Rulman ve amartisörleri değiştirmeme rağmen kazan sesi

mehmet2011

Üye
ORS plastik kapak rulmanları usulüne göre çakıyorum. Amortisörleri yeniliyorum. Buna rağmen bazı çamaşır makinelerinde gene sesli çalışıyor. Aklıma gelen olumsuzluklardan birisi: Mil ile rulmanın iç yüzüğü arasında boşluk mu var? (Bu hususu nasıl giderebilirim?) veya başka sebep olabilecek hususlar varsa deneyimli olan ustalardan paylaşım yaparlarsa sevinirim. Teşekkürler...

Mil ile rulmanın iç yüzüğü arasında boşluk mu var? (Bu hususu nasıl giderebilirim?)
Bu durum çok ama çok nadir olur, Bilya tamamen dağılmış ise milde çizikler olur ve bu da zımpara yapılarak düzeltilir ise bahsettiğin boşluk meydana gelir.
Tambur balanslı dönüyor ise rulmanı zorlar.
Kasnak tam sıkılmamış ise sese sebep olur.
Öncelikle Rulmanları ve keçeyi montajlarken fazla zorlamadan çakmak lazım. Mutlaka gres kullan.
Üç ayağın ve kazanın tortu,pas,kir vs olmamasına özen göster. Rulmanlar ve keçe yuvasına tam oturmalı.
Üç ayak üzerindeki yüzük aşınmış ise boşluk yapar.

60evo8o.jpg

ORS plastik kapak rulmanları usulüne göre çakıyorum. Amortisörleri yeniliyorum. Buna rağmen bazı çamaşır makinelerinde gene sesli çalışıyor. Aklıma gelen olumsuzluklardan birisi: Mil ile rulmanın iç yüzüğü arasında boşluk mu var? (Bu hususu nasıl giderebilirim?) veya başka sebep olabilecek hususlar varsa deneyimli olan ustalardan paylaşım yaparlarsa sevinirim. Teşekkürler...
mile giren rulmanda boşluk varsa dediğiniz sorun olur. tornada rulmanın girdiği kısımlara tırtıl çekilmesi gerekir.

O kadar makineye rulman çaktım ve baya çekiçle... Hiç sorun yaşamadım. Burada kendimi övmüyorum. Bazı kurallar var. Bunlara uyarsanız sorun olmaz.
Ustalarımın da dediği gibi rulman mile tam oturmuyorsa ve aşınma varsa ses yapar. Ben genelde milde böyle bir sorun varsa, ucu sivri bir demirle ufak girintiler yapıyorum. Bu sayede rulman iyi tutunuyor.
Eğer bilezikte sorun varsa zaten tornacı...
Kauçuklu gress çok önemli. Rulman çakarken bilye kaplaması olan yerlere darbelerin gelmemesi için aşırı özen gösteriyorum.
Keçe yine yağlanıyor ayrıca kazana sıfır olmasına dikkat ediyorum. İşlem bitince bilyelere elimi sokarak çeviriyor ve sürtme varmı kontrol ediyorum.
Her şey bittiğinde kazanı elimle tutarak boşluk var mı? bunu kontrol ediyorum.
Ayrıca rulman çakarken gördüğüm bir hata var. Yukarıdan çakıyorlar ve kazan ağız kısmından eğiliyor. Bu da kazan açıklığına yol açar.
Kaynak yaparken, üstten kestiysem aralara kağıt koyarak, mesafesi kısalan kazanın eski boyutuna gelmesini sağlıyorum. Kağıt koymazsam yine dediğim gibi kazan sürtmesi olabilir.
Ortadan kesilenlerde buna gerek yok.
Rulmanları alırken de kontrol ederek alıyorum çünkü nadir de olsa arızalı (Nakliyede yere düşmüş) rulman denk geldiği oluyor.
Baya hırpal

Forum istatistikleri

Konular
129,401
Kullanıcılar
451,923
Son üye
veysel darğın

Yeni konular

Geri