sürekli yıldız çalışmayla ilgili

çok farklı açıklamalar olmuş arkadaşlar hiç bişiy anlamadım ben...

motor etiketinde sadece üçgen veya sadece üçgen yol verilmesi gerektiğini nasıl anlarız arkadaşlar...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sayın canj23 motor etiketine bak etikette üçgen çalışma gerilimi/yıldız çalışma gerilim diye 380/220 yazıyorsa ve türkiyede fazlar arası 380 v olduğu için bu motor üçgen çalıştırılır. ama motor gücü 5kw üzeri ise yıldız üçgen yol verilir.

selam arkadaşlar
benim bildiğim kadarıyla özel sarım olmadığı sürece 3 kw'a kadar olan (3 dahil)yıldız,4kw dan 5,5 kw a kadar olan direk üçgen ve sonrası yıldız-üçgen bağlanması gerekli diye biliyorum tabi bu 380 volt da

Motor etiketinde hangi gerilimde nasıl bağlanacağı açıkça yazmaktadır.
Motorunuz 220 Volt ise Faz-Faz Arası 380 Volt olan şebekeye yıldız bağlanır.
Motorunuz 380 Volt ise Faz-Faz Arası 380 Volt olan şebekeye üçgen bağlanır.
Motorunuz 380 Volt ise Faz-Faz Arası 660 Volt olan şebekeye yıldız bağlanır.

Türkiye'de 220/380 Volt sistem kullanıldığından yukarıdaki ilk iki bağlama şekli kullanılır.

Eğer üçgen çalışması gereken motor yıldız bağlanırsa motorda güç kaybı olur.Bazı sistemlerde motor yeterli momenti sağlayamadığından yıldız bağlantıda kalırsa motor yanması görülebilir.Yüksek momentli kalkış gereken durumlarda Şebeke uygunsa, üçgen çalışması gereken motor için direkt üçgen kalkış yapılabilir.

zaten 3 fazlı asenkron motorlarda şebeke gerilimi 380 v değilmidir.
sn.Alperunga ilk açıklamanızda motor 220V ise demişşiniz ben anlamadım bunu 220 olan motor sebekeye nasıl yıldız veya üçgen bağlanır ana sargı ve yardımcı sargıdan oluşmuyomudur 220 motorlar bide bazı motorlarda yıldız 660V üçgen hatırlamıyorum oluyor bu motor nasıl bağlanmalıdır.daha cok sormak istediğim yıldız 220/üçgen 380 motora yıldız-üçgen yol verebildiğimizi biliyorum fakat bu etiket değerlerinde motora sadece yıldız veya sadece ucgen yol verebiliyomuyuz....

Elektrik motorları değişik ülkelerde kulanılabileceğinden belirli stantlarda yapılır bu nedenle
elektrik motorlarında çalışma şartları etiketinde yazılıdır.
Değişik ülkelerde şebeke gerilimleri değişiktir bu nedenle motorların çalışma gerilimi değişiktir.
Şebeke gerilimleri genelde şöyledir.
a-3fazlı devrede faz faz arası gerilim 220.volt
b-3fazlı devrede faz faz arası gerilm 380.volt türkiyede şebeke gerilimi budur.
c-3fazlı devrede faz faz arası gerilim 660.volt
daha genişbilgiyi MEGEP dökümanlarından araştırabilirsin.

Bir motorun üzerinde iki çalışma gerilimi var ise küçük olan üçgen büyük olan yıldız çalışma gerilimidir. Üçgen çalışma gerilimi şebeke gerilimine eşitse motor yıldız üçgen çalıştırılabilir. Üçgen çalışması gereken motor yıldız çalıştırılır ise ne olur.?

