pic programlarken seri portdan gelen veriyi hangi kodla nasıl belirtiriz

grave45

Üye
röle çıkışlı dedektörü bilgisayara bağlıyıyacaz. bunun içinde pic programlıyıcaz fakat dedektörden seri porta gelcek veriyi hangi kod ne tanımlar ? dedektör çalıştığında programında devreye girmesini istiyorum. Bunun nasıl olabileceği hakkında bilgi verirseniz.

bende bu konunun benzeri üzerinde çalışıyorum, rx olarak tanımladığın pine gelen 8 bit lik bilgi öncelikle bank0 daki rcreg registerine yazılır. sende buradan alıp W registerine veya PORTA çıkışına yansıtırsın. sorunu böyle anladım, daha detaylı anlatırsan elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. hayırlı vede sağlıklı günler

duman dedektörü çalıştı ve 12 voltluk çıkış yaptı pic'e bunu nasıl tanımlatırız . senin anlatığına göre portA çıkışına 1 değerini mi vermiş olur. Yani assembler dilinde programlarken portA 1 ise mesela mesaj yaz dediğimizde olucak mıdır.elektronikden hiç anlamıyorum onun için şuan saçmalıyo olabilirim senin anlattığından bunu anladım.

Son düzenleme:
duman dedektörü çalıştı ve 12 voltluk çıkış yaptı pic'e bunu nasıl tanımlatırız . senin anlatığına göre portA çıkışına 1 değerini mi vermiş olur. Yani assembler dilinde programlarken portA 1 ise mesela mesaj yaz dediğimizde olucak mıdır.elektronikden hiç anlamıyorum onun için şuan saçmalıyo olabilirim senin anlattığından bunu anladım.

pic in porta pinlerinden herhangi birisinin lojik 1 olabilmesi için 5 volt seviyesinde gerilim uygunlanmalı. 12voltu düşürmelisin.
asm kodlarında BTFSS komutu var, eğer belirtilen pin 1 oldu ise 2 komut atla. gibi...
örneğin;
...
TEST
BTFSS PORTA,1 ;PORTA nın 1.pinine lojik 1 uygunlandı mı?
GOTO TEST ;hayır ise test e dön (dolayısı ile lojik 1 gelmeden sonraki komutları işlemez)
BSF PORTB,1 ;evet ise portb nin 1 pini lojik 1 yap.(portb nin 1.pinine bağlı motoru veya lambayı yak...)

anlaşılır olabildiysem ne mutlu

Son düzenleme:
assembli dilini hic kullanmadim fakat buna benzer dedektorlu uygulamayi pic baasic diliyle uyguladim. burada yaptigim uygulamada dedektor okudugu degeri bu deger analog bilgi degeri dir bunu pic in adc registrine bagladim ornegin dedektor ham olarak okudugu deger 420 olsun bunun digital karsiligi na cevirrip buna gore picten cikis verdiriyorum. buraya kadar anladiysan eger ,progrmda hem adc hem seri haberlesme kullanip projeni gerceklestire bilirsin.

her dedektör kendine haz farklı bir sinyali okuyor ozaman. peki okuduğu sinyalin ne olduğunu nerden bilicez. sinyalin ne olduğunu algılayacak bir program biliyormusun ? fetihnesli arkadaşımızın dedeğinide anladım yöntemlerin farklı olması programlama dillerinin farklı olmasından dolayı galiba.

mrb her dedektor kendine haz farkli okudugunu soylemissin burayi tam anlayamadim. fakat boyyle birsey var mesela sen hazirladigin projede duman dedektorunun minumum 900 hz sinyal araligindan sonra cikis olarak 5v versin seklinde program yapabilirsin. dedektor duman dedektoru bu dedektorun linki ni verebilirmisin

Forum istatistikleri

Konular
128,981
Kullanıcılar
451,182
Son üye
SkippeRR

Yeni konular

Geri