Pic Programlama yardım lütfen

tpckaan

Üye
2 motor 5 buton var;

1.butona basınca sag motor tam devir sol motor tam devir

2.butona basınca sag motor yuzde 70 sol tam devir

3.butona basınca sag motor yuzde 30 sol motor tam devir

4.butona basınca sag motor tam sol yuzde 70

5.butona basınca sag tam sol yuzde 30

bunu kodlayıp pıce atmam lazım yardım eder misiniz

Bu Program ile çalıştıracağın sistemin biraz açıklamasını yapabilir misin ?

Örnek olarak :

1: Çalıştıracağın motorlar hakkında bilgi verebilir misin ? ( DC - AC - )+( 220 v - 12v - 380 v )

2: Herhangi bir endüdtriyel sürücü kullanacak mısın ?

Bu Program ile çalıştıracağın sistemin biraz açıklamasını yapabilir misin ?

Örnek olarak :

1: Çalıştıracağın motorlar hakkında bilgi verebilir misin ? ( DC - AC - )+( 220 v - 12v - 380 v )

2: Herhangi bir endüdtriyel sürücü kullanacak mısın ?

12v dc, pıc de 16f877, endstryel sürücüde yok

Kodlayıp pic e atman için yardımcı olmaya çalışayım ;) Devre olarak nasıl bir devre tasarladınız peki o konuda bilgi vermeniz mümkün mü ?

Kodlayıp pic e atman için yardımcı olmaya çalışayım ;) Devre olarak nasıl bir devre tasarladınız peki o konuda bilgi vermeniz mümkün mü ?

hocam devrenin çizimini rar olarak attım bide orda basicde yazılmış bi kod var ama pwm sıkıntısı var sanırım bi arkadaş yazmıştı word den falan bakabilirsin. teşekürler

Ekli dosyalar

• d.rar
    27.3 KB · Görüntüleme: 6
Kardeşim senden isteğim şu :

Bende proteus kurulu değil bu ara full plc ile çalışıyorum proteus kurup pc yi yavaşlatmak istemedim mazur görüp resim olarak atabilirsen olaydan daha çok memnun olurum.

Gelelim pwm vs konulara ;)

Aslında senin pwm ile bilmem ne ile pek bir işin yok yani senin derdinin dermanı pwm değil ;)

İstediğin şey aslında Analog elektronik devreleri konusuna giriyor ;)

Şöyle bir durum önereyim inceleyin sonra olmaz derseniz daha farklı yollara baş vurun ;)

Öncelikle motorun 12 volt altında kaç amperlik bir akım çektiğini ölçün ve bir yere yazın.

Ardından mantığınızı şöyle bi başlatın...

Diyelim ki motorunuz 12 volt altında tam olarak 9 amper akım çekti O zaman diyebiliriz ki motor % 100 devir ile çalışıyor iken 9 amper çekiyor ;)

Ardından küçük bir oran ve orantı ;)

Tam 12 volt altında 9 amper çekiyor ise 9 amperin %70 i kaç amper eder ? ( 6,3 ) Amper eder

O zaman biz bu motorun 6,3 amper çekmesini kaç ohm lik direnç ile sağlarız ?

Aynı hesabı yine bu defa %30 için yaparsak : yani 9 amperin %30 unu hesaplarsak 2,7 amper falan çıkması lazım yani bunun için de 2,7 amperlik bir akıma göre direnç hesabı yaparız ;)

Bulduğumuz direnç değerlerine göre de motoru süren transistörlere direnç koyarak istediğimiz % dilimlerini yakalarız diye düşünüyorum...

Gelelim pwm konusuna Ben sizin bu durumu pwm ile çözebileceğimizi hiç düşünmüyorum çünki mantık biraz farklı

Sayın has_artvin_li pwm ile olmaz demişsiniz. Fakat pwm ile yapılır.Pwm ile hız kontrol uygulamalarını incelemelisiniz. Pwm görev periodu ayarlanarak gerekli devir işlemleri yaptırılır.

Pwm mantığını yazılım ile yapacak. Ek devre elemanı kullanmasına gerek kalmıcak. Sadece motor gücüne ve anahtarlma frekansına göre bir adet transistör ve transistörün base ucu için direnç kullancak :)

Forum istatistikleri

Konular
129,223
Kullanıcılar
451,591
Son üye
karaca001

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri