röle çektirememe sorunu??

yyoollccuu

Üye
merhaba arkadaşlar,
picin bir çıkışını 1 yaparak röle çektirmek istiyorum.. ekte olan resimdeki şekilde kuruyorum devreyi...proteusta deniyorum henüz gerçeklemedim...
ama 4.7k lık direncin ucuna 1 gelse de röle çekilmiyor...neden olabilir?
eğer şu sorun çözülürse bu günüm ziyan olmayacak:)
yardımlarınızı bekliyorum!...

Ekli dosyalar

• role_12V.gif
    role_12V.gif
    8.1 KB · Görüntüleme: 73
Hatırladığım kadarıyla PIC negatif besleme ile çalışıyor, yani sıfır yaparak + 5 vdc gerilim oluşturabilirsiniz.

Deneme yanılma yapın bir zararı olmaz.

negatif besleme ile çalışıyor derken? pek anlayamadım da..

Yani çıkışı 1 yapmak 0v (şase), 0 yapmak + 5vdc anlamına gelir.

Diye hatırlıyorum.

normalde seklın dogru.dırenc degerını 1k yaparak dene.pıc den 5 v cıkıs aldıgına emın ol.Veya 5 voltu kendın dırence ver pıc ten harıc role cekıyormu bı bak.calısması lazım

elimde röle olmadıgı için proteusta deniyorum şu an için, ama olmuyor.. çıkış 5 volt olarak gösteriyor ama neden çekmiyor röle anlayamadım bir türlü:(

normalde seklın dogru.dırenc degerını 1k yaparak dene.pıc den 5 v cıkıs aldıgına emın ol.Veya 5 voltu kendın dırence ver pıc ten harıc role cekıyormu bı bak.calısması lazım
arkadasim workbench ile denememde 1 k direnc degerinin uygun oldugunu gordum degeri 1 k ile degistirerek denerseniz netice alacaginiza inaniyorum

ya çok enteresan.. acaba yanlış bi baglantı mı yapıyorum.. bi iki dakkasını ayırabilcek biri bi röle baglantısı yapıp proteusta, ekleyebilir mi? oynatmak üzereyim:( :)

4.7k'lık direnç değerini küçültmeyi dene. bir de emiter ile toprak arasına bir direnç eklemeni tavsiye ederim.

transistör olarak bir de bc547b yi deneyin Anın betası kötüdür. B nin betası daha iyidir.

Forum istatistikleri

Konular
129,190
Kullanıcılar
451,553
Son üye
baran.3230

Yeni konular

Geri