sıfırlama ile ilgili bir soru

nötrden akar gider...

sayın kocaeli klimacı diğer konuDa sölediğim şeyi tekrarlıyorum. Fazı topraga köprüle bakalım atacak mı atmayacak mı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayın kocaeli klimacı diğer konuDa sölediğim şeyi tekrarlıyorum. Fazı topraga köprüle bakalım atacak mı atmayacak mı?

Sayın DGN FRT ;

belirttiğim gibi şebekeden gelen fazı nötr bulunan gövdeye temas ettirirseniz tabii ki kısadevre sebebiyle atar.. Fakat gövdeden kaçan elektrik şebekeden gelen faz kadar güçlü değildir. öyle olsa zaten gövdeden kaçan elektriği toprağa vermek yerine o cihazın gövdesinden kaçan elektrikle başka bir eşyamızı çalıştırırdık.

Sıfırlama Yapılırsa kaçak akım rölesi görevini yapmayacaktır...

gerçek anlamda topraklama çekilip kaçak akım rölesi takılmalıdır...

(30mA)
Bende konuyu açıklarken tam manası ile topraklama elektrodundan gelen sıfırlamadan bahsetmiştim, sanırım siz yasal olmayan nötr den köprü atılıp yapılan sıfırlamayı anlamışsınız ki o sıfırlama demek değil piyasada uydurulmuş birşeydir.

sayın dgn frt ;

belirttiğim gibi şebekeden gelen fazı nötr bulunan gövdeye temas ettirirseniz tabii ki kısadevre sebebiyle atar.. Fakat gövdeden kaçan elektrik şebekeden gelen faz kadar güçlü değildir. öyle olsa zaten gövdeden kaçan elektriği toprağa vermek yerine o cihazın gövdesinden kaçan elektrikle başka bir eşyamızı çalıştırırdık.
ben burda yüksek volt ekeltrik kaçaklarından bahsediyorum. Yoksa 10-12 v ufak faz sızıntıları sorun deil. Insan için 50 ve üzeri volt tehlike arz eder. Bu durumda hem nötrde hemde toprak kısa devresinde sigorta atması lazım ki amacına ulaşsın.

bende konuyu açıklarken tam manası ile topraklama elektrodundan gelen sıfırlamadan bahsetmiştim, sanırım siz yasal olmayan nötr den köprü atılıp yapılan sıfırlamayı anlamışsınız ki o sıfırlama demek değil piyasada uydurulmuş birşeydir.
allah allah bu kadar kişi bu ortamda sıfırlama deince bunu anlıyo kardeş. Bir sen doğru anlıyosun bu kadar kişi mi yanlış anlıyo?

Bende konuyu açıklarken tam manası ile topraklama elektrodundan gelen sıfırlamadan bahsetmiştim, sanırım siz yasal olmayan nötr den köprü atılıp yapılan sıfırlamayı anlamışsınız ki o sıfırlama demek değil piyasada uydurulmuş birşeydir.

piyasada uydurulduğunu belirttiğini işlem sıfırlamadır. topraklama değildir. elektroddan gelen kablo ile yapılan işlem topraklamadır.

ben burda yüksek volt ekeltrik kaçaklarından bahsediyorum. Yoksa 10-12 v ufak faz sızıntıları sorun deil. Insan için 50 ve üzeri volt tehlike arz eder. Bu durumda hem nötrde hemde toprak kısa devresinde sigorta atması lazım ki amacına ulaşsın.

Merhabalar Sayın DGN FRT;

Gövdedeki elektriğin akımı düşük olduğu için gerilimi pek önemli olmayacaktır. 62 v kaçak olduğu halde sıfırlamada sigorta attığını görmemiştim..

Saygılar..

Dgn frt ne demek istedin anlamadım kardeş:) ben neyi dogru anlamışım millet neyi yanlış biliyor?

kocaeliklimacı evet doğru bende topraklamadan sıfırlama diye bahsettim çünkü artık nötr köprüsü veya gövdeye nötr vermek diye bir saçmalık yok, farkındaysanız artık tüm yapılarda kaçak akım uygulaması yapılmadan enerji verilmiyor yasak.

merhabalar sayın dgn frt;

gövdedeki elektriğin akımı düşük olduğu için gerilimi pek önemli olmayacaktır. 62 v kaçak olduğu halde sıfırlamada sigorta attığını görmemiştim..

Saygılar..
ben 62 v kaçak da sigorta atar demedim ki sayın kocaeli klımaci. Ben 50 v ve üzeri insan hayatı için tehlikelidir dedim. Hala ben anlatmak istediğimi anlatamadım. Bu akımlarda sigorta atmaz zaten kar açar bunda hemfikiriz. Peki şebekeden gelen fazın gövdeye tamamiyle teması hiç söz konusu olamaz mı? Bu durumda kar olmayan evlerde eğer topraklama güçlüyse sigorta atar. Söylediklerimiz aynı şeyler ama farklı yöntemlerle anlatıyoruz. Saygılatrımı sunuyorum sayın kocaleiklımacı.

Forum istatistikleri

Konular
129,264
Kullanıcılar
451,674
Son üye
onder_demir

Yeni konular

Geri