Proje 2: Smd Dizgi Makinesi [Pick And Place]

Rocco gibi çoğumuz kameranın kendisinden çok yapabildiği /geldiğiniz aşama, mümkünse sakıncası yoksa kendi kameranızla cihazın çalışma yerleştirme anlarını kısa da olsa içeren bir vidyo paylaşmanız Sn. @mashadow. Kalben her konuda devlerin yaptığını yerli bir firmanın başarısı başarması tek dileğimizdir.

Şuan malzemeyi reel denilen makaradan otomatik olarak alacak sistemin mekanik tasarımıyla uğraşıyoruz. Bilenler için izleyeceğimiz method SX-2 ve SX-3 benzeri bir dizayn.

Bu bittiğinde ilk işim kamera ile ilgili bir çalışma yapıp demoyu burda göstermek olacak. Herkese iyi dilekleri için teşekkürler. Eleştirilere sonuna kadar açığım, mantıklı olma çerçevesinde tabiki.

Ben yazılımını, elektroniğini herşeyini kendim yapıyorum diyorum, arkadaş arduino grbl pololu bu kelimelerden birşeyler çıkarırsınız diyor, sağol sen de saol kardeş.

"malesef" fazla bence:) gönüllü kaçmış.

Velhasıl ya bokta solucan yetiştirip çok ilginç ve aylağım ben böyle bişeyden para kazanıyorum deyip KOSGEBE başvuracağız
He olurda;
Bu solucanlar abdestlimi diye sorarlarsa?,, malum bok necis, ondanda zarar ederiz ,,

Arkadaşlar merhaba.

Feeder sistemi için sadece mekanik yöntemlerle çalışan methodları uygulamaktan vazgeçtik. Bunun nedeni çok fazla yay, cırcır dişli mekanizması ve bilimum miktarda özel kasnak-dişlileri temin edemeyeceğimiz gerçeği oldu.

Bunun yerine aşağıdaki videodaki yöntemi denemeye karar verdik. Burda smd reelin yapışkanı bir dc motor ve dişli mekanizmasıyla söktürülürken bir yandan bir encoder de dönen bir diski okuyarak ne kadar ilerlendiğini okuyor.

Tabiki böyle ufak bir enkoderi de uygun fiyata bulamayacağımızı düşünürsek (24 adet lazım) biz smd makarasının bantındaki delikleri 3mm kızılötesi alıcı-verici led ile okutup deliğin ilerleyip ilerlemediğini hassas bir şekilde tespit edeceğimizi düşünüyoruz.

Tahmin ettiğiniz gibi aşağıdaki düzenekten 24 adet yapmak gerekiyor, makinamızda bu şekilde farklı kılıf ve boyutlarda 24 farklı smd makarasını bağlayabilmeyi umuyoruz.

@mashadov şeritli daksil gibi tamburlar birbirine bağlı yapabilirsin boyut da küçülür bence.

@mashadov şeritli daksil gibi tamburlar birbirine bağlı yapabilirsin boyut da küçülür bence.

Aslında mantık birebir aynı evet, sadece farklı olan o şeriti ileriye bizim bir şekilde ittirmemiz, bunun için ya cnc'nin z eksini gelip bişeylere basacak ve dişliyi hareket ettirecek (mekanik yöntemler böyle çalışıyor) yada dijital olarak bir takım bişeyleri biz tetikleyeceğiz (selenoid , dc motor, rc motor).

Mekanik olanlarda bu basma ve ondan güç alıp dişliyi cırcır gibi döndürecek sistem çok teferruatlı, ve extradan makinaya zaman kaybettiriyor, z ekseninin bişeylere basması gerektiğinden.

Dijital yöntemde de boyut ve maliyet çok önemli. 24tane böyle mekanizma yapılacağı için, 10tlik bir selenoid valf kendi başına 250 tl tutuyor. Biz şimdi tanesi 1TL den küçük rc servo motor bulduk. Bunların dandik enkoder kısımlarını söküp içlerindeki minik dc motorları süreceğiz ve bantın ileriye gidip gitmediğini de üzerindeki delikleri foto-sensörlerle okuyup anlayacağız. Bakalım nasıl olacak.

Önümüzdeki yıllarda esnek ekran muhabbeti hayatımıza gireceğinden pcb kavramı da membran pcb'ye doğru evrilecek diye düşünüyorum.

