Soba kapağını açma kapama mekanizmasi

Elektronik olarak işlemci kullanmak istenmezse, termostat ve zamanlayıcı devresi yeter, mekanik için tasarıma göre değişir (bahsedilen kapak sürgülü mü menteşeli mi) motor veya solenoid artı kutup değiştirici iş görür.

Bildiğimiz evlerde kullanılan kömür yaktigimiz soba. Ben herkes biliyordur diye düşündüm ama gerçekten hiç bilmeyen olabilir mi şuan ben şok:)

Elektronik olarak işlemci kullanmak istenmezse, termostat ve zamanlayıcı devresi yeter, mekanik için tasarıma göre değişir (bahsedilen kapak sürgülü mü menteşeli mi) motor veya solenoid artı kutup değiştirici iş görür.

Thermostat yeterli değil çünkü soba açıldıktan 5 dk sonra sıcaklık veriyor ve kapandıktan 15 dk sonra işi vermeye devam ediyor. O yüzden arduino kullandım( eleştiriye açık). Selenoid valf olabilir ama biraz araştırdım ve zor olduğunu düşündüm. Fiyatı da yüksek. Yani 6cm çaplı bir valf 500 TL civarinda. Benim mekanik sistemine ayırdığın bütçe 100 tl.

Sürgülü bir kol var onu çekince açılıyor. Itince kapanıyor

katı yakıt yüklemesini nasıl yapıyorsunuz ?
ısıyı etkileyen faktör . ( yakıt +havalandırma , boru sistemi vs gibi )
pelit sobası mı ?
soba kapağı açık kapama etkisi ikinci plan .
soba nasıl ?
soba ve sistemin fotosunu yayınlamanız ? görsek
sistemi tam siz biliyorsunuz inceliklerini .
kafanızdaki düşünceler ?
kolay gelsin .

katı yakıt yüklemesini nasıl yapıyorsunuz ?
ısıyı etkileyen faktör . ( yakıt +havalandırma , boru sistemi vs gibi )
pelit sobası mı ?
soba kapağı açık kapama etkisi ikinci plan .
soba nasıl ?
soba ve sistemin fotosunu yayınlamanız ? görsek
sistemi tam siz biliyorsunuz inceliklerini .
kafanızdaki düşünceler ?
kolay gelsin .

Sobayı ekledim. Ancak sorum sobayla çok alakalı değil. Benim yardım istediğim nokta resmin sağ altında da görünen çubuğun basitce çeken ve itin bir sistem nasıl kurulabilir? Çubuk alternatifi selenoid valfle ilgili birşeyde yapılabilir.
Screenshot_2020-11-03-12-52-16-441_com.opera.browser.jpg

bu ileri geri yapılan çubuk benim bildiğim kül için .
kısmen etkisi hava ile ilğisi var .
video 13 sn kısmı .
soba içindeki külü almak için günde bir yapılan işlem .
ısıyı buradan ( çubuk ) ayar ?
kapak açma kapama hava gelmesi diyordunuz tamam buda kısmen .
yükleme ( katı yakıt ) otomatik olmadığı sürece gereksiz işlemler benim açımdan .

kolay gelsin .

bu ileri geri yapılan çubuk benim bildiğim kül için .
kısmen etkisi hava ile ilğisi var .
video 13 sn kısmı .
soba içindeki külü almak için günde bir yapılan işlem .
ısıyı buradan ( çubuk ) ayar ?
kapak açma kapama hava gelmesi diyordunuz tamam buda kısmen .
yükleme ( katı yakıt ) otomatik olmadığı sürece gereksiz işlemler benim açımdan .

kolay gelsin .

Alttaki çubukgun ana amaci hava giriş ayarı. Açarsan yanıyor kapatirsan sönüyor. Ama konu bu değil hocam:) konu bu işlemi nasıl yaparım. Mekanik bir danışmanlık :)

Eksik kalmayayım bir tutam tuzla bende karışayım mevzuya...

ilk mesajda yazıldığı üzere kontrol etmek istediğiniz giriş hava girişi bildiğim kadarı ile.Bu giriş kapatılarak yada istenildiği kadar açılarak soba içine giren hava miktarı kontrol ediliyor ve bu miktara göre yanma şiddeti sağlanıyor.

Eğer senaryo yukarıda yazdığım gibi ise benim tavsiyem:

1: Hava girişindeki mekanizmayı komple sökün.

2.Girişe saç metal yada alüminyum folyo boru bağlayarak müsait bir yere kadar (ısı ve konum olarak müsait bir yer) uzatın. Eğer kül sorunu varsa bu boru T boru olsun ve kül direkt aşağı düşüp bir yerde toplansın, diğer girişlerden biri sobaya diğeri hava girişine gitsin.

3:Borunun ucuna bir klape ve ihtiyaca göre fan takın.

4: Klapeyi küçük bir servo motorla ve ortam ısısına göre kontrol edebilirsiniz, fanı ise ister klape ile doğru orantılı çalıştırın ister bağımsız. Basit ve maliyeti çok olmayan bir sistem olur bana kalırsa.

Eksik kalmayayım bir tutam tuzla bende karışayım mevzuya...

ilk mesajda yazıldığı üzere kontrol etmek istediğiniz giriş hava girişi bildiğim kadarı ile.Bu giriş kapatılarak yada istenildiği kadar açılarak soba içine giren hava miktarı kontrol ediliyor ve bu miktara göre yanma şiddeti sağlanıyor.

Eğer senaryo yukarıda yazdığım gibi ise benim tavsiyem:

1: Hava girişindeki mekanizmayı komple sökün.

2.Girişe saç metal yada alüminyum folyo boru bağlayarak müsait bir yere kadar (ısı ve konum olarak müsait bir yer) uzatın. Eğer kül sorunu varsa bu boru T boru olsun ve kül direkt aşağı düşüp bir yerde toplansın, diğer girişlerden biri sobaya diğeri hava girişine gitsin.

3:Borunun ucuna bir klape ve ihtiyaca göre fan takın.

4: Klapeyi küçük bir servo motorla ve ortam ısısına göre kontrol edebilirsiniz, fanı ise ister klape ile doğru orantılı çalıştırın ister bağımsız. Basit ve maliyeti çok olmayan bir sistem olur bana kalırsa.

Yazdiklarinizin benzeri fikirler var ama nasıl tam olarak reele dökerim bilemedim. Klape yi sobaya monte etme , sonra onu servo ile döndürme zor biraz benim için

1) hangi klapeyi kullanmak mantıklı olur
2) klape servo bağlantısını nesail yapabilirim. Yani klape üzerinde servoyu nereye koymaliyim? Neresine baglamaliyim. Direk klapenkn içine videlasam mantıklı olur mu?

Teşekkürler. Güzel videolar. Sorum tam olarak şu, saniyeden yada internetten hangi ürünü almalıyım. Eğer sobanın ARGE mühendisi olsam çok güzel çözümler bulunabilir. Ancak şuan 1 soba için internetten en ucuz lineer motor 400 TL.

1) 50 tl ye linnet motor varmi?
2) düşük bütçeli bir motorla bunu basitçe nasıl yaparım( örneğin klape)
4) montajda tüm sistemi söküp yerine raylı sistem kurmak ne kadar mantıklı olur?

Forum istatistikleri

Konular
129,272
Kullanıcılar
451,686
Son üye
emrah7141

Yeni konular

Geri