pulse çıkışını çoklamak

elector

Üye
Arkadaşlar massflowmetremin pulse çıkışı bir PLC'ye giriyor.Başka bir PLC'den de bu pulseları saymam gerekiyor.Pulse çıkışı nasıl çoklanır bilgisi olan var mıdır.Mevcut flowmetremin sadece bir pulse çıkışı var.Teşekkürlerimle

Arkadaşlar massflowmetremin pulse çıkışı bir PLC'ye giriyor.Başka bir PLC'den de bu pulseları saymam gerekiyor.Pulse çıkışı nasıl çoklanır bilgisi olan var mıdır.Mevcut flowmetremin sadece bir pulse çıkışı var.Teşekkürlerimle

Flowmetre çıkışına bir röle bağlayın. Rölenin kontaklarını yeni çıkışlar olarak kullanın.

PLS Girişi olan PLC inputunu outputuna ata bir role kontağı ustunden. Diger PLC inputuna girersin. Sana sadece bir role ve iki PLC arası (2x1.5) kablo gerekli.

Arkadaşlar pals tipi inputlarda asla röle kullanılmaz, zira geç kalır. Derseniz ki SSR (Solid State Relay) o zaman susarım.
Flowmetrenin palsini çoklamaya gelince en kısa yoldan iki çözüm aklıma geliyor.
İlki diğer PLC nin inputuna Flowmetrenin pals çıkışı ilk PLC de nasıl bağlı ise aynı şekilde bağlaman. (Bağlantılara çok dikkat etmen gerekiyor)
Diğeri de mevcut PLC nin transistör çıkışlı bir outputunu flowmetrenin pals gelen inputu ile iliştirmen ve bu outputu arada röle olmadan doğrudan diğer PLC nin inputuna bağlaman sorunu çözecektir diye düşünüyorum.

Arkadaşlar pals tipi inputlarda asla röle kullanılmaz, zira geç kalır. Derseniz ki SSR (Solid State Relay) o zaman susarım.
Flowmetrenin palsini çoklamaya gelince en kısa yoldan iki çözüm aklıma geliyor.
İlki diğer PLC nin inputuna Flowmetrenin pals çıkışı ilk PLC de nasıl bağlı ise aynı şekilde bağlaman. (Bağlantılara çok dikkat etmen gerekiyor)
Diğeri de mevcut PLC nin transistör çıkışlı bir outputunu flowmetrenin pals gelen inputu ile iliştirmen ve bu outputu arada röle olmadan doğrudan diğer PLC nin inputuna bağlaman sorunu çözecektir diye düşünüyorum.

Bu kadar kesin konuşmayın. Bir çok yerde bu şekilde bağlantı yaptım ve hiç sorunsuz yıllardır çalışıyorlar. Yazdığınız bilgiyi şöyle düzeltelim isterseniz.
"Pulse frekansından peryodu hesaplayın. Bu peryot bilgisi rölenin tepki süresinden küçük ise o pulse çıkışına o röleyi bağlamayınız zira geç kalır. Daha hızlı bir röle bağlayabilirsiniz. :cool:"

Bu kadar kesin konuşmayın. Bir çok yerde bu şekilde bağlantı yaptım ve hiç sorunsuz yıllardır çalışıyorlar. Yazdığınız bilgiyi şöyle düzeltelim isterseniz.
"Pulse frekansından peryodu hesaplayın. Bu peryot bilgisi rölenin tepki süresinden küçük ise o pulse çıkışına o röleyi bağlamayınız zira geç kalır. Daha hızlı bir röle bağlayabilirsiniz. "

Özür.
Ben ilke olarak bir kaç saniye sıklıkla açıp kapanan sitemlerde mekanik röle kullanımına sıcak bakmıyorum. İfadem kesin kaçtıysa tekrar özür. SSR kullanılırsa bu hesapları yapmak zorunda kalmayız. Yıllar önce bir tesisin kontrol odasının içindeki piyano panoda benzer bir şey görmüştüm. O kontrol odasında operatör olmak istemem şahsen. Zaman zaman insan çık çık sesine katlanabilir belki ama hiç durmadan devam eden böyle bir sese kimseyi ben şahsen maruz bırakmak istemem.

Röle kullanımındaki esas sorun hıza yetişememekten ziyade ömür olur. Saniyede 1 palsa (Yani 1 Hz'e) röle kolaylıkla tepki verir, ama senede birkaç defa değiştirmeniz gerekir. Bakımcı için hiç hoş bir çözüm olmasa gerek :)

Madem sinyal halihazırda PLC'ye giriyor, %99 24 V DC demektir. Weidmüller, Phoenix, Klemsan gibi firmalarda hazır optocoupler modülleri var. 2 adet kullanılması yeterli olur. Liste fiyatları en fazla 20 EURO/adet sanırım.

Özür.
Ben ilke olarak bir kaç saniye sıklıkla açıp kapanan sitemlerde mekanik röle kullanımına sıcak bakmıyorum. İfadem kesin kaçtıysa tekrar özür. SSR kullanılırsa bu hesapları yapmak zorunda kalmayız. Yıllar önce bir tesisin kontrol odasının içindeki piyano panoda benzer bir şey görmüştüm. O kontrol odasında operatör olmak istemem şahsen. Zaman zaman insan çık çık sesine katlanabilir belki ama hiç durmadan devam eden böyle bir sese kimseyi ben şahsen maruz bırakmak istemem.

CeyhanII arkaşım, özür dilemeye gerek yok. Kırgınlık ya da kızgınlığım yok. Haddim değil zaten. Fikirlerimizi paylaşıyoruz. Yanlış bir anlatımım olmuş anlaşılan. Ben özür dilerim.

Merhaba Arkadaslar,
Ayni uygulamayi bende yaptim. yani mass flowmetreyi plc ye tasima.
tavsiyem,mutlaka solid state role kullanman. cunku, direkt baglarsan herhangi bir asiri akimda plc nin inputunu belkide input kartini yakabilirsin.
mass flowmetrede genelde default olarak puls genisligi 100ms oluyor(mass flowmetrenin setup'indan bunu yukseltebilirsin). solid state roleler bu sure zarfinda acip kapatabiliyor. phoenix de gayet saglam solid state roleler mevcut.
massflowmetreden gecen maksimum akisa gore kac saniyede bir sinyal gonderecegini hesaplayip flowmetrenin setup'indan pulsenin genisligini arttirabilirsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,817
Kullanıcılar
450,907
Son üye
saitdemircigil

Yeni konular

Geri