Haliyle PC main boardu dizgisi vs yapmayacağınızı ve bu tarz yeni inovatif ürünleri yapacağınız düşünürsek, mesela biyo-mekanik kol filan yapmaya kalksak düz pcb yerine muhtemelen flexible pcb kullanmaya çalışırız. Yapacağınız dizgi makinasında buna yönelik de belki tasarımsal açıklık bırakılabilir.

@mashadow bir de kopyala abi. Yapılmışı var zaten. Biribir aynısı gibi yola çık. Geliştirip devam et. Günümüzde şu an ihracat yapan makinacı türklerin çoğu 80'lerde böyle başlamış. Şimdi iyi kötü kendileri tasarlıyorlar.

Son düzenleme:
Evet, açık proje madem aynısı yapılabilir, değiştirme mantığıyla daha fazla iş çıkar.
Melihkarakellenin olayı da pratik gibi.
Şimdiki dediğiniz gibi 24 eleman artınca tekrar aparat yapma veya bir kısmı bitince diğerlerine geçme gibi bekletme opsiyonları yerine daha esnek birşey düşünülebilir.
Ama özellikle para çevirinceye kadar iş zor. umarım istediğinizden iyi olur.

Önümüzdeki yıllarda esnek ekran muhabbeti hayatımıza gireceğinden pcb kavramı da membran pcb'ye doğru evrilecek diye düşünüyorum.

Haliyle PC main boardu dizgisi vs yapmayacağınızı ve bu tarz yeni inovatif ürünleri yapacağınız düşünürsek, mesela biyo-mekanik kol filan yapmaya kalksak düz pcb yerine muhtemelen flexible pcb kullanmaya çalışırız. Yapacağınız dizgi makinasında buna yönelik de belki tasarımsal açıklık bırakılabilir.

@mashadow bir de kopyala abi. Yapılmışı var zaten. Biribir aynısı gibi yola çık. Geliştirip devam et. Günümüzde şu an ihracat yapan makinacı türklerin çoğu 80'lerde böyle başlamış. Şimdi iyi kötü kendileri tasarlıyorlar.

Yapmaya çalıştığımız bu makina için konuşursak eğer, şuanki haliyle ileride flex pcbleri dizememesi için henüz bir neden göremiyorum. Her ne kadar onlarla ilgili neredeyse hiç bi tecrübem olmasa da...

Dediğin gibi hazırı var ve aslında birebir kopyalıyoruz, hatta hazırını çinden satın almak bile bir opsiyon da, şuan bizim yapmamız maliyet açısından daha uygun gözüküyor. Çinde bir tanesi 100-150$ arası, bizim üreteceğimiz fiyat tahmini 40-50tl, tabiki onlarınki kadar endüstriyel ve güzel birşey olmayacak.

Evet, açık proje madem aynısı yapılabilir, değiştirme mantığıyla daha fazla iş çıkar.
Melihkarakellenin olayı da pratik gibi.
Şimdiki dediğiniz gibi 24 eleman artınca tekrar aparat yapma veya bir kısmı bitince diğerlerine geçme gibi bekletme opsiyonları yerine daha esnek birşey düşünülebilir.
Ama özellikle para çevirinceye kadar iş zor. umarım istediğinizden iyi olur.

Bazı yerlerini değiştirmek mecburi, elin gevuru encoder işini 10-15$'a (20 ekmek bedeli) kapatırken biz biz aynı encoderi 100-150tlye kapatamıyoruz (100 ekmek bedeli). Haliyle daha ucuz şeylerle hemen hemen aynı hassasiyeti yakalamaya çalışacağız.

Şaseye bu mekanizmalardan max 24 tane koyabileceğimiz gerçeği tamamen makinanın tasarımıyla alakalı. Yani makinanın sadece bir bölümünden değilde her yönünden alım yapabileceği gibi tasarlasaydık yaklaşık 60-70 adet makaranın hepsinden tek bir pcbyi dizerken alım yapılabilirdi. Bana göre hata olan bu tasarım sınırlılığı, işletmemizde sadece bu kadarına ihtiyaç duyulacağından extra masrafları düşürmek adına böyle karar verildi. İleride tabi ki değiştirilebilir, sonuçta yazılımda bir sınır yok.

Forum istatistikleri

Konular
129,035
Kullanıcılar
451,293
Son üye
EagleClaw

Yeni konular

Geri