rüzgar türbini hk.

saueem

Üye
bitirme projesi için rüzgar türbini ödevim var yaklaşık 1,5 ay zamanım var basit bi rüzgar gülü mekanizması kurup enerji elde etmeyi planlıyoruz ama devir sayısı düşük olacagından otomobil alternatorü kullanmamız zor gibi görünüyo alternatormu kullansak dc motormu kullansak arada kalıyoruz. düşük devirlerde de enerji elde edebilmek için ne tur motor kullanmamı önerirsiniz ortalama devir sayısı 30 dv/dk civarında bilgisi olan arkadaslar varsa acil yardımlarını bekliyorum..

*"Bakarmısınız, Yardım, Bakmayan kalmasın, Lütfen Yardım" gibi başlıklarla konu açmak yasaktır. Başlık bir konunun özeti niteliğinde olmak zorundadır. Lütfen konu açarken başlık seçmeye dikkat ediniz.düzenleyen:volcanoos

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sayın saueem kardeşim !
Öncelikle aramıza hoşgeldin. Bu konuda ben uzun zamandır çalışma yapıyorum. Ama dediğin gibi 30 d/dak. enerji almak şimdilik mümkün değil. Herşeyini kendim yaptığım bir dinamo ile 156 d/dak. elektrik almayı başardım. Hemde bayağı kuvvetli bir enerji.

Gelelim sizin projeye ;

Sizin için en ideal olan 12v. veya 24 v. dc. adım motorlarıdır. Öyle 30 devirde vermez ama 200 - 250 devirde işini görür. Zaten size öyle çok güçlü bir dinamo ihtiyaç olacağını sanmıyorum. 100 w. civarı motor işinizi görür. Araba dinamoları en az 800 - 900 devire ihtiyaç duyar. Ayrıca araba dinamosuna dışardan elektrik vermek gerekir. Onun için araba dinamosunu kafanızdan silin. Derslerinizde başarılar diliyorum. HOŞÇAKAL

1/10 rediktör kullanarak 30 devri 300d/dk çıkarabilirsin

sayın saueem
öncelikle rüzgar türbini ödevinizde başarılar dilerim.rüzgar gülü kurup ,devrin düşük olacağından bahsediyorsunuz. bu devrin düşük olacağını iyi hesap ettinizmi ? araba altarnatörü kullanmayı düşünmüşsünüz. olabilir fakat, şefin dediği gibi dışardan uyartm için, elektrik vermek yada kendi kendine uyartmak gerekir. bazı zorlukları var .bence siz, önce sabit mıknatıslı bir doğru akım motoru veya küçük demezseniz 12V bisiklet dinamosu (aslı altarnatördür)kullanabilirsin .kullanacağınız üretecin gücüne göre rüzgar gülünün hesabını yapınız. rüzgar gülleri belki araştırmışsınızdır yatay ve dikey olarak iki çeşittirler. yatay türbinler dikey türbinlere göre verimleri yüksek olduğu gibi devirleride yüksektir.kanat sayısı ne kadar az olursa devir yüsek olur.size tavsiyem iki kanatlı türbin yapınız. devir yüksek olacaktır. türbin gücü büyüdükce devir düşük olacaktır örneğin,kücük güçlü türbinde 250-500 devire rahatlıkla ulaşabilirsin. 1 magawatt türbin devri 27 dev/dak civarındadır.internette biraz araştırısan daha geniş bilgileri göreceksin.kolay gelsin.

dinamo üzerinden akü şarj edecegiz dolayısıyla uyartım verme imkanımız dogacak yani, ac de kullanmamıza imkan var devir sayısını da dişli yardımıyla 100 -150 dvir civarına cıkarabiliyoruz daha fazla yukseltme durumunda momet düşecegi içiin cok yukseltmiyoruz. 100 dv civarında güç elde edebilmemiz için ne önerirsiniz yani uyartım verme imkanımız var..

araba şarj altarnatörleri ikaz için yaklaşık 25-30 watt enerji harcar.siz 100 watt enerji elde etmek istiyorsunuz 100+30=130w biraz da tölarans yaklaşık türbininizin gücü 200 watt olması gerekir.3 kanatlı yatay türbin için 2m kanat çapı, yakalaşık 400 devir/dak 1/3 orananda redüktör .bu sistemi kurarsanız netice alırsınız. yanlız siz tahminim türbini yapmışsınız. gücü nedir. tipi nedir .bunu belirtmemişsiniz sadace devrini veriyorsunuz. 100 -150 devirde ,çok kutuplu sabit mıknatıslı üreteç bulmanız gerekir veya özel yapmanız gerekir.kolay gelsin

saueem ödevinde başarılar dilerim.ben de böyle bir ödev almayı düşünüyorum.acaba elindeki dökümanları paylaşabilir miyiz?çok teşekkürler.iyi çalışmalar

merhabalar,
bende bitirme projesi olarak bir rüzgar tirbünü yaptım şu an sadece akü sorunum var tek 12 volt aküm var ama bana iki adet lazım. yani proje bitti sayılır. 24 volt sabit mıknatıslı dc motorum var ve 450 rpm de 24 volt veriyor. aküleri şarj etmek için bir adet 24 volt konjektör aldım ve bununla aküyü şarj edeceğim. ve akünün çıkışını da invertöre bağladım. 24 dcv yi 220 acv a çeviriyor tam çalışan halini daha göremedim ama şimdiye kadar bir problem yaşamadım. çizimleri ve malzemeleri elimde. merak ettiğin konuda yardımcı olmaya çalışırım. çalışmalarında başarılar.

merhaba eastking

"merhabalar,
bende bitirme projesi olarak bir rüzgar tirbünü yaptım şu an sadece akü sorunum var tek 12 volt aküm var ama bana iki adet lazım. yani proje bitti sayılır. 24 volt sabit mıknatıslı dc motorum var ve 450 rpm de 24 volt veriyor. aküleri şarj etmek için bir adet 24 volt konjektör aldım ve bununla aküyü şarj edeceğim. ve akünün çıkışını da invertöre bağladım. 24 dcv yi 220 acv a çeviriyor tam çalışan halini daha göremedim ama şimdiye kadar bir problem yaşamadım. çizimleri ve malzemeleri elimde. merak ettiğin konuda yardımcı olmaya çalışırım. çalışmalarında başarılar."
yazını okudum 2 adet 12v motorsiklet aküsü kullansan işin biraz daha kolay ve maliyeti az olur bence seri bağla 24v elde edersin soner

arkadaşlar benim bir sorum olacak elimde 0,50hp su moturu şimdi ben bu moturu değerlendirmek istiyorum.220voltla çalışıyor ama ben bunu rüzgar türibine takıp 12 volt elde etmek istiyorum.acaba bunun için ne yapabiliriz

Forum istatistikleri

Konular
128,823
Kullanıcılar
450,912
Son üye
mustafatlanm

Yeni konular

Geri