Bilimsel bilmeceler.

@paskomya usta biliyorsun bu forumunda kaçak akım rölesinden daha fazla tartışılan bir konu yoktur herhalde. Bu meretin ne yapacağı hiç belli olmuyor. Çoğu durumlar bilimsel olarak açıklanabilsede her akşam ezanında atan kaçak akım rölesi gibi bazı durumlara bilimsel bir açıklama bulunamıyor.
Kondansatör iki iletken levha arasına bir yalıtkan koyularak oluşturulur bunun sığasıda iletkenin alanı, aradaki yalıtkanın türüne, mesafeye vs göre değişir. Kablo bir iletken kablonun izolasyonu bir yalıtkan toprakta diğer iletken olduğuna göre burada bir kondansatör oluşur. Bu kondasatör üzerindende bir akım akar. Bu akım 30mA den fazla olursa röle atar. Yapılan hesaba göre 30mA akım akabilmesi için kmlerce kablo çekilmesi gerekli olduğu bulundu. Atar mı atmaz mı? Hesap doğruysa atmaz. Benim tecrübeme görede atmamıştı.

@paskomya usta biliyorsun bu forumunda kaçak akım rölesinden daha fazla tartışılan bir konu yoktur herhalde. Bu meretin ne yapacağı hiç belli olmuyor. Çoğu durumlar bilimsel olarak açıklanabilsede her akşam ezanında atan kaçak akım rölesi gibi bazı durumlara bilimsel bir açıklama bulunamıyor.
Kondansatör iki iletken levha arasına bir yalıtkan koyularak oluşturulur bunun sığasıda iletkenin alanı, aradaki yalıtkanın türüne, mesafeye vs göre değişir. Kablo bir iletken kablonun izolasyonu bir yalıtkan toprakta diğer iletken olduğuna göre burada bir kondansatör oluşur. Bu kondasatör üzerindende bir akım akar. Bu akım 30mA den fazla olursa röle atar. Yapılan hesaba göre 30mA akım akabilmesi için kmlerce kablo çekilmesi gerekli olduğu bulundu. Atar mı atmaz mı? Hesap doğruysa atmaz. Benim tecrübeme görede atmamıştı.
güzel kardeş, (kan bağı sıfatlarını herkes için kullanmam). benim evimde bir tane var bazen atıyor. hem de sıkıntı boş prizden kaynaklıydı. ben de onun sigortasını indirdim sorun kalmadı. ( 20 tane prize 10 tane sigorta var) iyidir, kötüdür ben anlamam. aklıma eserse arada bir test tuşuna basarım. çalışıyor mu? çalışıyor derdim değil.(yani çalışıyor). benim derdim ben AC yi buradan öğrendim. benim bilgim matematiğim kıt, yok, anlamıyorum. işin mekaniği benim işim. (tamiri- yani priz değiştirme, anahtar değiştir, uzatma kablosu yap, ampul değiştir filan) sigortayı bile değiştirmem (kendi evim hariç). derdimi az buçuk anlattım ben. atar sebep bu, atmaz sebep bu, ama ikisi de normal sebep bu gibi cevap istiyorum. yoksa atsa da ****** koyayım, atmasa da ***** koyayım. derdim değil.

Olaya birazda farklı yönden bakalım 1 top 100 metre antigron kablo ucuna herhangi bir damarına faz verelim ve uçta elimizdeki ölçü aleti ve kontrol kalemi ile gözlemleyelim kontrol kalemini diğer uçtan faz iletkenine değdirdiğinizde hem fazda hemde nötür de yandığını görürsünüz. Bunu ölçü aleti ile ölçmeye kalkarsanız 220 volt civarı gerilimi de görürsünüz. Ama iş yük kısmına gelince hattının sonuna bir yük bağlayıp çalıştırmayı denediğinizde hiç bir cihazın çalışmadığını akımın akmadığını görüp tecrübe edersiniz. Senin anlatmaya çalıştığın kapasitif etki tamamen buna benzer bir durum. Anlattığın durumda kaçak akım devreyi açmaz hiç bir kablo üreticisi alçak gerilim tarafında kapasitif değerleri kablo kataloğunda vermez hatta endüktif reaktans daha büyüktür. Kafana her gereksiz bilgiyi attığın için kavram karmaşası yaşıyorsun @Mr_YAMYAM kafanın karışıklığı gibi fikirlerinde bilimsellikten uzak ,saçma ve gereksiz. Uzun uzun anlattığın senaryoları çizime dök inceleyelim teknik olarak izah etmeye çalış.

