s7 300 plc ile oransal vana kontrolü

FB41 bloğuna sol tuş bir kere tıklayıp ardından F1 tuşuna basarsanız bloğun nasıl kullanılacağına dair input ve outputların detaylı açıklamalarına erişirsiniz.
PID Control using FB41 for Siemens S7-300 PLC
FB41 PID example - Siemens Industry IA/DT/BT Service & Support - Technical Forum (Guest)
Bu iki bağlantının birinde FB41 ile yapılan örnek PID bloğu var(ki siz burada D katsayısını kullanmazsınız ve PI bloğu olarak kullanırsınız) Diğerinde ise katsayıların nasıl girileceğini anlatan dokümanlar var.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Cevap için teşekkür ederim.Birşey daha soracam.Yapacağım sistemde bir adet pt 1000 termokuol var. -50 ile +130 derece arasında ölçüm yapıyor.Ölçülen değer ekrandan okunacak ben pt 1000 in ölçtüğü değeri fc 105 ile nasıl scale edebilirim. max limit ne olmalı min limit ne olmalı. 0 ile +130 derece olsa yaparım ama -50 +130 derece olunca scale edemedim. Büyük ihtimal max değer 130 olacak ama min değeri nasıl girecem.

Merhaba,

Şuana kadar ben hiç siemensin hazırladığı scale bloğu kullanmadım. Bu yüzden emin olmamakla birlikte (burda emin olamadığım nokta LO_LIM girişine negatif bir real sayı girilebiliyor mu?)
HI_LIM girşine 130.0 reel sayısı LO_LIM girişine de -50.0 reel sayısını gireceksiniz, böylece scale bloğu PT1000 üzerinden okunan integer değerini -50 ile +130 arasında scale edip verecek size.

lo_lim girişine negatif sayı girilebiliyor.Ancak ben lo_lim girişine - 50 değerini girersem sıfır noktası olarak -50 kabul edilmez mi.

Zaten sizin kullandığınız PT1000'in sıfır noktası -50C, bu yüzden FC105 Scale bloğunun alt ve üst limit değerlerine herzmana için kullandığınız enstrümanların ölçüm yaptığı alt ve üst limit değerini girersiniz.

Bu şu anlama gelir:
Ortam sıcaklığı -50C olduğunda PT1000 üzerinden analog inputa 0 interger değeri gelir, +130C olduğunda da 27648 integer değeri verir. FC105 Scale bloğu da işte bu 0--27648 arasında değişen integer değeri üzerinde y=mx denklemine göre size ortam sıcaklığını hesaplar.

Bende tam sıfır noktasında sıfır volt sıfırın altındaki değerlerde ise negatif volt veriyor sanıyordum.Beni bu konuda aydınlattığınız için size çok teşekkür ederim.

En azından PT1000 için öyle bir ihtimal yok(eğer PT1000'e bağlı bir dönüştürücü kullanıp akım/gerilim bilgisi almıyorsanız) PT1000 üzerinden direnç okursunuz. Direncin de negatif değer gönderme durumu yoktur.(-100ohm vb.)

FC105 scale bloğunun bir bool inputu vardır BIPOLAR diye, bu şu anlama gelir:
4..20mA = bipolar değil
-20..+20mA = Bipolar
0..10V = Bipolar değil
-10..+10V = Bipolar

Şuan için PT1000'den direk direnç okuyorsanız bunu yapmanıza gerek yok, ama üzerindeki bir çevirici ile akım/gerilim olarak alıyorsanız o zaman döndürdüğü akım/gerilim durumuna göre bipolar inputuna true ya da false değer vermeniz gerekir

Peki dönüştürücü kullanılırsa FC 105 scale bloğunda herhangi bir işlem yapmam gerekir mi? Yani yine üst limit +130 alt limit -50 olarak kalacak değil mi

Dönüştürücü kullansanız bile PT1000 yine -50C ile +130C arasında size ölçüm yapacak, dolayısıylada HI_LIM ve LO_LIM değerlerini değiştirmeyeceksinzi.

pıd komutuna sp değerini -100 ile +100 arasında mı girebiliriz dökümandan ben bunu anladım.

Forum istatistikleri

Konular
128,951
Kullanıcılar
451,140
Son üye
03hsyn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri