sıfırlama ile ilgili bir soru

Arkadaşlar cahilliğimi maruz görün. bir prizi sıfırlama yaptık diyelim. fırınlı ocak çalıştırıyoruz. gövdeye bir kaçak olduğunu farz edelim.

1. sigorta atar mı? atmazsa neden?
2. gövdede kaçak olursa elimizi vurursak bizi elektrik çarpar mı?
Sıfırlamayı diyelim ki şohbende yaptık. rezistansa kaçak olursa sigorta mı atar yoksa rezistansta elektrik olur ORDAN SUYA VE altında haşlama mı oluruz yoksa FAZ NÖTR ÜZERİNDEN DEVRESİNİ TAMAMLAYARAK NÖTR YILDIZ NOKTASINA KADAR VARARAK ORDAN DA TOPRAGA MI AKAR? CEVAPLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER ARKADAŞLAR.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Şu anda kirada olan, 15 yıl oturduğumuz Eskişehir'deki evimizde fritözde başıma gelmişti, toprak hattı olan evde kaçak akım rölesini attıran fritözün bizim evde fişini prize taktığım anda büyük bir kıvılcım ve sesle birlikte prizin bağlı olduğu 16A sigorta atmıştı. O zaman binamızda toprak hattının sıfırlama ile çekildiği kanaatine varmıştım. Benim görüşüm, bu durumda olduğu gibi linye sigortasını, o atmazsa ana sigortayı attıracaktır.

Faz zaten direk nötrden devreyi tamamlıyor ama kısa devreyle tamamlarken kablolardan geçen akım sigorta değerlerinin çok çok üzerinde olduğu için anında sigorta atıyor, tabii ki sigortada atmasını engelleyecek bir arıza olmadıkça ki ben hiç duymadım. Yine de halis muhlis topraklama varken sıfırlamaya güvenilmez bence özellikle şofbende.

Şu anda kirada olan, 15 yıl oturduğumuz Eskişehir'deki evimizde fritözde başıma gelmişti, toprak hattı olan evde kaçak akım rölesini attıran fritözün bizim evde fişini prize taktığım anda büyük bir kıvılcım ve sesle birlikte prizin bağlı olduğu 16A sigorta atmıştı. O zaman binamızda toprak hattının sıfırlama ile çekildiği kanaatine varmıştım. Benim görüşüm, bu durumda olduğu gibi linye sigortasını, o atmazsa ana sigortayı attıracaktır.

Faz zaten direk nötrden devreyi tamamlıyor ama kısa devreyle tamamlarken kablolardan geçen akım sigorta değerlerinin çok çok üzerinde olduğu için anında sigorta atıyor, tabii ki sigortada atmasını engelleyecek bir arıza olmadıkça ki ben hiç duymadım. Yine de halis muhlis topraklama varken sıfırlamaya güvenilmez bence özellikle şofbende.

sayım elburz cevabın için teşekkürler. sakın yanlış anlaşılmasın sıfırlamayı savunan ve yapılmasını öngörmüyorum. sadece merakk ettiğim sigortayı atttır mı yoksa nötr üzerinden devreyi tamamlayarak toprağa mı akar onu merak ediyorum. Acaba sıfırlama olan yerde gövdeye kaçak anında sigortayı attırmadığı durumlar oluyor mu? Olursa kaçak anında nasıl bir tehlike varır? Özellikle de sohben de?

Kaçak olması durumunda faz nötr kısadevresinde şalterin atması lazım. Ama yolunu trafonun yıldız noktası topraklandıgı için o yolu tercih edip atmazsa onu bilemicem. şohbendeki en büyük tehlike faz nötr yer değişiminde. Gövde de nötr oldugu için bu sefer gövde dediğimiz yani rezistansata faz olur ve suda elektrik olur. Vay altındaki garibana...geçen abimlerde o kadar ikaz etmeme rağmen topraklama olmadıgı içişn sökelim bu şeohbeni diye. Beni dinlemdiler. Abim banyodayken sohben tutuşmuş. Allahtan hemen sigortalara koşmuş. Gittim baktım ki sohben küle dönmüş. Bereket versin bişey olmamış.

sayım elburz cevabın için teşekkürler. sakın yanlış anlaşılmasın sıfırlamayı savunan ve yapılmasını öngörmüyorum. sadece merakk ettiğim sigortayı atttır mı yoksa nötr üzerinden devreyi tamamlayarak toprağa mı akar onu merak ediyorum. Acaba sıfırlama olan yerde gövdeye kaçak anında sigortayı attırmadığı durumlar oluyor mu? Olursa kaçak anında nasıl bir tehlike varır? Özellikle de sohben de?

İşte trafo yıldızına gidene kadar ya sigorta atacak, farzedelim ki hiç bir sigorta atmazsa da oluşan çok yüksek akım nedeniyle kablolar yanacaktır. Topraklı cihazda gövdeye kaçak olduğu anda toprakla sıfırlamayla birleştirilmiş nötr sayesinde faz-nötr kısa devresi oluşuyor ve benim başıma gelen olayda olduğu gibi sigorta atıyor. Atmazsa ve faz-nötr kısa devresi devam ederse kısa süre içinde yangın kaçınılmaz olur, yani trafo yıldız noktasının topraklanmış olması akımın toprağa gidip tehlikenin bertaraf edilmesini sağlamaz. Dediğim gibi faz-nötr kısa devresi nedeniyle devrede çok büyük bir akım meydana geleceğinden trafo ile kaçak olan yer arasında bulunan sigortalardan mutlaka birisi görevini yapar.

normal şartlarda sigorta atar.ama herhangi bir nedenle ilgili alıcıya gelen nötr devre dışı kalırsa o zaman kaçak durumunda gövdede direk faz olur ve dokunanı çarpar.sıfırlama kesinlikle tercih edilmemelidir.topraklama mutlaka çekilmedir(tüm prizlere).özelliklede şofpene.
hiçbir şey insan hayatından daha değerli değildir.

Sıfırlama, faz hattı veya nötr hattı üzerinde oluşan kaçakların bilinmesi için gerekli olan birşeydir yoksa kaçak akım rölelerinin bir anlamı kalmaz ve böyle bir durumda sadece devreyi korumak için kullanılan otomatlar yeterli değildir. örnek olarak; sadece devre koruması yapılan bir hatta faz hattı üzerinden 2 amper geçiyorsa nötr hattına düşen akımda 2 amper olmalıdır eğer 2 amper düşmüyorsa bir kaçak var demektir( ki bu tehlikeli olan durum) devreyi koruyan otomat veya tmş veya buşon herhangi bir açma yapmaz biri akıma kapılıp kısa devre kapasitesine ulaşıncaya kadar, böyle bir durumu önlemek için devreye mutlaka sıfırlama ve kaçak akım koruma rölesi konulmalıdır.

arkadaşlar cevaplar için teşekkürler

nötrden akar gider...

Sıfırlama, faz hattı veya nötr hattı üzerinde oluşan kaçakların bilinmesi için gerekli olan birşeydir yoksa kaçak akım rölelerinin bir anlamı kalmaz ve böyle bir durumda sadece devreyi korumak için kullanılan otomatlar yeterli değildir. örnek olarak; sadece devre koruması yapılan bir hatta faz hattı üzerinden 2 amper geçiyorsa nötr hattına düşen akımda 2 amper olmalıdır eğer 2 amper düşmüyorsa bir kaçak var demektir( ki bu tehlikeli olan durum) devreyi koruyan otomat veya tmş veya buşon herhangi bir açma yapmaz biri akıma kapılıp kısa devre kapasitesine ulaşıncaya kadar, böyle bir durumu önlemek için devreye mutlaka sıfırlama ve kaçak akım koruma rölesi konulmalıdır.

Sıfırlama Yapılırsa kaçak akım rölesi görevini yapmayacaktır...

gerçek anlamda topraklama çekilip kaçak akım rölesi takılmalıdır...

(30mA)

Forum istatistikleri

Konular
129,264
Kullanıcılar
451,673
Son üye
ouzkan

Yeni konular

Geri