sürtünme kat sayısı 0 olan bir ortamda elektrik üretilebilir mi?

Yok her dediklerine inanmıyoruz. Dedikleri doğru mu diye araştırma yapmaya çalışıyoruz. Şu kuvvet çeşitlerini de bir ekleyelim şuraya :) Bir ihtimal belki okuyan olur.

Kavram Yanılgıları – Enerji
Araştırmalar sonucunda görülmektedir ki öğrenciler fizik konularında bir çok kavram yanılgısına sahiptirler. Öğrencilerin sahip oldukları bu kavram yanılgıları, onların günlük yaşamda çevre ile etkileşimli sonucu ortaya çıkmaktadır ve sınıfa geldiklerinde sahip oldukları bu ön kavramlar ile gelirler. Öğrencilerin sahip olabileceği kavram yanılgılarını bilmek bunları düzeltmek için çaba sarfetmenin ilk adımlarındandır.
Burada önemli bir fizik kavramı olan "enerji" hakkında sahip olunan bazı kavram yanılgılarının vereceğiz. Önümüzdeki günlerde, kavram yanılgılarını gidermekte bize yardımcı olacak "kavramsal değişim" metodları üzerine yazılarımız olacak.

1. Enerji vektörel bir büyüklüktür.
  2. Enerji korunmaz.
  3. Hareket etmeyen cisimler için enerjiden söz edilemez.
  4. Yükseklik potansiyel enerjisi olarak bildiğimiz, yer çekiminden kaynaklanan potansiyel enerji tek poatansiyel enerji çeşididir.
  5. Yerçekimsel potansiyel enerji yanlızca yüksekliğe bağlıdır.
  6. Düşmekte olan cisimlerin hızları kütlelerine bağlıdır.
  7. Bir cismin hızını iki katına çıkarırsak, sahip olduğu kinetik enerjide iki katına çıkar.
  8. Cisimler enerji tüketir.
  9. Bir enerjiyi naşka bir enerji çeşitine dönüştürdüğümüzde enerjinin bir kısmı kaybolabilir.
  10. Madde ve enerji arasında herhangi bir ilşiki yoktur.
  11. Yer çekimi = Enerji.
  12. Kuvvet = Enerji
  13. Enerji yapılabilir, kullanılabilir ve kaybolabilir.
Not: Burada listelediğimiz maddeler "kavram yanılgılarıdır". Örneğin enerji vektörel bir büüklük değildir, skaler bir büyüklüktür. Fakat yapılan araştırmalarda görülmüştür ki öğrenciler enerjinin vektörel bir büyüklük olduğu konusunda yanlış algılamalara sahip olabilmektedirler.
Konu ile ilgili bazı kaynaklar:
  • Beichner, R. J. (1994). Testing student interpretation of kinematics graphs. American Journal of Physics, 62(8), 750-762.
  • Halloun, I. A. & Hestenes, D. (1985). Common-sense concepts about motion. American Journal of Physics, 53(11), 1-18.
  • Ocak, S. Y. (2000). Effectiveness of conceptual change instruction on overcoming students’ misconceptions of mechanical energy at 10th grade level. Yaınlanmamış yüksek lisans tezi, ODTÜ
  • Tsai, C. C. & Chou, C. (2002). Diagnosing students’ alternative conceptions in science.Journal of Computer Assisted Learning, 18, 157-165.

Manyetizma Konusundaki Yanlış Algılamalar

Yanlış Algılamalar

• Manyetik kutupların ayrılamaması ile ilgili yanlış algılamalar
  • Manyetik alan çizgilerinin yönünün saptanmasında yanlış algılamalar
  • Mıknatıslarken neden hep aynı yönde sürtüldüğü anlaşılmakta zorlanan bir başka noktadır.
  • Sağ el kuralı uygulamalarında yanlış algılamalar vardır.
  • Yerin manyetik alanı konusundaki şekiller kimi kitaplarda hatalı verilmiş
  • Eğilme ve sapma açılarının anlaşılmasında da güçlük yaşanıyor
  • Aynı yönde ve farklı yönde akım geçen akım geçen iki telin oluşturduğu manyetik alan ve bu alandan kaynaklanan kuvvetin yönü konusunda çelişkiler duymaktadır öğrenciler.
Yaptığımız araştırmalar sonunda bu konularla ilgili yanlış algılamalar konusunda lise öğrencileri üzerinde yapılan bir ankette aşağıdaki sorular ve yanıtlar yer almaktadır:

1-Manyetik alan kaç boyutludur?

Sorusuna öğrencilerin verdiği cevaplar ‘1 boyutlu,2 boyutlu,boyutsuz ve nadiren de 3 boyutlu’ şeklinde olmuştur.Bunun nedeni de öğrencide boyut kavramının yerleşmesini sağlayan analitik geometri dersinin lise 3. sınıfın ikinci döneminde okutulup,manyetik alan konusunun ise lise 2. sınıfın ikinci döneminde veriliyor olmasıdır.

2-Mıknatıslardaki manyetik alanların kaynağı aşağıdakilerden hangisidir?

A)Mıknatısın yapıldığı madde
*B)Hareketli yükler
C)Durgun yükler
D)Hiçbiri
E)Diğerleri
Öğrencilerin verdiği cevap mıknatısın yapıldığı madde şeklinde olup,doğru cevap ise hareketli yüklerdir.

3-Dünyanın manyetik kutuplarının kaynağı nedir?

Dünyanın kendi ekseninde dönmesi ve dünyanın çekirdeğindeki ağır metaller doğru cevaptır.Ancak öğrenciler ‘dünyanın eksenindeki dev mıknatıs ‘cevabını vermişlerdir.

4-Dünyanın manyetik alanının gücüyle ilgili açıklamalardan hangileri doğrudur şeklinde bir soru yöneltildiğinde öğrencilerin verdiği cevaplar;’Tüm yüzeyde manyetik alanın gücü eşittir’ şeklinde olup,doğru cevap;’manyetik alan her yerde farklıdır’ olması gereklidir.

5-Manyetik alan çizgileri;
1-Başı ve sonu olmayan kapalı eğrilerdir.
2-Mıknatısın dışında ,N’ den S’ ye yöneldiği varsayılır.
3-Mıknatısın içinde S’ den N’ ye yöneldiği varsayılır.
Hangileri doğrudur?

Doğru cevap 1-2-3 olup , öğrenciler mıknatısın içinde manyetik alan yok diyorlar,kimisi de N’ den S’ ye diyor.

6-
1.Durgun olan yükün çevresinde yalnız elektrik alanı vardır.
2.Hareketli yükün çevresinde yalnız manyetik alan vardır.
3.Hareketli yükün çevresinde elektrik alanı ile birlikte manyetik alanda vardır.
Hangileri doğrudur?

Doğru cevap 1 ve 3 olacaktır.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
O zaman uçaklar da uçmuyor sürtünüyor mu, gemiler yüzmüyor sürtünüyor mu diyeceğiz, mantığınıza göre demeliyiz yani ... Gösterebilir misiniz uçağın uçmasındaki etkenlerde nerede sürtünme (friction) geçiyor?! Bizdeki dilden daha faklıdır işe göre kelimeler değişiktir. Aşağıdaki drag (sürüklenme) kelimesi yerine friction (sürtünme) diye ısrar edin bakalım anlaşılabilir misiniz, okulda ben profesörüm deseneiz de ünvanınız ne kadar süre sizde kalır! Anlaşılan İngilizceye de tam hakim değiliz (aşağılama yaptığımı söylemeyin veya lobi oluşturmaya çalışmayın mesajlarınızdan çıkan tek sonuç bu).

Güç, kuvvet ve enerji birbirine yakın kelimeler olsa da her zaman birbirlerinin yerine kullanılamaz, kullanılırsa sizin sürdürdüğünüz bu yazıya dönüşür sayfalarca sürer ve anlayan çok az olur!

60662

Kelimeler ve isimler aynı dilde anlaşılmak, derdimizi anlatmak - isteğimizi almak için olmazsa olmazdır.

Uzayda elk. motorları çalışır ve yıllardır da kullanılmaktadır. Astronotlar şarjlı aletlerle onarımlarını yapmakta, marstaki kara aracının tekerlerini çevirmekte, toprak örneği almak için delici sondasında ve pekçok yerde değişik boyutta bu motorlar kullanılmaktadır.

Araçlar da keza hızlanmıyor hız göstergesi de sürtünmeyi göstermekte haa ... :D! (gece gece güldüm sayenizde)

Son düzenleme:
Yazılanların hepsini okumadım ama şunu öğrenmek istiyorum; Elektrik Akımı'nda sürtünmenin olmadığı mı savunuluyor?

Yazılanların hepsini okumadım ama şunu öğrenmek istiyorum; Elektrik Akımı'nda sürtünmenin olmadığı mı savunuluyor?
yok efendim.
elektrik üretmek için sürtünmenin olması gerektiğini savunuyoruz .
Yalnız bu sürtünme konusunu tam anlatamadık. o kısımda sıkıntı yaşıyorum :)
Manyetik alanların bir birine uygulamış olduğu güç faktörünü sürtünme olarak ifade ettim. olayın komediye dönüştüğü yer tam da burası işte.
O zaman uçaklar da uçmuyor sürtünüyor mu, gemiler yüzmüyor sürtünüyor mu diyeceğiz, mantığınıza göre demeliyiz yani ... Gösterebilir misiniz uçağın uçmasındaki etkenlerde nerede sürtünme (friction) geçiyor?! Bizdeki dilden daha faklıdır işe göre kelimeler değişiktir. Aşağıdaki drag (sürüklenme) kelimesi yerine friction (sürtünme) diye ısrar edin bakalım anlaşılabilir misiniz, okulda ben profesörüm deseneiz de ünvanınız ne kadar süre sizde kalır! Anlaşılan İngilizceye de tam hakim değiliz (aşağılama yaptığımı söylemeyin veya lobi oluşturmaya çalışmayın mesajlarınızdan çıkan tek sonuç bu).

