Sıvı Seviye Rölesi Elektrotların Çalışma Şekli

sıvı ile temas ettiği zaman drenci değişerek Map düzeyinde algılama sinyali göndererek çalşır kolay gelsin

elektrot ucları kısa devre edilince de normal çalışır yani illaki dirence felan ihtiyacı yoktur bazı sıvıların iletkenliği düşük direnci yüksek olduğundan rolelerin üzerinde potansiyometreli hassasiyet ayarı vardır role üzerindeki elektrot ucaları arasında bir iletkenlik gerçekleşmesi yeterlidir...

slm elektrotlarda gerilim vardır .. su üzerinden devresinı tamamlayarak elektrotlardan akım gecer bu akım kontrolu ile seviye olculur...

benım sorum bırazdaha teknik olacak:) su seviye sensorlerı uzerınde oksitlenmeler oluşuyor bunu önlemenın yolu ben yaptığımı anlatayım yenı yaptım sonucu gormedım daha tek yonde voltaj altında elektrodlar oksitleniyor artı uç uzerınde bırıkımler eksi uçlarda eksılme oluyor sonuçta elektrot gorev yapamaz duruma gelıyor bunu önlemek için pike proğram yazdım pals gonderıyorum ne derece faydalı olacak daha gormedım önerısı olan arkadaşlar varsa paylaşalım

sen istediğine göre ayarlayamassın arkadaşım simdi elekrotun birtanesine gerilim gönderir kapalı kontağı sıvı içindeki elekrot arasındaki bağlantı kesilince kontağı açar açıkta tam tersi her hangi bir hassasiyet ayarı yok tabi entes de ben entes kullanıyorum birde o gerilim içinde ki röleleri harekete geçirir

sen istediğine göre ayarlayamassın arkadaşım simdi elekrotun birtanesine gerilim gönderir kapalı kontağı sıvı içindeki elekrot arasındaki bağlantı kesilince kontağı açar açıkta tam tersi her hangi bir hassasiyet ayarı yok tabi entes de ben entes kullanıyorum birde o gerilim içinde ki röleleri harekete geçirir

benım yazıma cevapsa kı anlamadım açikçası bağişla:) ben elektrotların uzerıne pals gonderdım derken sırayla değil tabandakı elektrot eksideyken orta ve tavan artı pals taban artıdayken orta ve tavan eksi oluyor her uç elektrot ada aynı anda eksi veya artı verdığım için yanlış algılama sorunu yaşamadım sistem çalışıyor yanlız elektrotların yıpranması eskılerle aynımı olacak ömurlerı uzayacakmı o konuda daha test aşamasında inşallah ömurlerı uzun olurda ikide bır elektrot değiştırmekten kurtulurum:)

çift prob arasında 200Hz gibi bir AC gerilim uygulanır. Hava ve sıvının dielekktirk katsayısı farklı olacağı için, kapasitans etkileri ve dolayısıyla meydana gelecek gerilim düşümleri farklı olacaktır. RC filtre gibi düşünebilirsiniz ölçüm olayını.

elektrotların oksitlenmesini engellemek için paslanmaz uç kullanın. ben film çıkış makinelerinin seviyelerini ölçmak için paslamaz çivi kullanıyorum uzun süre dayanıyor.

elektrot sıvı seviyesinin durumuna bağlı direnci değişerek röleye gönderdiği akım değişir (ters orantı) V=I.R

komplike bi olay değil yani =)

rolelerin üzerinde potansiyometreli hassasiyet ayarı vardır role üzerindeki elektrot ucaları arasında bir iletkenlik gerçekleşmesi yeterlidir...

potansiyometre ayarına çok dikkat etmek lazım ayarı düşük kullanınca nemli havada bile röleyi çektiriyor çok yükseltincede pompa tam devrine geçmeden durduruyor aman arkadaşlar aklınızda olsun yoksa boştan yere arıza ararsınız tecrübe ile sabittir :)

Forum istatistikleri

Konular
129,058
Kullanıcılar
451,330
Son üye
Ahmet.t.

Yeni konular

Geri