rezistans nötr

nesta34

Üye
merhabalar,

3 adet 1500 wattlık rezistans için 3 adet ayrı faz çektik çap2,5mm nötr kablosuda ayrı mı olmalı yoksa 1*2,5 nyf kablo yeterlimi tesisat uzunluğu 3,5mt?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
merhabalar,

3 adet 1500 wattlık rezistans için 3 adet ayrı faz çektik çap2,5mm nötr kablosuda ayrı mı olmalı yoksa 1*2,5 nyf kablo yeterlimi tesisat uzunluğu 3,5mt?
Bu üç rezistans aynı anda mı çalışacak?Yoksa ayrı ayrı mı?Eğer aynı anda çalışacaksa rezistans ları yıldız bağlayarak nötr kullanmaya bilirsiniz ama eğer ayrı ayrı çalısacaksa hepsine nötr çekmeniz gerekir!

Üç rezistans aynı anda çalışıp aynı anda duracaksa ve yıldız bağladığınızda yıldız noktasına nötr bağlamanız gerekir. Rezistanslardan birisi koparsa diye. Bu nötre yük binmediginden 2,5 mm² yeter. Ama birisi koptuğunda yine nötre yük binecektir. Rezistanslar birbirinden bağımsız çalışacaksa gerektiğinde ikisi aynı anda çalışacağından 2,5 mm² ısınabilir. Benim tavsiyem nasıl çalışacaksa çalışsın nötrü 6 mm² kullanmanız

Üç rezistans aynı anda çalışıp aynı anda duracaksa ve yıldız bağladığınızda yıldız noktasına nötr bağlamanız gerekir. Rezistanslardan birisi koparsa diye. Bu nötre yük binmediginden 2,5 mm² yeter. Ama birisi koptuğunda yine nötre yük binecektir. Rezistanslar birbirinden bağımsız çalışacaksa gerektiğinde ikisi aynı anda çalışacağından 2,5 mm² ısınabilir. Benim tavsiyem nasıl çalışacaksa çalışsın nötrü 6 mm² kullanmanız
Eğer rezistans ın biri koparsa 3 de devre dışı kalır yıldız bağlantısı kesilirse devre tamamlanmaz tecrübe ile tespit edilip çalıştırılmıştır

Yıldız noktasına nötr baglanmazsa dediğiniz doğru. Ama nötr bağlanırsa diğerleri çalışır

açıklamalar ve yardımlar için teşekkürler herkese.saygılar.

Eğer rezistans ın biri koparsa 3 de devre dışı kalır yıldız bağlantısı kesilirse devre tamamlanmaz tecrübe ile tespit edilip çalıştırılmıştır
Cüneyt üç rezistansın yıldız bağlantısında nötr bağlantısı yapılmamışsa rezistansın biri koparsa kalan iki rezistans fazlar arasına seri bağlı duruma geçer gözüküyor . Yani bir rezistansa 190 volt düşer . Yanlış mı düşünüyorum ?

Son düzenleme:
Cüneyt üç rezistansın yıldız bağlantısında nötr bağlantısı yapılmamışsa rezistansın biri koparsa kalan iki rezistans fazlar arasına seri bağlı durumu geçer gözüküyor . Yani bir rezistansa 190 volt düşer . Yanlış mı düşünüyorum ?
Doğru söylüyorsun ama teknisyenliğini yaptığım Hwaseung fabrikasında kaçuk enjeksiyon preslerinde rezistans larımız yıldız bağlıydı ve biri kopunca 3 rezistans da devre dışı kalıyordu. Burada tecrübe ettim bunu

Doğru söylüyorsun ama teknisyenliğini yaptığım Hwaseung fabrikasında kaçuk enjeksiyon preslerinde rezistans larımız yıldız bağlıydı ve biri kopunca 3 rezistans da devre dışı kalıyordu. Burada tecrübe ettim bunu
Herhalde bir düşük gerilim-faz koruma rölesi vardı sistemde .

Forum istatistikleri

Konular
128,951
Kullanıcılar
451,139
Son üye
selvioguz

Yeni konular

Geri