priz kombinesi

promete1

Üye
bir okul projesinde 2 Şebeke 2 ups priz kombinesinde, buattan toplam 4 adet sorti mi inmek zorunlumu yoksa2 tane inip 2 li ikili bağlamak mı yeterli midir? teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Neden 4 sorti inesin ki? 1 adet şebeke, 1 adette ups için toplamda 2 sorti inersin.Ups pirizinin 2500 w olmayacağını düşünerek bir sorti yeterli diye düşünüyorum.Şebeke prizi 2500 watt ı geçiyorsa iki sorti yerine iki linye çekmelisin.Tabi bu 3x2.5 kablo için.

Ekleri bir tek buatta yapmıyormuyduk??? Köprü bağlantı yapılıyor mu priz kombinesinde
prizden prize atlamak iç tesisat yönetmeliğine aykırı diye biliyordum.

Kombinasyon içi kapalıdır elle ulaşılamayan kapalı bölmedir, prizlere sigorta üzerinden ayrı dağıtım yapabileceğin gibi ekini yaparak ta dağıtımı gerçekleştirebilirsin. Priz terminallerini ek noktası olarak kullanamazsın.

Neden 4 sorti inesin ki? 1 adet şebeke, 1 adette ups için toplamda 2 sorti inersin.Ups pirizinin 2500 w olmayacağını düşünerek bir sorti yeterli diye düşünüyorum.Şebeke prizi 2500 watt ı geçiyorsa iki sorti yerine iki linye çekmelisin.Tabi bu 3x2.5 kablo için.
arkaşım o iki kabloyu iniyosun, sonra prizde jumper kablosu ile atlama atıyosun işte yönetmelik yasak diyor bu işe bilgin olsun bilmiyorsan da öğreniniz.
Buradan bilgi alabilirsin: https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/elektrik-İç-tesisleri-yönetmeliği.20302/page-4

bir okul projesinde 2 şebeke 2 ups priz kombinesinde, buattan toplam 4 adet sorti mi inmek zorunlumu yoksa2 tane inip 2 li ikili bağlamak mı yeterli midir? teşekkürler
yönetmeliği iyi okumak lazım. yanlış hatırlamıyorsam her prize ayrı kablo diyor yönetmelik

yani prizden prize atlama yapılmamalı. bunun sakıncaları var. atlamayı aldığın priz kendinden sonraki prizin çektiği akıma da maruz kalıyor.

arkaşım o iki kabloyu iniyosun, sonra prizde jumper kablosu ile atlama atıyosun işte yönetmelik yasak diyor bu işe bilgin olsun bilmiyorsan da öğreniniz.
Buradan bilgi alabilirsin: https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/elektrik-İç-tesisleri-yönetmeliği.20302/page-4
direkt yazıyı getireyim
Prizden prize geçiş yapılmaz. Eğer 1.prizin yanına 2. bir prizi koyacak isen 1.prizi hangi buattan aldı isen 2.prizede o buattan ayrı bir kablo çekmen lazım. Teknik olarak sakıncasını sorar isen izah edeyim;

Sen eğer 3 tane yanyana olan priz grublarının 2. ve 3. olanını 1. prizin bağlantısından alır isen 2. ve 3. prizin akımlarıda 1. prizin bağlantı nokatsından geçecektir. Biraz mantıklı yaklaşınca bu durumun sakıncasını anlayabilirsin sanırım. Yani 1. prizin bağlantı noktası 3 kat daha fazla ısınacaktır, belkide yangın çıkacaktır. Ama sen bu prizleri buattan ayrı ayrı besler isen bu sorunun önüne geçmiş olursun.

Anladığını umuyorum...

Arkadasim hepsine ayri ayri faz ceksende olur.. 2 prize tek sorti ama upslere ayrı ayrı cekmen daha saglıklı

:)
Yapmayın ya... Her prize bir linye çekiyorsam kombinasyon panosuna ne gerek var. Hangi kombinasyon panosuna 4-5 kablo girdiğini gördünüz?
Kombinasyon panolarıda normal tali panolar gibidir Uzak noktadaki yükleri beslemek için konulur.
Bu forumda çok komik şeyler ciddi ciddi tartışılıyor ya hayret ediyorum :)

Forum istatistikleri

Konular
129,210
Kullanıcılar
451,577
Son üye
economi_st

Yeni konular

Geri