Sogutma sistemi kontrolu

gumush

Üye
CNC 'icin su sekilde bir urun almistim.

UT8cImdXmhXXXagOFbX9.jpg

Iki girisi var biri hava biri sivi. Simdi manuel kontrolde sorun yok ama varsayalim bunuda kontrol sistemine baglamak istedik. Daha once solenoid kullanmadim. Ama sanirim bir sivi akisini acip kapatabiliyor. Bu durumda urunun her iki vidasinida actiktan sonra giris kisimlarina konacak solenoid ile birlikte siviyi kontrol edebiliriz. ( Kontrol derken solenoid'de voltaj yada pwm ile yari acik vs gibi bir durum var mi yoksa sadece acik kapali diyemi calisiyor ). Sorun kompressorden gelen yaklasik 8bar ( maks degeri sanirim ) basinci olan hava icin ayni acip kapama isini yapmak. Bunun icinde solenoid kullanilabilir mi ? Yada ne kullanilir ?

Röle mantığında aç kapa! Bar değeri karşılıyorsa bence mümkün

simdi sirada baglantilar var. Bunu saglikli bir sekilde yapabilecek boru(silikon sanirim) isinide cozmek gerek.

Simdi ufak bir kompressorum var , ama onu kullanirsam haznesi 5-6lt oldugu icin surekli motor devreye girecek ve cok gurultulu olacak. ( gerci digerlerinin sesinden bir sey anlasilmayadabilir )

Komressorun baglanti mekanizmasinda yayli bir sistem var bu sekilde kacak olmadan saglikli baglanti yapilabiliyor.

Submersible pompalar var. Yani pompayı suyun içine bırakıyorsun. Onlar hem suyun içinde olduğu için ses yapmıyor hem de giriş borusu olmadığı için daha rahat çalışıyor.

Harikaymis ama tabi ben hem mist hem coolant seklinde kullanmak istiyorum. Mist'i kompressorden gelen hava bernoili geregi cekerek alacak. Yukaridaki aparatinda bu sekilde iki girisi var.

.. cok gurultulu ..

Soğutma ürünleri satanlara git , 1 hp veya üzeri " ekovat " al 500-1000 TL arası yüksek basınçlı tip .
İstanbul gibi yerlerde çıkması 100 TL bile olabilir.
Klima motorları idealdir.
Çalıştığını duyamazsın neredeyse.
Debisi de yerli olur.
Mevcut motorunu söküp depoya monte et.
Ama yüksek basınçlılar 25 bar filandır sakın o değerlere çıkma , gerçi "prostatın" izin vermez...:rolleyes:
Aynı zamanda vakum işine de yarar.
Dişçilerin zavazingosunun içinde onlardan var.

Edit :
Yanlış anlam

Debisi de yerli olur. >>> yeterli olur..

Son düzenleme:
Hm bir arastirayim. Elimde 6lt tasinabilir bir model var gayet iyi ama motoru cabuk devreye giriyor ve gurultulu. Boyle 25-50lt hazneli ve motor olarakta ekovatli bir sey guzel olabilir , tesekkur ederim.

Havayı aşırı harcamıyorsan ( çok gidiyorsa meme küçült ) küçük depoda olur sık girip çıkmazda.
Bu aralar onu al bunu al dedikçe anında dolmuştasın.
Sistemin dursun üzerinde presostad ın var musluk var falan filan.
Şöyle olabilir sadece depo bul tek giriş bile olur .
Mevcuttan tek boru ile ek yap.
Mesela eski tüplerin üstündeki yaylı kısmı sök içini yıka ( emniyetli davran )bir şeyler uydur boru ile eski depona bağla.
Tüp ve ya yeni depo ters dursun ( su aşağı akar birikmez) ve eski depodan az yukarıda dursun.

Garip işler.
Ekovat 600 TL , 16000 lik harcı alem klima 500-600
Ben zamanında denk gitti 2HP aldımdı , hurdacı 100 dedi 75 dedim razı oldu 100 verdim.
Hurdalık yangınında her şeyi yanmış yeni dükkan tutmuş içinde 1 tek ekovat.
Oğlum dedi yaa yanıktır bu yenisini alalım uğraşma..
Şöyle olur,
Kalkış kondansatörü tırtlar.
Kalkamaz termik atar sigorta atar filan.
Tamirci gelir der motor yanık sarılacak , eee zor iş , neredeyse yenisi fiyat .
Kafa sağa sola sallanır surat buruşturulur , kalsın...
Hava ısınır ter basar , gel değiştir ....
Kalkış kondansatörü 5-10 TL. :cool:

-------
Ek :
Sadece silikon hortum olmaz basınca dayanmaz .
Bez kaplı olanları var.
Hava hortumları çok esnek değil .
Ama silikon esnek olur.
Ütücülere git ( neredesin - İstanbul ise Necatibey de ) onların hazır hortumları idealdir.
Ayrıca oralarda selenoid de olur.
Buhar için olanı şart değil hava için olur.
6 Bar ( atü kg/cm2 ..)
1/4" 1/2" çok bile...

Bobinlere dikkat , 12-24 dc - 220 ac... işine ne geliyorsa seç.

http://www.sms-tork.com.tr/default.aspx?pid=86566

Son düzenleme:
Bu aralar onu al bunu al dedikçe anında dolmuştasın.

Bu yorum harika oldu. Ama birikmisleri bitirince dolmus yok yurumem gerek. Ne demisler akilsiz basin ...

Aslinda bu dolmus modu sona yaklasmis olmaktan kaynaklanan bir durum , yani az kaldi bir 3 daha bir 5 daha modu :)

Kompressorde acelem yok zaten mevcut ufak bir kompressor var. Zaten sogutma ihtiyacimda acil degil.

Masa isi vefat nedeniyle kalinca neye saracagimi sasirdim :)

Kazim hocam sizinde atolye , calisma alaninizi merak ettim. Izmir'e yolunuz duserse beklerim. Nerede iseniz yolum dusersede bir ziyaret etmek isterim.

Forum istatistikleri

Konular
129,325
Kullanıcılar
451,773
Son üye
cmkcr

Yeni konular

Geri