Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

Mehmet bey, Ruzgar Hizi hanesinin yaninda M/S diyor.. metre/saniye midir? metre/saat midir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
metre/saat olmaz arkadaşlar ... metre/saniyedir

Tablo gayet açık sayın meraklı.
Rüzgar türbini bölümüne geliyoruz. Rotor çapına göre güç hesabı var. Buradaki rotor çapı kanat çapını kastediyor.
Türbinin verimi giriliyor. Bu verim genelde %30-35 arası oluyor.
Rüzgar hızını m/s. (metre/saniye) cinsinden girip, hesapla deyince kaç w güç alabileceğimizi veriyor.

Güce göre rotor çapı bölümünde ise türbinin gücünü biliyorsak watt cinsinden giriyoruz.
Rüzgar gücünü giriyoruz, hesapla deyince rotor (kanat) çapını veriyor.

İLAVE: Meteoroloji rüzgar hızını km/h (kilometre/saat ) cinsinden verir. Bu km/h cinsinden rüzgar hızını metre/saat'e çevirip 3600'e bölersek m/s olarak ele alırız. Örnek ;

40 km/h rüzgar = 40.000 m/h eder. 40.000 / 3600 = 11.11 m/s eder.
Buradaki 3600, 1 saatteki 3600 saniyeyi ifade ediyor.

Son düzenleme:
Güzel bir cihaza benziyor Ahmet bey.
12-24 v. otomatik tanıma demiş. Hem türbin hem güneş paneli bağlantısı, önünde dijital gösterge. Aşırı yük koruması, microişlemcili.

Fiyatı yüksek gibi görünüyor ama herhalde bu fiyata değer.

Aslında bu soruya sayın Orca daha iyi cevap verir, çünkü elektronikçi o. Üstelik bitirme tezi bunun üstüne.

Sayin Mehmet Bey,

Emre bey ile gorustuk, fakat emre beyin arastirmasina gore Yunanistana sadece kargo ucreti 110 dolar. Emre beyden rica ettim kargo sirketinden gecip birebir konusup soracak. Eger ucret 110 dolar degilse emre bey ile tekrar gorusecegiz.

Acikcasi bana fazla geldi 110 dolar. Express kargo ise onu bilemiyorum tabi.
Eger kargo ucreti sorununu asabilirsek sayet, emre bey ve ben sarj kontrol cihazi icin sizinle irtibata gececegiz zaten.

Sayin Mehmet Bey,

Emre bey ile gorustuk, fakat emre beyin arastirmasina gore Yunanistana sadece kargo ucreti 110 dolar. Emre beyden rica ettim kargo sirketinden gecip birebir konusup soracak. Eger ucret 110 dolar degilse emre bey ile tekrar gorusecegiz.

Acikcasi bana fazla geldi 110 dolar. Express kargo ise onu bilemiyorum tabi.
Eger kargo ucreti sorununu asabilirsek sayet, emre bey ve ben sarj kontrol cihazi icin sizinle irtibata gececegiz zaten.

Evet mehmet bey express kargo olarak internetten mng ye sordurdum 1.5 kg ve boyutlarıda 10cmx7cmx5 yazmıştım kafadan ama tam bilgi için yarın kargoları gidip tek tek soracağım.

Emre bey, verdiğim numara ile görüştünüz mü, sonuç ne oldu ?

Bu arada şöyle bişi buldum belki işimize yarayabilir.
P= Cp x 1/2 x Rho x pi x R^2 x v^3
Cp= kanattan alınan verim örnek=PVC 0.2
Rho=Hava öz kütlesi (1.225)
V= Rüzgar Hızı
Eğer gücü biliyorsak;
Kanat yarı çap = kök içinde (P/(0.2 x 1.225 x V^3))
Gücü yerine yazarak kolayca hesaplayabiliriz.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Forum istatistikleri

Konular
129,083
Kullanıcılar
451,378
Son üye
CalborBenjamin

Yeni konular

Geri