Reaktif Enerji Nedir?

sefaxxxxx

Üye
Arkadaşlar merhaba
Reaktif enerjiyle ilgili bir sorunum var
Ben reaktif enerjinin bobinli alıcılarda manyetik alanın meydana gelmesi için kullanıldığını sanıyordum.Ancak bazı kaynaklarda reaktif enerjinin hiç bir işe yaramadığını boşa harcanan bir güç olduğunu yazmış.Bu doğrumudur.

Ve birde kompanzasyon sistemi ile reaktif enerjinin şebekeden değilde kondansatörlerden çekildiğini sanıyordum.Ancak yine kaynaklarda okuduğum bilgiye göre kondansatörlerle reaktif enerji yok edilmeye çalışılıyormuş.

Arkadaşlar şu anda kafam çok karıştı hangisi doğrudur.Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

hoşçakalın

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Reaktif enerji faydasızdır demek yanlıştır.

Reaktif enerji olmasaydı elektrikli alıcılar çalışmazdı. Reaktif enerjiyi bir arabanın marşına basmaya benzetebiliriz. Arabanız marş yapmazsa çalışmaz.

Reaktif enerjiden gerektiği kadar faydalanmalıyız. Fazlası faydasız ve işe yaramayan yükten başka birşey değildir.

Reaktif enerji ikiye ayrılır.
1.) Endüktif enerji ( Bobinli alıcılardan kaynaklanır)
2.) Kapasitif enerji ( Kondansatör, yeraltı kabloları, UPS gibi alıcılardan kaynaklanır)

Endüktifi pozitif reaktif enerji olarak hesaplarsak, kapasitifi negatif reaktif enerji olarak görürüz.

Aynı miktarda endüktif ve kapasitif yükü üstüste eklemlersek reaktif yük ortadan kalkar.

Daha fazla bilgi için forumu inceleyiniz.

Reaktif enerji kondansatörlü yük veya bobinli yüklerde çekilir.Eğer sistemimizde kapasitif reaktif güç fazlaysa cosfi 1 yapmak için (yani kompanzasyon) devreye bobin bağlayarak reaktif gücü yok edip aktif güçle çalışırsınız.eğer indüktif tük fazlaysa bu sefer kondansatör bağlayarak cosfi yi 1 e çekebilirsiniz.

reaktif güç ile ilgili olarak arkadaşların söylediklerine katılıyorum ek olarak şöyle bir açıklamada bulunabilirim:

bir dik üçgende yatay kenar aktif gücü, dikey kenar ise reaktif gücü, hipotenüs ise görünür gücü verir. Bizim kullandığımız güç aktif güçtür ancak faturalandırılan güç ise görünür güçtür. Kompanzasyonda amaç bu görünür gücü aktif güce yaklaştırmaktır yani hipotenüsü yatay eksenle kesiştirmek. reaktif güç sistemde varolan motor, floresan vs. gibi elemanlardan kaynaklanır(genelde) bunu yok edebilmek için sisteme kondansatör bağlanır kondansatör aktif güce -90 derece açı ile eklenir bu durumda +90 derecede olan reaktif güç ile vektörel olarak topladığımızda toplam reaktif güç sıfıra yaklaşmış olur. bu işleme kompanzasyon denir. cos fi dediğimiz güç faktörü aktif gücün hipotenüse oranıdır hipotenüs yataya ne kadar yaklaşırsa bu değer 1 e o kadar yaklaşır

saygılarımla

arkadaslarında dedigi gibi genelde elektrikle calısan tum cijazlarda motor , bobin oldugundan sebekeden induktif reaktif guc cekeriz bunu onlemek icinde devreye kompanzosyon yaparak yani kondansator baglayarak onlenir faz acısndan da anlasılacagı gibi induktif yukler faz acı 90 derece ileride kapasitif yuklerde 90 derece geride omik yuklerde ise faz acısı farkı yoktur kolay gelsin

Arkadaşlar merhaba
Reaktif enerjiyle ilgili bir sorunum var
Ben reaktif enerjinin bobinli alıcılarda manyetik alanın meydana gelmesi için kullanıldığını sanıyordum.Ancak bazı kaynaklarda reaktif enerjinin hiç bir işe yaramadığını boşa harcanan bir güç olduğunu yazmış.Bu doğrumudur.

Ve birde kompanzasyon sistemi ile reaktif enerjinin şebekeden değilde kondansatörlerden çekildiğini sanıyordum.Ancak yine kaynaklarda okuduğum bilgiye göre kondansatörlerle reaktif enerji yok edilmeye çalışılıyormuş.

Arkadaşlar şu anda kafam çok karıştı hangisi doğrudur.Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

hoşçakalın

megersem bildigim herşey yalanmış aslında dünyada yok:D

günümüzde genelde var olan çözümlerin çoğu hep indüktif reaktif güce karşı
kapasitif çözümlerdir.hemen hemen tüm işletmelerde kompanze sistemi vardır
hepsinin ortak noktası devreye kademeli kondansatör sokup çıkarmaktır.
devreye kademeli bobin sokup çıkarılan sistemler o kadar yaygın değil ama var
istersek devreye bobin sokarakta reaktif gücü dengeleyebiliriz.bu mümkün.

Arkadaşlar ben kompanzasyonu reaktif gücü yok etmek için değilde reaktif enerjiyi şebekeden çekmek yerine kondandatörden çekmek için yapılıyor yani reaktif enerjiyi kondansatör bağlayarak kendimiz üretmek için yapılıyor sanıyordum.Benim yıllardır doğru diye bildiğim şey yanlışmış demek

Arkadaşlar ben kompanzasyonu reaktif gücü yok etmek için değilde reaktif enerjiyi şebekeden çekmek yerine kondandatörden çekmek için yapılıyor yani reaktif enerjiyi kondansatör bağlayarak kendimiz üretmek için yapılıyor sanıyordum.Benim yıllardır doğru diye bildiğim şey yanlışmış demek

tam olarak yanlış diyemeyiz bazı elk cihazları şebekeden reaktif güç de çekerler eğer biz o yükü çekmeye devam edersek sistemimiz aşırı yüklenir ve daha kalın kablolar vs ekstra masraflar ortaya çıkar tabi ki tedaş bu yükün belli kesimine müsade eder(20-15) böylece sistemin aktif gücü taşıma kapasitesi artar.biz kompanzasyon yaparak si
stemin çektiği reaktif gücü kendimiz temin ederiz diyebiliriz.

arkadaslarında dedigi gibi genelde elektrikle calısan tum cijazlarda motor , bobin oldugundan sebekeden induktif reaktif guc cekeriz bunu onlemek icinde devreye kompanzosyon yaparak yani kondansator baglayarak onlenir faz acısndan da anlasılacagı gibi induktif yukler faz acı 90 derece ileride kapasitif yuklerde 90 derece geride omik yuklerde ise faz acısı farkı yoktur kolay gelsin

Sn. ephesus83 indiktif yüklerde akım 90 derece ileride kapasitifde ise 90 derece geride demişsiniz söylediğiniz şey yanlış doğrusu söylediğinizin tam tersidir lütfen emin olmadığınız konularda yanlış şeyler söylemeyin

Forum istatistikleri

Konular
128,831
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Geri