    93.5 KB · Görüntüleme: 237
  • Adsız2.jpg
    Adsız2.jpg
    90.9 KB · Görüntüleme: 187
2.resimde bi sorun yok çünkü matrixten çıkarttğn kabloları uygun yere bağlarsın ama
3.resim yanlış iki matrixi birbirine öyle sırayla bağlayamazsın bacak bağlantılarına bakman lazım datasheetinden.ilk resimde sırayla bağladığına bakma dikkat edersen başlarına numara vermiş o numaralar matrixin hangi bacağını bağlayacağını gösteriyor ve pice giden ucuna bakarsan matrixin 9,14,8 die gidiyor yani karışık öyle sırayla değil.

birde bu matrix düzenini katot kullanıyorsan yapabilirsin anot kullanıyorsan pinleri üste değilde yana gelecek şekilde olmalı

Moderatör tarafında düzenlendi:
2.resimde bi sorun yok çünkü matrixten çıkarttğn kabloları uygun yere bağlarsın ama
3.resim yanlış iki matrixi birbirine öyle sırayla bağlayamazsın bacak bağlantılarına bakman lazım datasheetinden.ilk resimde sırayla bağladığına bakma dikkat edersen başlarına numara vermiş o numaralar matrixin hangi bacağını bağlayacağını gösteriyor ve pice giden ucuna bakarsan matrixin 9,14,8 die gidiyor yani karışık öyle sırayla değil.

hadi yha çok teşekkür ederim boşuna çizdim plakete neyse :( anladım yani displayın yanında yazan numaralarına göre birleştiricem mesela 1. ayak 9 gösteriyosa 9.ayakla 9.ayakmı birleşcek

birde bu matrix düzenini katot kullanıyorsan yapabilirsin anot kullanıyorsan pinleri üste değilde yana gelecek şekilde olmalı

Matrixler ortat katot yha elimde mevcut zaten onun ayaklarıda o şekilde

Bende işin kolayına kaçmışım baştaki ayak numaralarına göre yapıcam dimi

Abi k.baqma cok soru sordum ama ben anlayamadm yine yha zaten R1 direnci displayın9. ayagına gitmiş 9.ayakta normalde 1. ayak oluyo o şeklde yapınca baskı dewre dogru olmuş olması gerekmez mi off kafam karıştı iyice
Mesela 9.ayak =1.ayak
14.ayak=2.ayak gibi

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    93.5 KB · Görüntüleme: 181
9.bacak 1.bacaksa eğer displayde 14.bacak 6.bacak olur yani displayin bacağı 9,10,11 die gider gerçekte.datasheetine bak displayin daha iyi anlarsın

Son düzenleme:
9.bacak 1.bacaksa eğer displayde 14.bacak 6.bacak olur yani displayin bacağı 9,10,11 die gider gerçekte.datasheetine bak displayin daha iyi anlarsın

Tamam teşekkür ederim Entegreler olan devreyi çizip monteledim displayların baglantılarını anladm fakat daha pcb görüntüsünü çıkaramadm çok karışık oluyor ve hata veriyor ugrasıyorum hala xD

Abi bu Dewreye bi bakarmısın Ben bunu yaptım Arkadaş Bu dewre yanlış çalışmıyor dedi ? Acaba display baglantılarnda mı sorun yapmştr yoksa bu dewre yanlış mı

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    93.9 KB · Görüntüleme: 94
kardeş bu devreyi zaten yaparsın şekilde bi farklılık yok eğer aynısını geçirmişsen bu kısımda sorun çıkmaz ama önemli olan bu devreye displayi nasıl bağladığın arkadaşın displayleri nasıl bağlamış bu devreye sor bakalım

meraba kardes paylasımın icin tsk. ben devreyi yaptım ama yazılar silik cıkıyo yanı bazen yanıp basen yanmıyo gibi yardımcı olabilirsen sevinirim bu arada ben devreyi bilim teknikğin sitesinde yayınlandığı gibi yaptım ama programı seninki kullandım..

hocam banada 32x8 lazım yollarsan sevinirim...
bende bu projeyi yapıyorum ama hala birkaç şeyi yapamıorum mesela harflerin kodlamasını bilemiyorum...

meraba kardes paylasımın icin tsk. ben devreyi yaptım ama yazılar silik cıkıyo yanı bazen yanıp basen yanmıyo gibi yardımcı olabilirsen sevinirim bu arada ben devreyi bilim teknikğin sitesinde yayınlandığı gibi yaptım ama programı seninki kullandım..

kardeş programda tarama sayısı diye belirttiğim yer var orada oynamalar yaparak mesela yükseltmeyi dene en güzel yazıyı çıkartmaya çalış.Ben katot matrixle yapmadığım için pratikte deneme fırsatım yok ama simulasyonda çalışıyor katotlada.

hocam banada 32x8 lazım yollarsan sevinirim...
bende bu projeyi yapıyorum ama hala birkaç şeyi yapamıorum mesela harflerin kodlamasını bilemiyorum...

pm attım kardeş ordan alabilirsin.Kodlama konusunuda elimde bi kitap güzel anlatıo kodlama konusunu müsait bi zamanda taratıp gönderirim.

Forum istatistikleri

Konular
129,012
Kullanıcılar
451,242
Son üye
Tblade

Yeni konular

Geri