Sensörü pcye bağlama

sensor54

Üye
Elimde sıck WT18-3P430 marka sensör var.Aşağıda ki resimde sensörde kabloların uçları vardır.Pcde kullandığım bir program var.Amacım sensör cismi gördüğünde pc ye 1 değerini göndermesidir.Ben bu sensörü pcye nasıl bağlayabilirim.Nasıl bir yol izlemeliyim.
Ayrıca elimde 1 adet de comportu ethernete çeviren bir cihazda vardır.

yardımlarınız için teşekkür ederim.
IM0048063.jpg

PC'ye 1 bilgisi gönderemezsiniz, 8 bit veri paketi olarak gönderirsiniz. Pic ile çok basit bir devre ile iletişim kurarsınız. Kısa mesafe için (max ~15mt) RS232, uzun mesafe için (max ~1500mt) RS485 portu kullanabilirsiniz. Maksimum 10 tl fiyata, USB–RS232 veya USB–RS485 çevirici bulabilirsiniz.

Benim elimde comport bağlantısı için kablo var ben elimde ki sensörün kablolarına ona doğrudan bağlasam olur mu

olursa bağlantıyı nasıl yapmam gerekir ?
Ekte sensör,sensör uçları ve comport kablosu var yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• sensör uçları.jpg
    sensör uçları.jpg
    91 KB · Görüntüleme: 31
  • comport.jpg
    comport.jpg
    100 KB · Görüntüleme: 34
  • sensör.png
    sensör.png
    4.9 KB · Görüntüleme: 25
Benim elimde comport bağlantısı için kablo var ben elimde ki sensörün kablolarına ona doğrudan bağlasam olur mu

olursa bağlantıyı nasıl yapmam gerekir ?
Ekte sensör,sensör uçları ve comport kablosu var yardımcı olursanız sevinirim.
@sensor54 sizde sadece db9 yani 9 pin soket var bu yeterli değil.
Üst mesaja bakarsanız @kaptan_ gerekli açıklamayı yapmış.

@

Sensörü bilgisayara direk bağlayamazsınız. Bunun için mikrodenetleyici ile devre yapmanız gerekir. Ancak size bir konuda yardımcı olabilirim. Comport kablpsunda RX ve TX olmak üzere 2 kablo var. Bu iki kabloyu birleştirirseniz pcden çıkan sinyal diğer uçtan pcye geri döner.
Şimdi yapmanız gereken com porttun RX ve TX uçlarını sensörün açık kontağına bağlamak. Bu şekilde bağlıyken com porta bilgisayardan bilgi gönderin. Bilgi bilgisayara dönerse sensör aktif, dönmezse pasif olmuş olur. Yani devre kurmadan en basit yolu bu şekilde yapılabilir.

Sensörü bilgisayara direk bağlayamazsınız. Bunun için mikrodenetleyici ile devre yapmanız gerekir. Ancak size bir konuda yardımcı olabilirim. Comport kablpsunda RX ve TX olmak üzere 2 kablo var. Bu iki kabloyu birleştirirseniz pcden çıkan sinyal diğer uçtan pcye geri döner.
Şimdi yapmanız gereken com porttun RX ve TX uçlarını sensörün açık kontağına bağlamak. Bu şekilde bağlıyken com porta bilgisayardan bilgi gönderin. Bilgi bilgisayara dönerse sensör aktif, dönmezse pasif olmuş olur. Yani devre kurmadan en basit yolu bu şekilde yapılabilir.
Aman diyim hocam 24VDC ..
Bahsi geçen sensor 10-30 volt dc çalışır. Direkt sensör uçlarından çıkan voltaj sıkıntı yapar. Araya röle konarak RX - TX uçları birleşmesi olabilir,

Son düzenleme:
Bilgisayar seri port girişi maksimum 9 volttur. Pc girişini yakarsınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri