plc sorusu -2-

İşin Adı: Starta basınca 3 motor aynı anda devreye girecek Stopa basınca 1. motor devreden çıkacak. 1. motor devreden çıktıktan 5 sn sonra 2. motor devreden çıkacak. 2. motor devreden çıktıktan 5sn sonrada 3. motor devreden çıkacak bunu Tek Zaman Rölesi ile yapabilecek var mı?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
ya bu tek zmn roleli değilde 2 yi kullanırsak tmm dır elimde hazır var yolarım ama tek zmn roleli fazla uğraşamdım ama yok yapamadım malsesef :(:(

HANIBAL ' Alıntı:
pardon ya yanlış yazmışım

(SORU)
4 adet motor aşağıdaki koşullara göre çalışacaktır;
-Start butonuna bastığımız zaman 1. ve 2. motor çalışmaya başlıyacaktır. 15saniye sonra 1. motor duracaktır.
Aynı anda 3. motor devreye girecektir.
-3.Motor devreye girdikten 10 saniye sonra 2.motor duracak 4.motor çalışmaya başlayacaktır.
-işlem stop butonuna basıncaya kadar devam edecektir.

Zelio Soft 2 versiyonuda burda ; ;D :D

Ekli dosyalar

• 123.JPG
    123.JPG
    47.5 KB · Görüntüleme: 7
Moderatör tarafında düzenlendi:
karşılaştrıma komutlarını denedinizimi?(ondeer)

İşin Adı: Üç adet asenkron motor bir adet start butonuyla aşağıdaki gibi çalıştırılacaktır.
• Start butonuna 1. Kez bastığımızda M1 motoru çalışmaya başlayacak, elimizi butondan çektiğimizde çalışmaya devam edecek.
• Start butonuna 2. Kez bastığımızda M2 motoru da çalışmaya başlayacaktır.
• Start butonuna 3. Kez bastığımızda M3 motoru da çalışmaya başlayacaktır.
• Start butonuna 4. Kez bastığımızda motorların hepsi duracaktır.
• Start butonuna 5. Kez bastığımızda M1 motoru yeniden çalışmaya başlayacaktır.
Bu çalışma periyodik olarak devam edecektir.

arkadaşım bunu sayıcı CTU ile yapacaksın.

q rölelerinin önüne karşılaştırma kontaklarını koyma kafi.her butona bastığında sayıcı 1 atlayarak
sayıcı komutu verdiğin karşılaştırma kontaklarına komuta eder
örne 1. motorun önüne =1 karşılaştırma komutunu . 2. motora=2 KOMUTUNU ATAMALISIN.

weycell ' Alıntı:
karşılaştrıma komutlarını denedinizimi?(ondeer)

İşin Adı: Üç adet asenkron motor bir adet start butonuyla aşağıdaki gibi çalıştırılacaktır.
• Start butonuna 1. Kez bastığımızda M1 motoru çalışmaya başlayacak, elimizi butondan çektiğimizde çalışmaya devam edecek.
• Start butonuna 2. Kez bastığımızda M2 motoru da çalışmaya başlayacaktır.
• Start butonuna 3. Kez bastığımızda M3 motoru da çalışmaya başlayacaktır.
• Start butonuna 4. Kez bastığımızda motorların hepsi duracaktır.
• Start butonuna 5. Kez bastığımızda M1 motoru yeniden çalışmaya başlayacaktır.
Bu çalışma periyodik olarak devam edecektir.

arkadaşım zelio lojik 2 versiyonunda hazır istediğin devre

Ekli dosyalar

• soru plc cevap.JPG
    soru plc cevap.JPG
    34.6 KB · Görüntüleme: 11
Moderatör tarafında düzenlendi:
herkeze kolay gelsin bilgilerinizi benlede paylaşırsanız sevinirim yarın konu anlatamım olucakta bilgilerinizle pekiştirmek isterim ben plc ile güç ölçümlerini araştırıyorum bu başlıkta olursa çok sevinirim eğer olmazsa plc ile akım okumak gerilim okumak ve plc ile carpıştırmak hakkında bilgi de olabilir bu konu beni baya zorladı yardımlarınız için şimdiden tesekkürler...

Al kardeşim ilkel yöntemlerle çözmeyin bu tür problemleri karşılaştırmalarla çözerseniz daha profesyonelce olur....

Ekli dosyalar

• Bel1.rar
    52.1 KB · Görüntüleme: 1
Bir soru da benden; yalnızca 1 tane start butonu kullanılarak 3 tane motora kumanda edilecektir. Starta bir kez basıldığında 1. motor çalışacak, ikinci basmada 2. motorda çalışacak, üçüncü basmada 3. motorda çalışacak, dördüncü basmada yalnızca 1. ve 2. motor çalışacak, beşinci basmada yalnızca 1. ve 3. motor çalışacak, altıncı basmada yalnızca 2. ve 3. motorlar çalışacak ve son olarak yedinci basmada bütün motorlar duracak. Bunun cevabını s7-200 canavarlarından sabırsızlıkla bekliyorum.

Not: Bunun benzerini daha önce yapmıştım. ama şimdi devresi bende yok.

Merhaba elektroproton İstedİĞİn devreyİ yaptim İÇİnde movb komutunu kulladim. q0.0 1. motor q0.1 2. motor q0.3 İse 3 . motor. aŞaĞida stl sini verdim. daha İyİ anlamak İÇİn İstİyorsan sİmİlayonlu programda gÖrebİlİrsİn. kolay gelsİn:::
network 1

ld i0.0
ld i0.1
ctu c20, 3

network 2

ldw= c20, 1
movb 1, qb0

network 3

ldw= c20, 2
movb 2, qb0

network 4

ldw= c20, 3