PLC programlamada bir sorun

kwister

Üye
Öncelikle merhabalar. Otomasyon öğrencisiyim. Bu işte yeni olduğum için ufak PLC programları yazarak kendimi geliştirmek istiyorum. Yine program yazarken bir sorunla karşılaştım ve uzunca düşündüm fakat çözüm yolu bulamadığım için buraya yazmaya karar verdim.Sorun şöyle:

Altı adet sinyal lambası var. Bu lambalardan en fazla bir tanesi yanacak yani aynı anda birden çok lamba yanmayacak. Ardından butona bastığım anda ilk lamba yanacak sonra sırasıyla 6. lambaya kadar gidecek.Sonra 6. lambadan 1.lambaya doğru gidecek. bu programı yazamadım.Yardımcı olursanız çok sevineceğim. Şimdiden teşekkür ederim

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Start verdiğinde bir timer çalıştır.
Timer her çıkış verdiğinde bir wordü bir bir arttır.
Word değerini de karşılaştırma komutu ile işleyerek çıkışlara yazdır.
Örneğin 1 olduğunda 1 lamba yansın, 2 oldugunda 2. lamba...........6 olduğunda 6 lamba, 7 olduğunda 5 lamba..........
11 oldugunda 1 lamba, 11 den buyuk ise sıfıra eşitle.
Bunu bir dene.

Start butonuna basınca lambalar 1. lambadan başlayarak sıra ile 2' şer saniye yanıp sönerler. 6. lamba yanıp söndükten sonra başa dönülerek 1. lambadan itibaren sistem kendisini tekrarlar.
Her hangi bir anda stop butonuna basılınca lambalar söner. Sonra startta basılır ise sistem 1.lambadan başlayarak yukarıda yzığım işlemleri yapmaya başlar.

Saygılar...

öncelikle yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Ama ben PLC programlama konusunda daha çok yeni olduğum için hangi operand nedir, nasıl kullanılır, nelerde kullanılır tam olarak bilmiyorum. Onun için bana daha çok yardım ederseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler

sayıcı kullanabilirsin ilk saymada 1. lamba ikinci saymada 2.lamba son olarak altıncı saymada 6.lamba yedinci saymada 5.lamba sekizinci saymada 4. lamba onbirinci saymada 1. lamba ve son olarak sayıcı=11 olunca sayıcıyı resetle

programı yaptım şimdi çalışıyor yardımcı olanlara çok teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,951
Kullanıcılar
451,140
Son üye
03hsyn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri