Servo motoru NE555 kullanarak tersine döndermek

fatihtolga

Üye
Merhabalar,
Lego Power Functions üzerinde SG90 servo motoru bir 555 devresi kurarak yönetmek istiyorum. İnternette bulabildiğim kaynaklar ardunio ile, ve 555 ile de bulabildiklerim tek bir giriş ile besleme üzerine.
Yakın zamanda çinden aldığım lego servo motoru sadece +90, 0 ve -90 derecelere dönüyor, gerçek lego servo motorları ise kumandadan belirlenen bir voltaj değerine göre aradaki derecelerde pozisyon alabiliyor.
Lego PF'nin kumandadan gelen 4 kablosu var. 1. Kablo 9V Vcc, 2. Kablo C1, 3. Kablo C2 ve 4. kablo gnd. C1 ve C2 pozisyon belirlemek için kullanılıyor. Multimetre ile ölçtüğüm kadarı ile C1'den 7 ila 9V arası voltaj geldiğinde servo ileri yönde, C2'den 7 ila 9V arası voltaj gelince geri yönde dönüş sağllıyor, internetten bulduğum kaynaklar da bu şekilde belirtiyor. Lego kumandasını ne kadar ileri itersem C1 veya ne kadar geri çekersem C2'den gelen voltaj değeri o kadar yükseliyor. Kumanda hiç ittirilmezse C1 ve C2'den akım geçmiyor.
Sadece tek bir giriş için tinkercad üzerinde aşağıdaki gibi bir devre ile tek yönde istediğim pwm sinyalini gerçekleştirdim. Ama servoyu geri yönde nasıl dönderebilirim bilmiyorum. Aşağıdaki devrede güç kaynağından gelen mor kablo ve direnç sonrasındaki turuncu kablo aslında bahsettiğim C1 ya da C2 girişi olacak.
Kısacası ne555 kullanarak servoyu geri yönde nasıl dönderebilrim ve yukarıda bahsettiğim gibi pwm sinyalini 2 girişli nasıl yapabilirim?
Teşekkürler.
https://www.tinkercad.com/things/0E...e=hPc_jpMmGlYHAnD3QF0nu1chi7RayINpmcLEf-EIRXM

1719422679019.png

Son düzenleme:
Yukarıda verdiğim tinkercad linki herkese açık durumda, linkden de ulaşabilirsiniz, tinkercadden aldığım çizim şu şekilde:
1719501662530.png

Şemayi siz mi çizdiniz.?
Eğer başkası çizdiyse "En Zor Şena" diyebilirim.
Ayrıca en soldaki diyot kısa devre. (Motor iöin güç elemanını da göremedim)

Siz 555 li bir, "ileri/geri/ ve hız kontrolü yapmak" istiyorsanız onu bulmak, bunu çözmekten daha kolay.

Bu tip servolar gerilim ile yönleri değişmez bunu biliyorsunuz. Ayrıca 555 ile stabil bir frekans yakalamak zor.
Alttaki şekilde yapmanız mümkün olabilir. Frekans 50Hz olmalı. Dalga doluluk oranı(duty) 1ms de iken -90°, 2ms de iken 90° olacaktır. Tabii ki ara değerlerde buna göre oluşacaktır.
Bu dalga doluluk oranını nasıl ayarlamayı düşünüyorsunuz.
https://www.tinkercad.com/things/c2WLg49moUN-copy-of-servo-tek-giris

Bu tip servolar gerilim ile yönleri değişmez bunu biliyorsunuz. Ayrıca 555 ile stabil bir frekans yakalamak zor.
Alttaki şekilde yapmanız mümkün olabilir. Frekans 50Hz olmalı. Dalga doluluk oranı(duty) 1ms de iken -90°, 2ms de iken 90° olacaktır. Tabii ki ara değerlerde buna göre oluşacaktır.
Bu dalga doluluk oranını nasıl ayarlamayı düşünüyorsunuz.
https://www.tinkercad.com/things/c2WLg49moUN-copy-of-servo-tek-giris
cevaplayan herkese çok teşekkür ederim, çok hassas olmasına gerek yok, tinkercadde paylaştığınız devrenin özellikler->gizlilik ayarlarından "bağlantı paylaş" yapabilir misiniz size zahmet.

Şu anda zaten şemadaki R1 ve R2 ile oynayarak voltajı artırıp azaltığımda istediğim pwm sinyalini elde edebiliyorum. Aslında benim yapmak istediğim C1'den akım gelince +90, C2'den akım gleince -90, ikisinden de akım gelmeyince 0'da durmasını istiyorum. Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile C1 ve C2'den akım gelmediğinde ortada pozisyonlanan bir devre yapmam gerekecek, nasıl yapacağımı bilmesem de zannediyorum lojik kapılar kullanarak bu 3 duruma göre giriş dirençlerini ayarlamam gerekecek. Servo anladığım kadarı ile aslında ileri geri değil aslında 0-180 gibi hareket ediyor zannediyorum?

Son düzenleme:
Şemayi siz mi çizdiniz.?
Eğer başkası çizdiyse "En Zor Şena" diyebilirim.
Ayrıca en soldaki diyot kısa devre. (Motor iöin güç elemanını da göremedim)

Siz 555 li bir, "ileri/geri/ ve hız kontrolü yapmak" istiyorsanız onu bulmak, bunu çözmekten daha kolay.
Teşekkürler, şemayı tinkercadden otomatik aldım. diyotu evet sonradan farkettim.

Tamam, yarın şemasını gönderirim, tinkercad'de deneyebilirsiniz

cevaplayan herkese çok teşekkür ederim, çok hassas olmasına gerek yok, tinkercadde paylaştığınız devrenin özellikler->gizlilik ayarlarından "bağlantı paylaş" yapabilir misiniz size zahmet.

Şu anda zaten şemadaki R1 ve R2 ile oynayarak voltajı artırıp azaltığımda istediğim pwm sinyalini elde edebiliyorum. Aslında benim yapmak istediğim C1'den akım gelince +90, C2'den akım gleince -90, ikisinden de akım gelmeyince 0'da durmasını istiyorum. Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile C1 ve C2'den akım gelmediğinde ortada pozisyonlanan bir devre yapmam gerekecek, nasıl yapacağımı bilmesem de zannediyorum lojik kapılar kullanarak bu 3 duruma göre giriş dirençlerini ayarlamam gerekecek. Servo anladığım kadarı ile aslında ileri geri değil aslında 0-180 gibi hareket ediyor zannediyorum?
https://www.tinkercad.com/things/c2...e=9Xz89eGQqDnu9NFtBfoKmjHEra6LnvQKNoNAiLdvNxE

20ms'lik pwm içerisinde, 1ms(-90°) ile 2ms(90°) duty aralığını sağlamalısınız. 1.5ms, 0° olacaktır.
Mcu kullanmak daha mantıklı gibi...

Ne için kullanacaksınız , herhangi bir hassasiyet vs gerekli mi?
Potansiyometre ile mi kontrol etmek istersiniz yoksa buton ilemi?
İkisinide şeması altta.
Önce Tinkercad de çalıştırın.
Süreleri görebilmek için osilaskop çok işe yarar, bulma şansınız varmı?

Servo_2.png

Servo_3.png

Tinkercad de denedikten sonra direnç kondansatör değerleri için trimpot eklemek faydalı olabilir.
Deneme sırasında yazın.
Kolay gelsin

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,717
Kullanıcılar
450,745
Son üye
agroma

Yeni konular

Geri