Serbest Tüketici Olmak

neden nisan ayı itibari ile bu şansı kaçırdık? neden temmuz ayı itibari ile geçebiliriz. geçiş için belirli dönemler mi var?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sözleşmeler,üçer aylık dilimlerle yapılmaktadır.Nisan ayına yetişmeyen sözleşmeler,Temmuz ayından itibaren yürürlüğe girer.Yapacağınız
sözleşmenin,Nisan ayına yetişmesi zor olduğundan,şimdi yapacağınız bir sözleşme,Temmuz ayından itibaren ancak uygulamaya geçer.

Arkadaşlar bende 2m enerjide çalışıyorum. Eğer İlgilenen veya sorusu olan olursa aşağıdaki adresten bana ulaşabilirler. Her türlü kolaylığı sağlamaya çalışırım.

[email protected]

Aylık ortalama 400.000 kWh enerji tüketiyoruz. Özelleştirme sonucu bölgemizi satın alan dağıtım firmasının satış birimi ile yılbaşından geçerli olan sözleşme imzaladık. Çift terimli tarife üzerinden fatura toplamında %4 kadar bir faydamız oluyordu. (Son rakamdan bahsediyorum).

Dün firma elemanları geldi ve sözleşmeyi tek taraflı fesih ettiklerini bildiren bir yazı tebliğ ettiler. Firmanın bu hakkı var zira alıcı içinde haklar söz konusu. Firma isimleri zikretmeden (ne kadar dayanabilirsek) ve konuyu siyasileştirmeden ( :mad: ) bu işin SUYUNUN ÇIKMAYA BAŞLADIĞI görüşümü burada paylaşmak istiyorum. Firmanın fesih bildirimi ve gayet güzel açıklanmış gerekçeleri aşağıdadır. Bazı firmaların battığı müşterilerinin mağdur oldukları sıkça duyulmaktadır.

Konunun tamamına göz attım şirketi için %15 ten başlayıp % 33 lere kadar indirim aldığını söyleyen arkadaşlar var. Bu oranlar fatura toplamı için hesaplanıyor mu? Hesabı kim nasıl yapıyor. Bir şirket muhasebesi için aktif tir, kaçak tır, gece dir, gündüz dür, ..... önemli değil. Ulusal tarifeye göre 11 bin lira gelecek fatura şirketten enerji alımında 10 bin liraya inmiş ise %... kar vardır, hesap budur.

Son tarifelere göre indirim oranları nedir. Enerji satan firmalar hala ciddi indirim yapabileceklerini söylüyorlar mı. Yoksa kayıp kaçağı katmadan kelime oyunlarına başvurup aldatmaya devam mı ( Hepsi için geçeli değil). Elektrik bilgisi olayan insanlar piyasada fır dönüyor. (Olabilir ama Derslerine de çalışmamışlar ) Çift terimli tarife deyince dur ben bir sorayım deyip kızarıyorlar.

Neyse yazacak çok şey var da. 3-5 kar ediyoruz diye sevinirken sözleşmenin feshine canım sıkıldı. Üye arkadaşların da canını sıkacak şeyler yazmayayım. Bu kadar yeter. Saygılar.

Ekli dosyalar

• Sözleşme Fesih.jpg
    Sözleşme Fesih.jpg
    103.1 KB · Görüntüleme: 34
Aylık ortalama 400.000 kWh enerji tüketiyoruz. Özelleştirme sonucu bölgemizi satın alan dağıtım firmasının satış birimi ile yılbaşından geçerli olan sözleşme imzaladık. Çift terimli tarife üzerinden fatura toplamında %4 kadar bir faydamız oluyordu. (Son rakamdan bahsediyorum).

