sarfiyat çok az

koyaklı

Üye
arkadaşlar kompanzasyon panosunu yeni güncelledim okul panosu 0,5kwar kondansatör 1kwar 5kwar falan var 12 kademeli entesin reaktif güç kontrol rölesi var sistem düzgün çalışıyor gözüküyor fakat kapasitife giriyorum aktif sarfiyat 10 günde 3kw falan çok düşük bir tüketim var bazı bilgi aldığım yerlerden sarfiyat az olduğundan cezaya giriyordur ama bu önemli değil sarfiyat artığı zaman normale döner diyorlar bir bilgisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arakaşım sisteminde az bir aktif tüketim varken reaktif güç kontrol rölende de kapasitif de olduğunu fösteriyormu ?

arkadaşım tam anlamadım dediğini ama 3tane floüresant lambayı açtığım zaman hemen kondansatörü alıyor devreye

Okullar da yükler dengeli değildir,her fazı ayrı ayrı analiz edip yük karakteristiklerine göre monafaze kademe seçimi yapmanız yararınıza olacaktır.

Ayrıca okulda ups varsa buda kapasitif yazdırma nedenlerindendir,ve eğer sorun bundan kaynaklanıyorsa panoya şönt reaktör ilave etmeniz gerekir.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim,hoşçakalın...

akım trafonu minumum olması lazım büyük şeçme?

akım trafolarım 100/5 nasıl minumum seçmem lazım anlamadım arkadaşım ama

Bence akım trafolarından önce yapılması gereken;

1) Fazlardan akım dengesizliği varsa ona göre röle seçilmeli ve mono faze kompanzasyon yapılması daha doğruı olur.

2) Kademeler arasında dengeler olması lazım anlattığınız kadarıyla 0,5-1-5-... diye gidiyor diye söylediniz. sisteme 4 Kwarlık bir kondansatör ihtiyacı olursa bu seferde indüktife kaçar. devreye kondansatör almaz. Bence kademelerinizi 0,5-0,5-1-2,5-5 diye yapmak daha doğru olur kanaatindeyim.

3)sisteme sabir bir kondasatör koydunuzmu? varsa eğer onu iptal edin.

son durumudabildirirseniz sevinirim ona göre yorum yaparız. Saygılar

Kapasitif cezaya girerken reaktifte kapasitife yaklaşıyor mu? yani kondansatörler sürekli olarak devreye girip çıkıyor , şeklinde mi?

Ben bir İlköğretim okulunda ilk 3 kademeye Trifaze 1 kVAR kondansatörü monofazeye dönüştürerek (0,16kVAR) R -S -T olarak bağladım ,ancak düzene girdi...

sayın arkadaşım bende senin derdindeyim az tüketim olduğu için tüketim olan şeylerde kapasitif yazdıra cihazlar olduğundan be röleye balans bağlaarak sistemi dengelemeye çalışıyorum sende sisteme balans bağlayarak çözebilirsin

hocam eğer sen 3 tane floresan lamba devreye aldığında kondansatör aliyorsa devreye demekki sistemin doğru çalışıyor sistemin büyük bir ihtimalle 1 fazdan cap.cezaya giriyordur. bunun için sayacın 5.8.0 yazan bölümünü kaydet bir yere 1 saat sonra gene o bölümü oku çıkan sonuç kaç ise çarpanınla yani 20 ile çarp o çıkan değerde mono faz bir balast yaptır ve deneme yanılma yolu ile sıra ile fazlarda dene zaten denediğinde r.g.k devreye kondansatör aliyor ise demekki o faz değildir.doğru fazı bul veo faza tak o balast yada reaktörü öyle teknik bir yaklaşım değil ama umarım işini görür :))) saygılarımla...

Forum istatistikleri

Konular
128,926
Kullanıcılar
451,093
Son üye
Mustii54

Yeni konular

Geri