Offf ammada uzun yazmışsın ya:). Bizde daha düne kadar bırak 200 m yi daha uzun kablo yer altı yer üstü karışık çekilmiş bir hat vardı. Yıllardır sorun yoktu geçen kış kaçak atmaya başlamış bir baktık ki 30mA takmışlar. Yıllardır çalışıyordu bu meret.
Yer altına çekilen hatlarda hem nötr hem de faz iletkeni bulunur. Her iki iletkenin kapasitif etkileri doğrultusunca toprağa akan akım bir nebze nötürlenir. Yani iki kapasite vardır ve bu kapasiteler birbirlerine ters polaritededir. (Konumuz ile ilgili) (Nötr nerde yaaf demiştim) :D
Elektrikçi arkadaşlar sıklıkla karşılaşmışlardır..
Nötr hattı bir yerden koptuğunda bu hattın diğer ucuna kontrol kalemi değdirirsek faz gibi görünür. (Geçen akım mikro amperlerden mili amperlere kadar.)
Bayagi bir ihmalle cok kaba bir hesap yapalim.
Hesaplarına kafam basmadı. Ben de cahal birisiyim :p
O halde şunu hesapla.
Çıplak ayakla halıya basıyoruz. Halı toprakla temas halinde yani zemine direk serilmiş.
Halının direnci öz'de mega ohmlar seviyesindedir. İnsan vücüdu ise 10-20k ohm civarıdır. Benim gibi yamyamların direnci biraz fazla ya da daha az olabilir.
Halının öz direncini mega ohmlar seviyesinde varsayıp geçen akımı herkes bulabilir. 1Mohm olsa 220/1.000.000=0.00022A o da eşittir 0.22mA :D
Elimizi faza değdirirsek çarpılırmıyız çarpılmazmıyız.
@paskomya dilinden anlatıyorum haa :p Formüllerini 40 sene önceden hafızama almıştım şimdi RAM'lerim karışık :D
Normalde iki ayağımızın halı ile olan temas yüzeyini de aynı şekilde hesaplayabilirsin.
@emodiyator'un yaptığı deneyde uzun kablo falan yok. ilkesel olarak kullanılan kapasitif yüke karşıyım falan deseniz bi nebze anlayacağım. allah aşkına sakin kafayla yazılanları ve yapılanları okuyun lütfen.
Ben o mevzu hakkında kaçak akıma veya toprağa kaçan akıma değinmedim. Sadece kaçak akım nerede diye sormuştum. @emodiyator ölçüm yaparken bazı hatalar yapmış. Ben bu yapılan hataları anlayabilmek için kaç gündür klavyeyi kemirdim.
Tabii ki bazı anlatılmak istenen şeyler tam anlatılmayabilir. Bu hata değildir. Ben sadece ölçümde hata varsa araştırıp yardımcı olmaya çalıştım.
Özellikle belirteyim ki burada vermiş olduğum örnek sadece bu sorunun (ölçüm hataları veya yanlışları) cevabını bulabilmek içindir.
konu içindeki 138 nolu mesajımda bi soru sormuştum. sonuçta yanlış cevap vereni köteklemiyoruz. üstelik o anda bizde olayı anlamaya çalışıyoruz fakat @Mr_YAMYAM başgan soruları sadece kendinin sorabileceğini düşünüyor ki cevap bile vermiyor. sonuçta bilmiyorum demek bile cevap. bunlar bilimsel adaba hiç yakışmıyor.

bu ölçüm sonucunu tam olarak açıklayamıyorum ama birazdan ekleyeceklerimle sanırım beraber anlamayı deneyebiliriz.
en sade haliyle tartıştığımız konu aşağıdaki senaryo ile çok benzer:

üç adet, iki fazlı 4000W rezistans şekildeki gibi bağlanmıştır. KAKR çıkışındaki faz akımları ölçü sistemenin kontrolündeyken rezistansların diğer uçları farklı fazlara yani KAKR'nin giriş kısmından bağlandığı için bu bi kaçak akım algılamasına neden olur mu ya da KAKR açar mı?
O soru yanıtlanmıştı. Doğrudan KAR'ın attığı yönünde. (Yanlış anlamadıysam)
Aslında cevap veriyorum. Ancak sizlerin de düşüncelerini alıyorum ki izleyiciler de bir şeyler öğrensin.
Cevap şöyle verildi.
İnsan çıplak ayakla halıya basıyor ve faza değiyor. Ayaklarının toprağa göre kapasitesi kaç nF tır. 200m kablonun toprağa göre kapasitesi kaç nF tır.
Formüllere giremiyorum çünkü ne kafam kaldırıyor ne de test edebilecek durumum yok. Gönül isterdi ki eskiden yaptığım gibi ölçü aletlerini alıp aha şudur diyebilseydim.
Ancak şunu ifade ediyorum.
200m uzunluğundaki bir kablonun kapasitif kayıpları bir KAR'ı açacak kadar kuvvetlidir. Ancak bu kabloyu tek faz gibi düşünmeliyiz. 200m kablo hattının dönüş hattı da yanında ise kapasitif etkiler birbirlerini abzorve ederler.
Şema çizecektim ama fırsat vermediniz.