Dün firma elemanları geldi ve sözleşmeyi tek taraflı fesih ettiklerini bildiren bir yazı tebliğ ettiler. Firmanın bu hakkı var zira alıcı içinde haklar söz konusu. Firma isimleri zikretmeden (ne kadar dayanabilirsek) ve konuyu siyasileştirmeden ( :mad: ) bu işin SUYUNUN ÇIKMAYA BAŞLADIĞI görüşümü burada paylaşmak istiyorum. Firmanın fesih bildirimi ve gayet güzel açıklanmış gerekçeleri aşağıdadır. Bazı firmaların battığı müşterilerinin mağdur oldukları sıkça duyulmaktadır.

Konunun tamamına göz attım şirketi için %15 ten başlayıp % 33 lere kadar indirim aldığını söyleyen arkadaşlar var. Bu oranlar fatura toplamı için hesaplanıyor mu? Hesabı kim nasıl yapıyor. Bir şirket muhasebesi için aktif tir, kaçak tır, gece dir, gündüz dür, ..... önemli değil. Ulusal tarifeye göre 11 bin lira gelecek fatura şirketten enerji alımında 10 bin liraya inmiş ise %... kar vardır, hesap budur.

Son tarifelere göre indirim oranları nedir. Enerji satan firmalar hala ciddi indirim yapabileceklerini söylüyorlar mı. Yoksa kayıp kaçağı katmadan kelime oyunlarına başvurup aldatmaya devam mı ( Hepsi için geçeli değil). Elektrik bilgisi olayan insanlar piyasada fır dönüyor. (Olabilir ama Derslerine de çalışmamışlar ) Çift terimli tarife deyince dur ben bir sorayım deyip kızarıyorlar.

Neyse yazacak çok şey var da. 3-5 kar ediyoruz diye sevinirken sözleşmenin feshine canım sıkıldı. Üye arkadaşların da canını sıkacak şeyler yazmayayım. Bu kadar yeter. Saygılar.

merhaba,

Forumda paylaşmış olduğunuz durum üzerine size yazıyorum. Sözleşmeniz dağıtım yapan firma tarafından tek taraflı fesih edilmiş ve aylık ortalama 400.000 kwh enerji tüketiminiz olduğunundan bahsetmişsiniz. Temmuz ay'ında başlamak üzere yeni bir tedarikçi ile anlaşma yapabileceksiniz. Kendinize bir tedarikçi buldunuz mu?

Çift terimli puantlı sanayi olduğumuz için dişe dokunur bir fiyat veren yok. Size Özel mesaj gönderdim mail ile bağlantı kurup sarfiyat bilgilerimiz göndermek istiyorum. Teklif verebilirmisiniz bir kontrol edin.

nisan da gelen doğalgaz zammından sonra çoğu firmalar sözleşmelerini fesh etmeye başladılar. osb lere enerji veren büyük firmaların bile sözleşmelerini fesh ettiğini duydum. temmuz-ağustos itibariyle çift terimli tarife den indirim alan sanayi grubu tüketicilere daha uygun teklifler verilecek diye biliyorum...

benim de sözleşmem 2012 ocak ayı itibariyle 6 aylık dı. nisan zammından sonra firma sözleşmeyi uzatmayacağına dair tebligat gönderdi. sözleşme 1 senelik de olsa yüksek ihtimal tek taraflı fesh edilecekti. sayın edremitin dediği gibi firmalar kendilerini her türlü sağlama alıyor, bu konuda. yazın ulusal tarifeden kullanıp ekim itibariyle tekrar serbest tüketicilğe geçeceğim (indirim oranlarına göre)

serbest tüketiciliğe geçiş 3 aylık dönemler halinde oluyor. örneğin ekim ayında serbest tüketici olmak isteyenlerin eylül 5'e kadar tüm evraklarını ilgili firmaya göndermiş olması gerekli.

Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar ,
serbest tüketici belgesi alınırken ne kadar bir maliyeti oluyor?

serbest tüketiciye geçiyonuz arızanızı dagıtıcı şirket yapıyo madem serbest tüketiciye geçtiniz arızanızıda serbest elektrikçilere yaptırın

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,920
Son üye
cihan.demir

Yeni konular

Geri