Öncelikle bu motorun tahrik ettiği sistemin karakteristik özelliklerine bağlıdır. Üçgen çalışması gereken motor yıldız çalıştırılırsa daha az güç üretir. Tahrik edilen sistemin net güç talebi yoksa (örneğin fan gibi) bir sorun olmaz sadece fan biraz yavaş döner. Ama tahrik edilen sistemin net bir güç talebi varsa (örneğin vinç gibi) motor bu gücü karşılamaya çalışır. Motor zorlandıkca senkron kayma artar bununla birlikte akımda artar. Motor üçgen çalışmadaki gücü üretmeye çalışır . Fakat yüksek kaymadan dolayı verimi düşmüştür. Aynı gücü üretmek için üçgen çalışmadakinden daha fazla akım çekmek zorunda kalabilir. Bu durumda motor zarar görebilir.

En iyisi motor nasıl çalışması gerekiyorsa öyle çalıştıralım :)

Kolay gelsin..............

zaten 3 fazlı asenkron motorlarda şebeke gerilimi 380 v değilmidir.
sn.Alperunga ilk açıklamanızda motor 220V ise demişşiniz ben anlamadım bunu 220 olan motor sebekeye nasıl yıldız veya üçgen bağlanır ana sargı ve yardımcı sargıdan oluşmuyomudur 220 motorlar bide bazı motorlarda yıldız 660V üçgen hatırlamıyorum oluyor bu motor nasıl bağlanmalıdır.daha cok sormak istediğim yıldız 220/üçgen 380 motora yıldız-üçgen yol verebildiğimizi biliyorum fakat bu etiket değerlerinde motora sadece yıldız veya sadece ucgen yol verebiliyomuyuz....

Eğer bir motor faz-faz arası gerilimi 380 Volt olan şebekeye yıldız bağlanırsa 220 Volt ile çalıştırılmış olur.5 kW altındaki güçlerdeki 3 Fazlı motorlarda yıldız bağlanır.Benim bahsettiğim monofaze motorlar değil.
Yıldız bağlı olması gereken motora üçgen yol verirseniz motoru yakarsınız.Bunun sebebi sargılarına 220 Volt yerine 380 Volt gerilim uygulamış olmanızdır.
Bir yerdede sanırım yazım hatası yapmışsınız.Yıldız 220/Üçgen 380 Volt çalışan motor olmaz, tam tersi olması gerekir.
380 Yıldız/220 Üçgen motora yıldız-üçgen kalkış uygulanamaz, çünkü bu motorun zaten yıldız bağlı çalışması gerekir.
Motora yıldız-üçgen kakış uygulayabilmek için etiketinde 380 Üçgen/660 Yıldız yazısını görmeniz gerekir.

herkese cok teşekkür ediyorum verdiginiz bilgilerden dolayı aklımda bişeyler oluşmaya başladı bakalım dogru anlamışmıyım...
3 fazlı bir motor etiketinde üçgen çalışma gerilimi 380 olarak verilmiş ise bu motor hem yıldız/üçgen hemde sadece üçgen olarak çalıştırılabilir fakat yıldız kesinlikle çalıştırılamaz.yani etikette üçgen 380 yazıyor ise bu motor sadece yıldız olarak çalıştırılamaz.burdan anladıgım üçgen calışma gerilimi 380V olmayan motora yıldız yol vermemiz gerektiği doğrumudur sn. alpernbungra

herkese cok teşekkür ediyorum verdiginiz bilgilerden dolayı aklımda bişeyler oluşmaya başladı bakalım dogru anlamışmıyım...
3 fazlı bir motor etiketinde üçgen çalışma gerilimi 380 olarak verilmiş ise bu motor hem yıldız/üçgen hemde sadece üçgen olarak çalıştırılabilir fakat yıldız kesinlikle çalıştırılamaz.yani etikette üçgen 380 yazıyor ise bu motor sadece yıldız olarak çalıştırılamaz.burdan anladıgım üçgen calışma gerilimi 380V olmayan motora yıldız yol vermemiz gerektiği doğrumudur sn. alpernbungra

Motor etiketinde zaten yazar hocam hangi gerilimde nasıl çalışacağı.
Eğer motor etiketinde 220Δ/380Υ yazıyorsa yıldız bağlanır, yani en son yazdığınız gibi.

Forum istatistikleri

Konular
129,079
Kullanıcılar
451,370
Son üye
docsu

Yeni konular

Geri