Senin anlatmaya çalıştığın kapasitif etki tamamen buna benzer bir durum. Anlattığın durumda kaçak akım devreyi açmaz
Gardaş..
Benim anlatmaya çalıştığım bu mevzuda zaten sen ölçüm hatasını yapmıştın ve oraya KAR bağlamış ve atmıştı.

Yer altına çekilen hatlarda hem nötr hem de faz iletkeni bulunur. Her iki iletkenin kapasitif etkileri doğrultusunca toprağa akan akım bir nebze nötürlenir. Yani iki kapasite vardır ve bu kapasiteler birbirlerine ters polaritededir. (Konumuz ile ilgili) (Nötr nerde yaaf demiştim) :D
Elektrikçi arkadaşlar sıklıkla karşılaşmışlardır..
Nötr hattı bir yerden koptuğunda bu hattın diğer ucuna kontrol kalemi değdirirsek faz gibi görünür. (Geçen akım mikro amperlerden mili amperlere kadar.)

Hesaplarına kafam basmadı. Ben de cahal birisiyim :p
O halde şunu hesapla.
Çıplak ayakla halıya basıyoruz. Halı toprakla temas halinde yani zemine direk serilmiş.
Halının direnci öz'de mega ohmlar seviyesindedir. İnsan vücüdu ise 10-20k ohm civarıdır. Benim gibi yamyamların direnci biraz fazla ya da daha az olabilir.
Halının öz direncini mega ohmlar seviyesinde varsayıp geçen akımı herkes bulabilir. 1Mohm olsa 220/1.000.000=0.00022A o da eşittir 0.22mA :D
Elimizi faza değdirirsek çarpılırmıyız çarpılmazmıyız.
@paskomya dilinden anlatıyorum haa :p Formüllerini 40 sene önceden hafızama almıştım şimdi RAM'lerim karışık :D
Normalde iki ayağımızın halı ile olan temas yüzeyini de aynı şekilde hesaplayabilirsin.

Ben o mevzu hakkında kaçak akıma veya toprağa kaçan akıma değinmedim. Sadece kaçak akım nerede diye sormuştum. @emodiyator ölçüm yaparken bazı hatalar yapmış. Ben bu yapılan hataları anlayabilmek için kaç gündür klavyeyi kemirdim.
Tabii ki bazı anlatılmak istenen şeyler tam anlatılmayabilir. Bu hata değildir. Ben sadece ölçümde hata varsa araştırıp yardımcı olmaya çalıştım.
Özellikle belirteyim ki burada vermiş olduğum örnek sadece bu sorunun (ölçüm hataları veya yanlışları) cevabını bulabilmek içindir.

O soru yanıtlanmıştı. Doğrudan KAR'ın attığı yönünde. (Yanlış anlamadıysam)
Aslında cevap veriyorum. Ancak sizlerin de düşüncelerini alıyorum ki izleyiciler de bir şeyler öğrensin.
Cevap şöyle verildi.
İnsan çıplak ayakla halıya basıyor ve faza değiyor. Ayaklarının toprağa göre kapasitesi kaç nF tır. 200m kablonun toprağa göre kapasitesi kaç nF tır.
Formüllere giremiyorum çünkü ne kafam kaldırıyor ne de test edebilecek durumum yok. Gönül isterdi ki eskiden yaptığım gibi ölçü aletlerini alıp aha şudur diyebilseydim.
Ancak şunu ifade ediyorum.
200m uzunluğundaki bir kablonun kapasitif kayıpları bir KAR'ı açacak kadar kuvvetlidir. Ancak bu kabloyu tek faz gibi düşünmeliyiz. 200m kablo hattının dönüş hattı da yanında ise kapasitif etkiler birbirlerini abzorve ederler.
Şema çizecektim ama fırsat vermediniz.

Gardaş..
Benim anlatmaya çalıştığım bu mevzuda zaten sen ölçüm hatasını yapmıştın ve oraya KAR bağlamış ve atmıştı.

Topu taca atmaya alışmışsın bize kapasitif etkiyi ispat eden video foto yada şema olarak yükle buraya ikna et bu satırları okuyan arkadaşlara ben söylediklerinin tamamen şaçma olduğunu düşünüyorum. Evet özgüvenin rahmetli buruce lee de de yok ama ortada icraatta yok. Burada ispata gidemediğin sürece söylediklerin boş laf olarak burada duracak kimse kale almayacak.

Topu taca atmaya alışmışsın bize kapasitif etkiyi ispat eden video foto yada şema olarak yükle buraya ikna et bu satırları okuyan arkadaşlara ben söylediklerinin tamamen şaçma olduğunu düşünüyorum. Evet özgüvenin rahmetli buruce lee de de yok ama ortada icraatta yok. Burada ispata gidemediğin sürece söylediklerin boş laf olarak burada duracak kimse kale almayacak.
Resimdeki bağlantıyı yapıp ölçüm noktası 1 kısmına kaçak akım rölesi bağladım enerji verdiğim anda hemen devreyi açtı. Daha sonra kaçak akım rölesi yerine norma k otomat sigorta koydum.
Buradaki yapmış olduğun testte 30mA KAR kullanmışsan, kaçak akımın nereye nasıl aktığını da anlamış olmalısın.
Bir yerlere bu akım akıyor ama nereye aktığı belli değil. KAR atıyor ama sizler bu akımı ölçmüyorsunuz.

Hadi benim örnekte nötr var peki yapılan hesapta ne var? Yapılan hesaba kafam basmadı diyip işin içinden çıkılıyor mu? Madem attığını düşünüyorsun ya hesabını yapıp ya da testini yapıp ispatlamak gerekir. Soruyu sorup hesap kitap yapmadan anlatmakla olmuyor. Benim için konu kapanmıştır.

Yani ne oldu.Ben daha bu deneyi yapmadan @kocamanusta nin mesajına verdiğim cevapta zaten kaçak akımın devreyi açacağını söylemiştim.Ama görüp denemek ikna olup burada ki arkadaşlara paylaşım yapmak için deneyi yaptım.

sadece birinci rezistans üzerinden konuyu ele alalım. rezistansın girişi R fazı üzerinde ve KAKR'nin birinci kutubuna bağlı. rezistansın diğer ucuda aslında bi giriş o da S fazına bağlı. doğrumu ifade ediyorum bilmiyorum ama R ve S arasında bi kolerasyon var.

sr2.png

aşağıdaki videoyu geçerli zamandan kopyaladım ama baştan sona izlemenizde yarar var. bununla ilgi kafamda bi kaç senaryo fakat ilkini anlatmaya çalışayım. şimdi bizim birinci rezistansın bağlı olduğu R fazının anlık gerilimi sıfır olduğunda S fazının açısına ve değerine dikkat etmenizi rica ediyorum. tam bu anda veya S fazının daha agresif olduğu anlarda bu ölçü aletinde gözlemlediğimiz kaçak akım oluşuyor olabilir mi?

Hadi benim örnekte nötr var peki yapılan hesapta ne var? Yapılan hesaba kafam basmadı diyip işin içinden çıkılıyor mu? Madem attığını düşünüyorsun ya hesabını yapıp ya da testini yapıp ispatlamak gerekir. Soruyu sorup hesap kitap yapmadan anlatmakla olmuyor. Benim için konu kapanmıştır.
Şu soruya cevap veremeyenler için benim de sözüm yoktur.
İnsan çıplak ayakla halıya basıyor ve faza değiyor.
Çarpılır mı çarpılmaz mı? Gayet açık.
Her türlü cevap verebilirsiniz.
Kapasite hesaplarını yapabilir, geçen akımı bulabilirsiniz. Ben az önce denedim bulamadım :p
Çünkü gerçek hayatta insan çarpılıyor, ama iş formüllere gelince olsa olsa 0.22mA gibi akım geçer diyorum. Kapasite hesaplarına göre de olsa olsa XX mA gibi akım geçer ve çarpılmaz deniliyor.
Burada bilinmeyen ne olabilir. Kapasitif etki mi yoksa öz direnç mi yoksa toplam direnç mi.
sadece birinci rezistans üzerinden konuyu ele alalım. rezistansın girişi R fazı üzerinde ve KAKR'nin birinci kutubuna bağlı. rezistansın diğer ucuda aslında bi giriş o da S fazına bağlı. doğrumu ifade ediyorum bilmiyorum ama R ve S arasında bi kolerasyon var.
Son derece mantıklı. Burada şu ölçümleri yaparsak bazı sonuçlara ulaşabiliriz.
1) Sadece R fazından geçen akımı ölçelim.
2) R fazının dönüş hattı S fazı ise buradan geçen akımı da ölçelim.
Her iki akım eşit olmak zorundadır. Farkı kaçak akımdır.
3) R iletkeni ile S iletkenini yan yana getirip yine geçen akımı ölçelim.
Eşittir mantıken 0 olmalıdır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,573
Kullanıcılar
452,201
Son üye
Yarbay63

Yeni konular

Geri