PIC'li Cep Telefonu ile Uzaktan Kumanda Yapabilir misiniz?

sayın arkadaslarım ben bu projeyi bitirme projesi olarak yapmıştım cep telefonuyla uzaktan cihaz kontrolü olarak.bir tane uzaktan kumandalı arabayı dtmf tonlarıyla sağa sola ileri geri gibi kontrollerini yaptım.proje çalışmaktadır denenmiştir.
projedeki sıkıntı araba içerisinde bulunan cep telefonuna diğer telefondan gelen dtmf sinyalleri kesikli gelmekte ve bu yüzden de araba kesikli ilerlemektedir.bu sorunun gsm modül veya program değişikliği ile giderilecegini düşünüyorum fakat üstünde durmadım.şunu da belirteyim araba içerisinde bulunan telefon ankesörlü bir telefondan arandıgında bu kesikli çalışma bir nevi olsa da düzelmektedir ve daha sağlıklı çalışmaktadır.bu projeyi gerçekleştirmek istiyorsanız kullanacağınız uzaktan kumandalı araba kablolu olsunki motor çıkışlarını rahatlıkla alabilesiniz...

saygılarımla...

sayın arkadaslarım ben bu projeyi bitirme projesi olarak yapmıştım cep telefonuyla uzaktan cihaz kontrolü olarak.bir tane uzaktan kumandalı arabayı dtmf tonlarıyla sağa sola ileri geri gibi kontrollerini yaptım.proje çalışmaktadır denenmiştir.
projedeki sıkıntı araba içerisinde bulunan cep telefonuna diğer telefondan gelen dtmf sinyalleri kesikli gelmekte ve bu yüzden de araba kesikli ilerlemektedir.bu sorunun gsm modül veya program değişikliği ile giderilecegini düşünüyorum fakat üstünde durmadım.şunu da belirteyim araba içerisinde bulunan telefon ankesörlü bir telefondan arandıgında bu kesikli çalışma bir nevi olsa da düzelmektedir ve daha sağlıklı çalışmaktadır.bu projeyi gerçekleştirmek istiyorsanız kullanacağınız uzaktan kumandalı araba kablolu olsunki motor çıkışlarını rahatlıkla alabilesiniz...

saygılarımla...

dtmf sorunu dediğin gibi kesilme yapar çözümü dtmf decoder entegresinin st-gst devresinde condansatorlerde değişiklik yapman gerekiyor. ( steering circuit ve guard time ) devresi ve hesabı pdf te var.

kolay gelsin güzel çalışma olmuş.

öncelikle mesajın için teşekkür ederim bu proje baya bi aceleye gelmişti körlemesine yapıldı biraz da tek başıma oldugumdan.st-gst devresi ve hesabı hakkında acıkcası cok fazla bilgim yoktu bu iş nasıl oluyor bana bahsedebilirmisin

saygılarımla

guard time ayarı sen tuşa bastığında DTMF doğru geldiğinde yani valid bilgide st ucunun high a çıkması durumu.sen tuşa basar basmaz standart st-gst değerlerinde diğer 4 bitlik değererle aynı anda lojik seviye değiştirir.eğer bu st-gst guardtime değerlerinde değişiklik yaparsan tuşa bastığında valid bilgisi gelse bile st çıkışı delayli olarak higha çıkar.yani arada kesiklikler yokolur.birnevi normal butona koyduğumuz tuş debounce gecikmesi gibi.

tabi bu tip sorunlar dediğin gibi firmware danda düzeltilir ama sana tavsiyem devreler ne olursa olsun donanımsal çözüm varken yazılımsal ile işi kotarmak iyi olmuyor.son çare ise bu yol başvurmak daha doğrudur.

kolay gelsin

merhaba GSM moduluyle uzaktan kumanda alarm veya sayaç okuma gıbı işler için piyasada cihazlar var bu kervana bende katıldım:) benım cihaz SİM900D çin malı fiyat olarak ucuz pcb uzerıne montajı kolay amator kişiler rahatlıkla bu kompanetı tasarlayıp çalıştırabılır pik yazılımı bılmek şart yanlız bu cihazı maksadına gore değişik piklerle çalıştırmak mumkun siemens ın tc 35,mc65 ı gıbı pic12f675 ilede surulebılır 16f88 ilede ben bu sistemı 18f4620 ıle suruyorum hizmet yelpazesı çok genış örnek 15 adet RF sensor giriş çikiş + adet dijital giriş çıkış 2 adet analoğ gırış çikiş mevcut ayrıca trifaze sayaç okumak için seri port mevcutdemek ıstedığım proğramcının hayal gucune bağli neyı nasıl kontrol etmek ıstenıyorsa yapılabılır ben bu cihazı yaptım ticarı amaçli marka yazmıyorum reklama gırer :)yazma sebebım arkadaşların bu konuda ufkunu açmak maksadım elektronik okadar zor bır iş değıl bıraz hayal bıraz mantık bırazda elektronlar hakkında bılgı oldumu bu işler için yeterlı:)

devre şemasını ulaştıra bilirmisiniz acaba güzel bir proje olmuş ellerine saglık

devre semasini ayrintilariyla paylasacagim ama bi toparlamam lazim

Forum istatistikleri

Konular
129,187
Kullanıcılar
451,551
Son üye
Navio

Yeni konular

Geri