Sieg C6 CNC çevrim projesi

Fabrika ayarlarına alıp max freq min freq ve up down ramp ları ayarlayacaksın. Sonrasında da sürücünün start kaynağını ve hız bilgisini nereden alacağını seçeceksin @Suat_Korkmaz

Asenkron bir motor standart olarak 50hz ile çalışmaya ayarlanmıştır, 80hz'e kadar kullandım. üzerini tavsiye etmem, bu hızlarda da yüklenme durumunda sürücün hataya geçebilir...
Hah şimdi bende o mevzuya el atıyordum ki.
Motorun etiketindeki çalışma hz. nedir Suat, 50-60 ise nassı çıkacan 200'e

200'e çıkacağımı nerde okudun müdür?

up down ramp ları ayarlayacaksın
Hızlanma ve yavaşlama sürelerini mi kastediyorsun? Yani 0'dan en yüksek çalışma frekansına çıkana kadar gereken süre, mi oluyor? Bu değerler bana bağlı galiba. 5 saniye olabilir mi mesela? Esasen ben daha çabuk hızlanmasını ve yavaşlamasını tercih ederim.

Aynen hızlanma ve yavaşlama süreleri, normalde bu süreleri sistemin ataletine göre belirlemek gerekir. Örneğin çok ağır bir iş yapan motora 0.1sn de hızlan derseniz sürücü anında hataya geçer yada yavaşla derseniz frenlemeyi yapamaz ve hataya geçer motor boşta (kendi ataletinde) dönmeye başlar.
Sizin sistemde 0.1 sn (hızlanmada da yavaşlamada da) bile çalışacaktır kanımca. Eğer olur da hataya geçerse süreyi biraz arttıracaksın...

Yani 0hz'den 80hz'ye 0.1 saniyede mi çıksın? Çok hızlı değil mi yahu?

Yani 0hz'den 80hz'ye 0.1 saniyede mi çıksın? Çok hızlı değil mi yahu?

Genelde sürücülerde 0.1 sn veya bazılarında 0sn rampa demek, en hızlı şekilde hedef hıza ulaş demek oluyor. Sürücü motora abanabildiği kadar..

Biraz sistemde deneyip göreceğin değerler, ancak geç hızlanan bir spindle var ise gcode 'da da delay eklememiz lazım demek...

Seyrettiğim bir videyoda asenkron motoru VFD ile max 60 Hz (ABD dir) olacak şekilde çalıştırıyordu. Hız ayarını 0-60 Hz arasında yapıyordu. Kullandığımız spindlelardan farklı olduğu için tuhaf gelmişti ve aklımda kaldı.

Aynı mantıkla sizin de 0-50 Hz arasında çalıştırmanız gerekiyor olabilir mi?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…