reaktif güç rölesi kademeler

electrics

Üye
arkadaşlar sormak istediğim şu; biz simdi bir kademe sirasi elde ettik örnegin 10 - 10 -20 -20-50-50-50...
projelendirme aşamasında bu yazdığımız kademeyi uygulamaya nasıl koyacagiz. Benim bildigim rölelerin kademe programlari vardir, eger ben bu kademe programlarina uygun olarak projelendirmezsem tabi ki kondansatörlerin ebatlarini değistirmem gerekecek degil mi? ama her modelin programi farkli olacaktir mantiken. O zaman bu kademelendirmeden biraz bahsedermisiniz? bir de bu kademeleri röleye ayri ayri tanitiyormuyuz yoksa bu programlarin disina cikamiyormuyuz? acil bilgi lütfen...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kademeleri oluşturmak,sizin karar vermeniz gereken bir durumdur.Ancak,kademe oluşturur
iken,kullanmayı düşündüğünüz röleye göre de tabi olmanız gerekir.Kullandığınız röle,1-1
1..,1-2-2..,1-2-4-4..,1-2-4-8-8 gibi dizilim isteyen röle ise,sizinde,kademeleri buna göre
oluşturmanız gerekir.Son zamanlarda,kademeleri,kendisi ölçen ve ihtiyaca göre kademe alan röleler çıkmıştır.Bunlardan kullandığınız takdirde,istediğiniz değerdeki kondansatörler-
den kademe oluşturabilirsiniz.Bu durum içinde,kademe sayısını fazla sayıda ve kademe de-
ğerlerini farklı yapmakta yarar vardır.Yükünüz dengeli değilse,kademelerden bazılarını mo-
nofaze seçmeniz gerekebilir.Öncelikle,genel kondansatör ihtiyacınızı ve dengesizlik duru-
munuzu analiz etmeniz gerekir.Piyasada bulunan KAEL Varkombi 12,ENTES RG-12 C/CS,
TENSE vs. gibi röleler ( 3 fazdan kontrollu ),klasik kompanzasyonda çok etkil sonuçlar ve-
ren rölelerdir.Sizin yazdığınız dizilimde,5-7,5-15-25-35 gibi ihtiyaçlar karşılanamayacağı için
sisteminizin,sürekli olarak salınımlı olarak çaışması tehlikesi vardır.210 kvar lık bir tesisin 7
kademeli röle ile çalıştırılmak istenmesi,zaten yanlış bir düşünce.210 kvar değeri,uygun de-
ğer ise,12 kademeli ve yukarıda bahsedilen şekilde düzenlenmesinde yarar olduğunu zan-
nediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,980
Kullanıcılar
451,182
Son üye
SkippeRR

Yeni konular

Geri