Güç, kuvvet ve enerji birbirine yakın kelimeler olsa da her zaman birbirlerinin yerine kullanılamaz, kullanılırsa sizin sürdürdüğünüz bu yazıya dönüşür sayfalarca sürer ve anlayan çok az olur!

Ekli dosyayı görüntüle 60662

Kelimeler ve isimler aynı dilde anlaşılmak, derdimizi anlatmak - isteğimizi almak için olmazsa olmazdır.

Uzayda elk. motorları çalışır ve yıllardır da kullanılmaktadır. Astronotlar şarjlı aletlerle onarımlarını yapmakta, marstaki kara aracının tekerlerini çevirmekte, toprak örneği almak için delici sondasında ve pekçok yerde değişik boyutta bu motorlar kullanılmaktadır.

Araçlar da keza hızlanmıyor hız göstergesi de sürtünmeyi göstermekte haa ... :D! (gece gece güldüm sayenizde)
Tabi gülersin çünkü baktığın yer yanlış :)
Biz sizin o güldüğünüz taraftan bakmıyoruz olaya.
Şarjı matkap çalıştırılıyor uzayda bunu mu anladınız yani :)
Burada zeka tartmaya gelmedim.
Açtım bir konu gidiyorum.
Okuyup cevap yazmanız bile benim için büyük bir onurdur.
Tabi bunu sizin için söylemiyorum. Paylaştıklarımı okuyan herkes için söylüyorum.

Bazı forumdaşlar Elektromanyetik Sürtünme'nin olmadığını savunur gibi yazmış ya da ben yanlış anladım.

Bazı forumdaşlar Elektromanyetik Sürtünme'nin olmadığını savunur gibi yazmış ya da ben yanlış anladım.
peki sizin düşünceniz nedir bu konuda.
Konunun benim için pek bir önemi yoktur.
Öyle araştırma yapıp bir şeyler bulayım peşinde biri de değilim.
Maksat belki bu tartışma birilerinin ufkunu genişletir umuduyla yazıyorum işte böyle :)

Elektromanyetik etki bir sürtünme değildir.
Elektromanyetik etkinin sürtünme özelliği atomik hatta elektron boyutunda ele alınmazsa sürtünmeden bahsedilemez.
Buradaki kuvvetler unsuru ile sürtünme farklı fiziksel olgulardır.
elektronların sürtünmelerini fiziksel sürtünme olarak ele alamazsınız. Fiziksel sürtünme çok farklıdır.
Elektronlar bir madde içerisinde birbirleri ile sürtünseler bile bunu hiçbir denklem ile açıklayamazsınızi.
Fizik kurallarına biraz aşi,na olup biraz formüllerle uğraşınız.

peki sizin düşünceniz nedir bu konuda.
Konunun benim için pek bir önemi yoktur.
Öyle araştırma yapıp bir şeyler bulayım peşinde biri de değilim.
Maksat belki bu tartışma birilerinin ufkunu genişletir umuduyla yazıyorum işte böyle :)
evet bazı forumdaşlar elektromanyetik alanın sürtünme olmadığını söylüyor.
Bende diyorum elektromanyetik alan da sürtünme gerçekleşir diyorum.
Ben bunu söylerken elektron mantığı çerçevesinde dile getiriyorum. onlar diyor ki bu tanım yanlıştır. illa sürtünmenin gerçekleşmesi için bir birine değmesi gerekiyormuş.

Elektromanyetik etkinin sürtünme özelliği atomik hatta elektron boyutunda ele alınmazsa sürtünmeden bahsedilemez.
elektronların sürtünmelerini fiziksel sürtünme olarak ele alamazsınız. Fiziksel sürtünme çok farklıdır.
Elektronlar bir madde içerisinde birbirleri ile sürtünseler bile bunu hiçbir denklem ile açıklayamazsınızi.
Hocam,

Elektrik Akımı'nda Elektronların Manyetik Alan'da Sürtünerek ilerlediği yanlış bir bilgi midir?

Peki arkadaşım güzel güzel anlatıyorsun.
Hadi vaz geçtim diyelim.
Size bir soru sorayım.
Alternatörün dönmeyen versiyonu transformatör den bahsedelim.
Transformatör çalışırken, ısınma meydana geliyor.
Bu ısınma bakır tellerde mi gerçekleşiyor sizce ?

Forum istatistikleri

Konular
129,573
Kullanıcılar
452,203
Son üye
Direniş

Yeni konular

Geri