S7300- Siemens Soft Starter Profibus Haberleşme Sorunu

bsfrot

Paylaşımcı üye
Merhaba Arkadaşlar;
Kullanmakta olduğum softstarter SIRIUS 3RW4435-6BC44 kodlu Siemens marka bir softstarter.

İndirmiş olduğum GSD dosyası ektedir.Hardware profibus hattına sürükleyip İndirmiş olduğum GSD dosyasındaki softstarteri ekleyebiliyorum.

Yalnız harware yi plc ye dowland ettiğimde
< At least one module must be plugged into the DP
slave with PROFIBUS address 12 in the DP master
system 1.<

Hatasını almaktayım.Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum..

Ekli dosyalar

• SIRIUS_Softstarter_3RW44_V2-1-3-0.zip
    45.2 KB · Görüntüleme: 59
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba,

Tahminen download etmeden de hardware configurator üzerinde derleme yaparsanız da aynı hatayı alırsınız.
Sizin Profibus hattınıza eklediğiniz softstarter'a çift tıklayarak node adresini değiştirin. Verdiği hataya göre zaten var olan 12 adresini siz softstarter'a da veriyorsunuz.

Merhaba,

Tahminen download etmeden de hardware configurator üzerinde derleme yaparsanız da aynı hatayı alırsınız.
Sizin Profibus hattınıza eklediğiniz softstarter'a çift tıklayarak node adresini değiştirin. Verdiği hataya göre zaten var olan 12 adresini siz softstarter'a da veriyorsunuz.

Sn titus :
Dowland etmedende derleme esnasında aynı hatayı alıyorum...Node numarasını değiştirdim gene aynı hatayı alıyorum.Softstarter üzerinde mevcut olan ayrı bir kodda ( 3RW4900-0KC00) bir haberleşme modülü takılı .Bneim aklıma gelen bu modülüde hardware e eklemek gerekecekmi?

Birşey rica edeceğim. Hardware configurator'de ya da netpro altında sistemi derleyip çıkan hata mesajının hepsini bizimle paylaşır mısınız?

kolaylık olsun diye bu deneme programını göndereyim.İlgin için teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• Soft_sta.zip
    455.3 KB · Görüntüleme: 71
3RW4447.JPG

Yukarıdaki gibi ben daha önce haberleştirmiştim. Ayrıca Softstarterın ekran menulerinden Fieldbus ın altında
Fieldbus Interface = On
Station Adress = XY (XY Hardware kısmındaki profibus adresi)
Parameters disabled CPU/Master = On

Olacak şekilde paremetrelendirmeniz(Save Settings deyip çıkmayı unutmayın) gerekiyor Kolay gelsin

Son düzenleme:
Yukarıdaki gibi ben daha önce haberleştirmiştim. Ayrıca Softstarterın ekran menulerinden Fieldbus ın altında
Fieldbus Interface = On
Station Adress = XY (XY Hardware kısmındaki profibus adresi)
Parameters disabled CPU/Master = On

Olacak şekilde paremetrelendirmeniz gerekiyor Kolay gelsin

sAYIN Elektronikmuh..

Hardware yi yardımınızla plc ye yüklemeyi Başardım.Şu an haberleştirme kısmındayım.Mersak ettiğim ben softstartere 12 profibus adresini verdim.Hız kontrolllerde olduğu gibi bundada softstarter parametresini 12 diye bir parametreye yazmalımıyım? Birde önerdiğiniz parametrelerden sadece Fieldbus Interface = On olanını bulabildim diğerlerini göremedim..Yardımlarınız için teşekkürler

Bendeki 3RW4447 diye bir modeldi paremetrelerini inceleyin menüleri farklı olabilir ama alete bir şekilde bus adresini girmek lazım, belki sizdeki modelde dip switch ile binary olarak adreslenebiliyordur ama mutlaka adreslenmesi gerekir. Zaten haberleşince bus modülünün ışığı yeşil yanması gerekiyor.

Tüm parametreleri cihaz üzerinden buldum ve aynı dediğiniz gibi yaptım.Bus adresini sürücü üzerinden digital olarak yaptım.dip switch ve binary olayı yok.

Tüm bunlara rağmen plc run da olduğu halde hala softstarter üzerinde kırmızı ışık yanıyor...Başka nelere dikkat etmem gerekiyor?

Tüm paremetreleri girdikten sonra softstarterin menüsündeki Saving Options--->Save Settings deyip çıkmayı unutmayın, bunların dışında haberleşmeme sebepleri konnektörlerden veya sonlandırma dirençlerinden veya hardware kısımdaki ayarların kontrol edilmesi gerekir...
Bir de önemli bişi var bus hattına bir eleman tanıtırken mutlaka PLC yi stop konumuna alarak hardware i yükleyin...

Forum istatistikleri

Konular
128,844
Kullanıcılar
450,946
Son üye
colakemir26

Yeni konular

Geri