PLC küsürlü sayı işlemleri

TKAY

Üye
Merhaba arkadaşlar

S71200 plcde örneğin 2373 sayısının 100'e bölmek ve sayının 23,73 olarak görmek istiyorum nasıl yapabilirim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba arkadaşlar

S71200 plcde örneğin 2373 sayısının 100'e bölmek ve sayının 23,73 olarak görmek istiyorum nasıl yapabilirim.
Sayıyı ilk önce integer to real convert et sonra real sayı olarak virgüllü sayıyla böl, dikkat etmek lazım sonuç real sayı olarak alırsın ve real sayılar 2word luk alan kaplar,

Sayıyı ilk önce integer to real convert et sonra real sayı olarak virgüllü sayıyla böl, dikkat etmek lazım sonuç real sayı olarak alırsın ve real sayılar 2word luk alan kaplar,

convert girişine normal bir sayı yazdığımda real sayı yapıyor ve div ile bölünebiliyor. ama encoderden gelen sinyalleri hızlı sayıcı ile saydırıyorum bu veriyi convert yapıyorum ama başarılı olmuyor. örneğin convert girişi yani encoder verisi 400, çıkış real 1231546512 görünüyor ve bu değer div ile bölünemiyor.

Tia Portal de görüntülenen sayı formatı farklı olabilir. Neticede data adresindeki veri 1 ve 0 lardan oluşuyor. Onu bizim istediğimiz değerde gösterip anlamlandıran yazılım. Örneğin 10001 sayısı binary kabul edildiğinde decimal karşılığı 17 iken aynı veriye bcd olarak bakarsanız 11 olur. Gördüğünüz değer hatalı değildir. Sadece görüntüleme formatı farklıdır.
Sizin durumunuzda böyle olabilir mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,927
Kullanıcılar
451,094
Son üye
ulbeya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri