Step motor için SMPS

Motoru sürme şeklinizi açıklayabilir misiniz? Pulse'ları neyle üretiyorsunuz?

Pic16f84 den L298 e puls gönderiyorum.180 derece (100 adım) döndürüp durduruyorum.Motor üzerinde 1.2A yazıyor.Benim çalıştırmamda kesinlikle adım kaçırmaması gerek ayrıca yük altında kalkıyor.Yükün ne kadar olduğunu hesaplamak zor.Motor miline bir disk bağlı üzerine ağırlık (250gr) biniyor ve ayrıca sürtünmelerde var.Motorun gücünü verimli kullanmayınca adım kaçırıyor.Verimini nasıl artırmalıym acaba.Şimdilik 10Wlık trafodan 12 V'u yarım dalga doğrultup sürüyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
ben step motor surucu karti imal ediyorum , benim step motor surucu kartim 48vdc ile calisiyor ve soyledigin motoru suruyor

electroniceng kardeş ozaman 12V yerne 48 mi vermeliyim yani. Peki sargılara zarar vermesin.Stepin max. çalışma gerilimi nedir.Üzerinde 1.2 A ve 5 yada 6V değerleri var.Pic 16f84 ten pulslerle L298 i tetikleyip öyle sürüyorum.1 adım 1,8derece 100 adım yani 180 derece döndürüp durdurmalıyım adım kaçırmadan.He birde yük altında kalkış yapacak.Yardımcı olur musun?

electroniceng kardeş ozaman 12V yerne 48 mi vermeliyim yani. Peki sargılara zarar vermesin.Stepin max. çalışma gerilimi nedir.Üzerinde 1.2 A ve 5 yada 6V değerleri var.Pic 16f84 ten pulslerle L298 i tetikleyip öyle sürüyorum.1 adım 1,8derece 100 adım yani 180 derece döndürüp durdurmalıyım adım kaçırmadan.He birde yük altında kalkış yapacak.Yardımcı olur musun?

Kalkış akımı limitleme geri besleme kullanmıyorsanız adım kaçırmanıza sebep olacaktır, bu seçeneği sanırım elemek gerek.

Başka ne yapılabilir?

Yazılımda pulse aralıklarının bir döngü içerisinde kısaldığı, motora yumuşak kalkış yaptıracak bir ilave " belki" sorunu çözebilir.

Switch mode güç kaynağının akım geribeslemesiyle oynanabilir. En fazla bir direnç değerini değiştirerek halledebilirsiniz.

Ya da diğer mesajda önerildiği gibi daha kompleks bir step sürücü kullanılabilir.

Hocam ben step motor surucu ımal edıp satıyorum teknolojısını sana veremem
l298 kullanıyorsun bunun datasheetını oku goruceksın hersey

step motor surucu 6 Amper 150 ytl istersen hemen satayım sana yerli imalat

electroniceng kardeş step motor benim tasarladığım makinenin sadece bir kısmını oluşturuyor.Benim makinenin maliyeti zaten 100 TL civarı bide step motor sürücüsüne para verirsem maliyet uçar.Bir önceki sorularıma cevap verir misin?Peki step motor varmı elinde 2. el.

Forum istatistikleri

Konular
128,865
Kullanıcılar
450,983
Son üye
ishak42
Geri