Soft Starter Nedir?

sanırım yanlış hatırlıyorsun çünkü softstarter'lar tristörlü olduğu için tristörle frekans değil gerilimi tetiklersiniz,yani gerilim değişken ama frekans sabittir

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
selamlar arkadaşlar öncelikle paylaşımlarınız için teşekkür ederim,
bende bu konuda bir şey söylemek isterim ibosch01 kullanıcı isimli arkadaşımız fazın biri direk motora gidiyor demişti evet bazı soft start ürünlerinde fazın birini direk verir diğer fazları kontrol eder sistem ama bence bu sağlıklı değil devre tamamlamadığı için motor dönmez fakat motorun bir ucunda sürekli faz olması tehlikeli bir durumdur ,eğer soft start ünitesi almayı düşünenler varsa bunada dikkat etmelerini tavsiye ederim,üç fazıda tirstörlerle kontrol eden yol vericiler daha güvenlidir.

siemens 44 seri bir soft starter aldım beni kök üç bağlantı konusun da biraz aydınlatırmısınız
birde üzerinda ohter kontakları nı naasıl aktif hale getiricem
bilemiyorum

Yumuşak yol vermede akım sınırlama. Hız kontrolünde V/f (gerilim/frekans) oranı sabit tutularak yapılır.

arkadaşlar bu soft starter ile yol vermede motorlar nominal akımlarının kaç katı akım çekerler? Bu konu hakkında net bir bilgisi olan var mı?

Akım sınırlandırma potansiyometresi ile, istediğiniz değere ayarlayabilirsiniz.Ancak,o değer-
le kaldırıp/kaldıramayacağınıza meknik sisteminiz karar verir !

arkadaşlar bu soft starter ile yol vermede motorlar nominal akımlarının kaç katı akım çekerler? Bu konu hakkında net bir bilgisi olan var mı?

Kardeş ekteki dökümanda diyor ki;
Full yükte 3-4 kat akım çeker. Ama soft-starter lerini boyutlandırken hep 4 kat akıma göre hesap etmişler. Eğer motor yüksüz olarak kalkacaksa bu değer tabii ki aşşağılara düşecektir.
http://www05.abb.com/global/scot/scot209.nsf/veritydisplay/2985284834bcff7fc1256f3a00274038/$File/1SFC132002M0201.pdf

Akım sınırlandırma potansiyometresi ile, istediğiniz değere ayarlayabilirsiniz.Ancak,o değer-
le kaldırıp/kaldıramayacağınıza meknik sisteminiz karar verir !

hocam biraz daha açabilir misiniz konuyu. Ben durumu size şu şekilde izah edeyim:
Jeneratör güç tespiti yapmak isitoyrum elimde çeşitli güçlerde motorlar var ama motorlar hakkında bir bilgim yok. Ben güç belirlerken direk yol vermede atıyorum 1000 KVA
yıldız üçgen yol vermede 500 KVA
soft starter ile yol vermede 400 KVA jeneratör seçilebilir demek istiyorum. Bunun için soft starter ile çalışan mesela 315 KW lık bir motor kalkışta ne kadar akım çeker bunu öğrenmek istiyorum
saygılarımla,

Fahri Bey'in belirttiği gibi mekanik sistem önemlidir.motorun yük altında kalkınıp kalkınmadığına,yükün oranına göre değişir.sihirli formül yok.uygulamasına yardımcı olduğum bir kömür kırıcıda Y/Ü ile sofstarter aynı akımları çekmişti.akım sınırlamsı çok önemli ise Ac sürücü kullanılmalıdır

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…