Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

Çıkrık resmini inceledim de..
Bobin sarma yerinde civata kullanmışsınız. Civata olmaz. Niye olmaz. Bobinleri civatanın dişlerinden sıyırıp almak mümkün olmaz. Onun için çivi kullanmak daha iyi olur. 6 lık çivi öneririm. İki tahta arasına çivi başının kalınlığı kadar pul koyun. Mesela 2 adet pul. Benim videoda koymadığımı sonradan farkettim. Yoksa ana mil üzerindeki somunu sıktıkça öndeki tahta parçası eğilir, çivilerin uçları birbirine yaklaşır. Sizin resimde de aynısı olmuş. Civataların uçları birbirine yaklaşmış.

Bobinleri sararken itina ile yanyana olsun diye özen göstermeye gerek yok. Ama gene de alt sırayı tamamen sardıktan sonra üst sıraya geçin.

Sıkça sorulan bir soru da şu ;

Bobinleri oyuklara yerleştirirken sipirleri sırasıyla mı yerleştireceğiz ? Yani soru şunu demek istiyor.
1. oyuğa bir tel yerleştirip, aynı telin devamını hemen 4. oyuğa mı yerleştirmeliyim ? Bu kadar teferruata hiç gerek yok, karışık kuruşuk da yerleştirilebilir. Yeter ki bobinin bir kolu bir oyukta, diğer kolu öbür oyukta olsun.

Sizin mil de dişli delik varmış, o zaman deldirmeye gerek kalmıyor demektir.

İLAVE ; Çıkrığın alttaki tahtaya sabitlenen yerin sağına ve soluna destekleyici koyun. Yoksa elinizde kalır.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ahmet bey.
Sizde makas varmış, ben yankeski ile keseceğim diye avuç içim çok patlamıştı. Ellerimi bir kaç gün kullanamamıştım. Ama dediğiniz gibi tatlı bir acı.
Sizin rotor çapı ve stator uzunluğu kaç mm.idi ?

Hocam benim rotor capi 10cm Stator uzunluguda 6.5cm.

Hocam yapmış oldugum ölçülerin tamamı su şekilde mi olacak dogrumudur.
1.) Rotor çapı 62mm bunu,mıknatıs boyutu 5mm ve 3mm de boşluk olacağı için 49mm ye tıraşlıyoruz.
2.)Statördeki 1-4 arası ortalarından alıdığım ölçüm 26mm dir.
3.)Statör uzunluğu 56mm dir.Bunun sağından solunda 25mm uzun alarak toplam boyutunu 106mm ölçüm alıyorum.
4.)Rotor çapının boyutunun tamamından değilde sizin dediğiniz gibi 45mm lik çapı traşlıyoruz.
Bunlar doğrumudur hocam artık yarın başlıyacagım için bi yanlışlık olmasın çıkrık konusunuda tam anlamıyla anlamış bulunuyorum ve artık inşallah güzel bir sonuç almayı planlıyorum sizin sayenizde.

Son düzenleme:
Yanlış yazmıştım düzelttim hocam bi anlık dalgınlıkla.

1.) Stator çapını toplamda 13 mm küçülteceğiz. Çap 62 mm. ise 49 mm.ye düşürülecek, doğrudur. Sizin yanlış ölçtüğünüzü düşündüğümü sanmayın, tornacı kumpasla ölçsün. O ölçüden 13 mm. küçük olacak.
2.) Stator 1-4 arasının ortaları 26 mm. ise o ölçüde olacak, 25 mm. de olabilir.
3.) Stator uzunluğu 56 mm. ise bobin uzunluğu illa 106 mm. olması şart değil. 100 mm.de olabilir.
4.) Statorun ortasında 45 mm.lik bir bölümü traşlamak yeterli. Alüminyum bileziklere dokunmamak için o ölçüleri verdim, doğrudur.

Hocam teşekkür ediyorum engin bilgileriniz için artık hesaplama işi bittiğine göre yarın size bol bol resimler atarım yaparken mıknatıs siparişinide verdim yarına gelir allah izin verirse bu kısmı 2 güne bitiririz. tekrardan teşekkürler hocam..

benim bobin kablosuda elime ulasti 3kg 1.30mm..

Sayin Emreozege hocam simdiden hayirli olsun. Umarim calismalarinizin sonucunda istediginizi elde edersiniz.

Artık kendi aranızda da bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Çalışmaların ne aşamada olduğunu bol bol resimlersek fazla hata yapmayı önleriz. İkinize de başarılar diliyorum. Kolay gelsin.

Bobinleri oyuklara yerleştirme işi biraz zahmetli olacaktır, hemen pes etmek yok.

Son düzenleme:
benim bobin kablosuda elime ulasti 3kg 1.30mm..

Sayin Emreozege hocam simdiden hayirli olsun. Umarim calismalarinizin sonucunda istediginizi elde edersiniz.
Konuyu heyecanla merakla takip ediyorum. Gecemin bu saatinde hangi kargo teslimat yapıyor merak ettim?

Sayin sefim bir yazinizda demissinizki:

Rotor üzerine dizilen mıknatısları N S N S sıralaması ile dizdiğimiz için demir üzerinden manyetik akıyı tamamlaması gerekir. Oysa plastik türevi malzemeden yapılan rotorda bu manyetik akı oluşmayacağı için alınacak gücün yarısından daha az güç alınır. Onun için pek tavsiye etmem.

Hocam benim rotor sanki aluminyum:
i2jzg9.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,833
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri