Proje Çizerken Grup Prizleri Hali Ne Olacak?

Teşekkür ederim

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sn Hamzam
735.102 güvenlik hatlı priz sortisi pozudur.
780.115 gömme topraklı priz pozudur.
781.101 etanj kauçuk priz (monofaze 16A) pozudur.

Bu pozlardan 781.101 duvar tipi kauçuk priz olup diğer pozlar +/- hiç bir işlem yapamazsın çünkü alakasızdır.
Bu pozlardan 780.115 pozu sadece prizdir yani 735.102 pozundaki sortiye dahil olan prizdir. Siz bunu çıkarıp yerine duvar tipi monofaze kauçuk priz koymuş oluyorsunuz yapılan işlem tamamen yanlış.

Prizden prize geçiş iç tesisler yönetmeliğimize uygun olmayan bir işlemdir. ilave her priz, priz buatından ayrı hat çekilerek yapılır ve ayrı sorti olarak ödenir. Hadi diyelim böyle uygun olmayan bir iş yaptınız bunu ödemek için +1 adet 780.115 gömme priz verirsiniz. 10-20cm geçiş kablosu vermemiş olursunuz buda sorun değildir çünkü her sorti mesafesi farklıdır +/- zaten hak geçmektedir.
Not:Her monofaze priz gücü 300w her trifaze priz 600w olarak hesaplanır.

ben yönetmeliğe baktım ama Prizden prize geçişin uygun olmadığına dair birşey bulamadım tam olarak nerde yazdığını öğrenebilirmiyim?

Forum istatistikleri

Konular
129,408
Kullanıcılar
451,934
Son üye
simza35

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri