Tablaya parçayı bağlama

Çift taraflı bant iyi fikirmiş ama parçayı tabladan ayırmak biraz sorun olabilir. Mesela 300mm alüminyum levhayı sökmek baya zor olabilir.

Yok aslında daha çok onlar kullanıyor, çok hassas değilse bir taraftan spatulayla kaldırmaya başlayınca kendini bırakıyor.

Benim çift taraflı bantlarla ilgili hoş olmayan anılarım var da. Duvardaki çift taraflı bantla yapışmış resmi çıkarmak isterken bütün duvarın boyasını söktüğüm günden beri daha temkinli yaklaşıyorum.

Çift taraflı bant iyi fikirmiş ama parçayı tabladan ayırmak biraz sorun olabilir. Mesela 300mm alüminyum levhayı sökmek baya zor olabilir.
haklısın birde çıktıktan sonra alüminyumdan temizlemesi var ama birazcık tiner işi çok rahatlatıyor. tabi kokusuna dayanabilirsen :)

Çift taraflı bantın iki tipi var. Biri koli bandı gibi ince diğeri süngerli oluyor. Koli bandı gibi olan ince çift taraflı ile çok pcb yaptım. Vakum tabla gibi şahane oluyor :D

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

bir örnek alalım lütfen
halı altlarına yapıştırmak için satılıyor genellikle
ben kullanıyorum mdf den sökmesi çok zor oluyor bastırınca. gerçekten hiç ama hiç gerek yok böyle sıkıştırıcı aparatlara falan
yeni-700x700.jpg

halı altlarına yapıştırmak için satılıyor genellikle
ben kullanıyorum mdf den sökmesi çok zor oluyor bastırınca. gerçekten hiç ama hiç gerek yok böyle sıkıştırıcı aparatlara falan
yeni-700x700.jpg

Genelde köpük kullanılıyor,onun da esneme avantajı var ama çok sıkı tutmuyor.Gerçi marka/model çok etken.

Bir de böyle dayılar var. Ki maskeleme bandı kullanıyor bu da @asenyurt un dediği özellikte ince çift taraflı bant gibi oluyor.

@asenyurt devamlı kesim yaptığını üstelik hassas çalıştığını bilerek tavsiye edilen bant ile astığım sunum dosyalarının 1 yıldan fazladır asılı kaldığını görmek şaşırtıtcı bir durum olmasa gerek...

Ustalar masa işi tamam galiba. Ama bakalım makina bağlamak için yaptığım delikler tutmayabilir. Olmazsa demirci gelip lama kaynatır tekrar deleriz dedi.

Bağlama işi hep sorunumdu benim. Parça bağlamak, yapıştırmak, yapıştırdığımin pisliği sökmek, ince ince sallanım yapınca aluminyum tararken yüzeyde bozukluk, altına yapıştıracağın bir parça daha bulmak, ölçüsünü ayarlamak, sonra onuda tabla bağlamak vs derken asıl yapmam gereken işi yapmıyordum.

Ahşap kütüklerden yaptığım mengene ağızları belki bir çok CNC'cinin 6 tane clampta tuttuğundan daya iyi tutuyor. Sökmesi 2 sn, takması 2 sn, altına koyacak sunta mdf aramaya gerek de yok.

Dolayısıyla pnomatik olmasada mengene tarzı bir sıkıştırmayı herkeze tavsiye ederim. Fakat yapacağınız parçalar benim gibi delrin veya ahşaptan olmasın. Çelik veya sert aluminyum kullanın. Gerekirse mini arabalarla gerçek bir mengene gibi olmalı..(ileride yapacağım)

Yarım masa vida delikleri denk gelirse foto atarım. 40x40 profil ile Yusuf Seylan 'ın örneğindeki gibi yaptırdım.

Son düzenleme:
Biraz öyle oldu. Masayada tablayı sabitledik.:)

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Geri