Soft Starter Kontakları Yapışık kalırsa

Sisteminizi siz bizden daha iyi biliyorsunuz. Buna sizin karar vermeniz gerek.

ya sıkıntı soft starterlerin kontak ucları neden yandı sorusuna cevap bulamayısım herkesiz farklı yorumu var
bu günb birisinin yorumuda şu :
- motor gucleriniz 55 kW soft starterinizde 55 Kw eşit gücte secilmiş ve ağır çalısma sartlarına uygun değil dedi

bir başkası ise
- soft satarterde ki kumanda uclarında kısa devre olabilir veya o uclara yüksek akım gelim trityakların uclarını delmiş oalbilir dedi...

yapan firma kompanzasyona bahane buldu alaksının olmadığını düşünerek firmanın topu taca atma cabalarınsa cvp bulmaya çalısıyorum

işletmeyi ben biliyorum ama elimde yüksek akımdan yandı bilgisis hariç herhangi bir somut veri yok

kafam allak bullak oldu :confused:

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ya sıkıntı soft starterlerin kontak ucları neden yandı sorusuna cevap bulamayısım herkesiz farklı yorumu var
bu günb birisinin yorumuda şu :
- motor gucleriniz 55 kW soft starterinizde 55 Kw eşit gücte secilmiş ve ağır çalısma sartlarına uygun değil dedi

bir başkası ise
- soft satarterde ki kumanda uclarında kısa devre olabilir veya o uclara yüksek akım gelim trityakların uclarını delmiş oalbilir dedi...

yapan firma kompanzasyona bahane buldu alaksının olmadığını düşünerek firmanın topu taca atma cabalarınsa cvp bulmaya çalısıyorum

işletmeyi ben biliyorum ama elimde yüksek akımdan yandı bilgisis hariç herhangi bir somut veri yok

kafam allak bullak oldu :confused:

Güç elemanlarının hepsinin birden yanması (ki bunu siz söylediniz çalışmayanlar da yandı dediniz) Şebeke gerilimden gelen ani yüksek gerilimden dir. ben bunu bilir bunu söylerim.

Bundan sonrasında kendi mantığınızı kullanıp çözümü bulmanız gerekir.

Güç elemanlarının hepsinin birden yanması (ki bunu siz söylediniz çalışmayanlar da yandı dediniz) şebeke gerilimden gelen ani yüksek gerilimden dir. ben bunu bilir bunu söylerim.

Bundan sonrasında kendi mantığınızı kullanıp çözümü bulmanız gerekir.

bnim elimdeki tek savunma mekanizmam bu yarın bu konuyla ilgili bir toplantı yapacaz bunu soylicem onun haricinde plc de olsun diğer kumanda elemanlarında olsun bir sıkıntı görünmüyor...

biz bu işletmeye 18 küyünde elektrik kullandığı bir tarafodan elektrik alıyoruz yakınlarında ise yine bize bağlı bir OG hattı var ... 18 köyün elektriği kullandığı bir tarafo merkezinden ziyade kendi hattımızdan bir ek alıp trafo ile düşürüp kullanmayı düşünüyoruz diğer hat ayda 30 defa kesiliyorsa o hat 2 defa kesiliyor yanlız bir soru var...
burada özel trafo olacağından dolayı trafo kaybıda olacak bunu nasıl önleye bilirim yani sabit kondasatör hesabını neye göre ve nasıl yapmalıyım ve ayrıca mevcut bulunan kompanzasyon panoma bir müdahele etmem gerekirmi ...

Merhabalar eğer arıza bulmanda inşallah yardımcı olabilmişimdir bana cevap yazabilirisen sevinirim.

Merhabalar eğer arıza bulmanda inşallah yardımcı olabilmişimdir bana cevap yazabilirisen sevinirim.

evet dediğiniz gibi demeraj aklımından kaynaklı birşey elektrik gittiğinde plc run komutu hafızasında olduğu için geri geldiğinde de hemen çalışmaya başlıyor ve kontaklar demaraja mağruz kalıyor...
bizim soft starterimizde byypass özelliği yok şimdi ise bir arkadasımızn önerisi ü<erine ağır şartlarda ve güçte çalısan siemens marka soft starter alıp deneyeceğiz ilginize teşekkürler tüm ilgilenen arkadaşlardan Allah razı olsun hepinize teşekkür ederim

yakup ertut

Pik voltajdan kaynaklanan bir sorunsa varistör yardımıyla absorbe edilebileceği düşüncesindeyim. Baştan belirteyim bölmüm haberleşmedir pek anlamam bu işlerden.

Doğru söylemiş bir üst kilowatt softstarter modeli seçmelisiniz.

- plc run komutu hafızasında olduğu için geri geldiğinde de hemen çalışmaya başlıyor ve kontaklar demaraja mağruz kalıyor...

PLC programıyla uğraşmak istemiyorsanız, Start kumandasını PLC çıkışından söküp Start(NO)-Stop(NC) klasik kumanda devresiyle gerçekleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
-

- plc run komutu hafızasında olduğu için geri geldiğinde de hemen çalışmaya başlıyor ve kontaklar demaraja mağruz kalıyor...

Start kumandasını PLC çıkışından söküp Start(NO)-Stop(NC) klasik kumanda devresiyle gerçekleyebilirsiniz.

Yada PLC nin ilk açılışında motor için stop komutu gönderilebilir, sanki bu daha kolay devreyi değiştirmekten.:D:D:D

Forum istatistikleri

Konular
128,898
Kullanıcılar
451,045
Son üye
Osman bayram

Yeni konular

Geri