S7 200 İle Frekans İnverteri Kontrolü

hayırlı aksamlar meslektaslarım ;
PLCde sunu ögrenmek istiyorum en basitinden bir motoru devreye aldık diyelim ve ben bu motoru plc üzerinden hızını yükseltip yada alçaltmak istiyorum bunu negibi yöntemlerle yapabiliriz? kullanılcak motor tipleri degisirmi? (asm, servo,step vs..) ?? beni aydınlatırsanız sevinirim ,iyi çalısmalar.

kullandıgım plc siemens ..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
plc ile invertör kontrolünde değişik yöntemler vardır. invertörde sabit hızlar tayin edip digital çıkışlar ile kontrol yöntemlerden birisidir. diğer bir yöntem analog modül ile invertörün kontrolüdür. ayrıca profibus uzerinden sürücü kontrolü yapılabilir. saymış olduğum yöntemler servo ve step motor kontrollerindede geçerlidir. siz yapmak istediğniz işlemi biraz daha detaylandırırsanız hangi yöntemi kullanmanız daha doğru olur ve nasıl yapılır anlatabiliriz.

sistemde bir klepe var ve bu havalandırma klepesini ben asm ile kontrol etmek istlyorum , (servo motor olsun demiyorum) kontrolünü yapacagım makina plc ile calıscacak ve hız ayarı yapacak belli yönde klepe tam tur dönmektedir(aktuator).. islem böyle ama ben yazılımda analog modül ne baglamam lazım ve yazılım nasıl olur? fıkrım yok ??

sadece analog çıkış kullanacaksanız em 232 kullanabilirsiniz.

peki, i.tandogan ustam ;
em235 modülü bagladım diyelim , ama ben motorun hızını plc de neye göre ayarlarım? hangi komutu kullanarak yaparım ? bu islemi otomatikmi yapar yoksa yani profibus göstergeden degstirirm degeri ama inverter sinyali plc ye göndererek motora iletir motorda hızlı yada yavas döner . böylemi olur sizce çalısmas ustam ?ı

Cevabınızı bekleyecem i.tandogan usta

Moderatör tarafında düzenlendi:
tam devir için 3200 sıfır devir için 0 ve yüzde 50 devir için 16000 değeri (basit bir orantı tam devir 10v. için 32000 ise kaç devir istiyosanız hesaplayın) mov komutu ile em235 in analog çıkışına aktarın
LD I0.0
MOVW 32000, AQW0

gibi burada aqw0 em235 in analog çıkışıdır.
em235 in analog çıkışını motor sürücünün örneğin mikromasterin 0-10v. klemenslerinin 0 v. ucuna ve analog ayar klemensinin 0v. girişine köprüleyin em235 in artı çıkışını gene motor sürücünün analog ayar girişinin pozitif ucuna bağlayın ve sürücünün analog giriş referanslarına göre çalışması için gerekli parametreleri hatasız girin (sürücünün fabrika ayar değerleri analoğa göredir en basit haliyle fabrika ayarlarına dön derseniz sürücü analog kontrole kurulur) sonra plc den 0-32000 arası yolladığınız değere göre motor devrinin değiştiğini göreceksiniz.
kolay gelsin.

Sn.körfez vermiş olduğunu cevap için teşekkür ediyorum, Yalnız bunu operatör panel üzerinden değiştirebilirim değilmi? Yoksa plc yi Pcye bağlı olmadan nasıl kontrol edebileceğim ki? PLC panoda kalacak çünkü

Elbette operatör panelle çok rahat kontrol edilebilir fakat eğer işin içine panel girecekse paneli kullanacak olan kişinin plc bilgisinin kısıtlı olduğu düşünülerek bir skala programı yapmak ve bu skala üzerinden motor devrinin yüzde olarak değerini girmekte fayda var. örneğin siz skalayı 0-10 arası yaparsanız panelden 3 girildiğinde motor devrinin yüzde 30 u gibi algılanmasını sağlamak gerek. (genellikle 0-1 arası skala yapılır ve noktadan sonra iki rakam bırakılırki bu değer doğrudan yüzde olarak algılanır zaten)
Kolay gelsin

ekli dosyada uygulamanızı td 200 operatör panel ile yapabileceğiniz bir örnek mevcut operatör panelden 0 ile 100 arasında gireceğiniz değer çıkışta 0 ile 10 volt ayarlamanızı sağlar hassasiyeti arttırmak isterseniz çarma kısmında çarpan değerini değeğiştirebilirsiniz. kolay gelsin

Ekli dosyalar

• hız.rar
    2.1 KB · Görüntüleme: 184
selam hocam analog modül plc'ye bağlandıgında diyeli ki s7 200 ve em235 herhangi bir konfigürasyon gerekiyormu yani modülü plc ye direk bağlayabiliyormuyuz

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri