tb6560 sorunu

LM2576 malzemecilerde bulunabiliyor.
Gerilim regülatörüdür.
78xx serisi gibi lineer(analog) değil switch mod denilen prensiple çalışır.
Yakınlarında bir yerde bobinde olur.
Isı kayıpları olmadan , büyük giriş geriliminden düşük çıkış gerilimleri elde etmeye yarar.
Diğeri dediğiniz gibi converter.
Aynı beslemeden , izoleli başka besleme gerektiğinde pratik elemanlardır.
Pc tarafı ile sürücü tarafın beslemesini ayırmak için kullanılmış olabilir.
Benzerleri dorukanstore - direnc.net gibi yerlerde var.

Çeşitli problemler sadece bu başlıkda değil cnc bölümündeki diğer konulardada yazılmış olabiliyor.
Ne olduğunu nasıl olduğunu tanımlamak gerek.

Kazım bey iyi geceler
sorun 1: makinemde 12mm saplama kullandım hatve 1.75mm. step 1/8 ayarlı makine ölçü birimi mm ye ayarlandı. Bu ayarlara göre step per 914 olmalı diye biliyorum yanlışsam düzeltin lütfen.
step peri yaklasık 320 yaptım ve settings den otomatik kalibrasyoma giriyorum. x ekseni için 100 yazıyorum bu durumda makinenin 100mm gitmesi gerekirken 1 " gidip duruyor. fiili mesafe oarnlasamda veya 100 diye yazsamda step peri 228 olarak 1/2 stepe göre heasaplıyor.Ben mi yanlış hesap yapıyorum yada nerde hata yapoıyorum.Teşekkürler

iyi geceler
sorun 1: makinemde 12mm saplama kullandım hatve 1.75mm. step 1/8 ayarlı makine ölçü birimi mm ye ayarlandı. Bu ayarlara göre step per 914 olmalı diye biliyorum yanlışsam düzeltin lütfen.
step peri yaklasık 320 yaptım ve settings den otomatik kalibrasyoma giriyorum. x ekseni için 100 yazıyorum bu durumda makinenin 100mm gitmesi gerekirken 1 " gidip duruyor. fiili mesafe oarnlasamda veya 100 diye yazsamda step peri 228 olarak 1/2 stepe göre heasaplıyor.Ben mi yanlış hesap yapıyorum yada nerde hata yapoıyorum.Teşekkürler

Step per kafanıza göre yazabileceğiniz bir değer değil.
Mekaniğinize bağlı ve kesin bir değerdir.
Motorunuz 200 adımda 1 tur atıyor ve bir adımınız 1.75mm ise 1mm için 200/1.75 ve microstep kullanıyorsanız kaç ise o kadar çarpı.
(200/1.75)*8 gibi.

Port and pin ayarlarında inch/mm ayarları doğru ise birde general config ayarlarına bakın.
G70/71 mm/inch seçimi yapar.
Gereken bilgiler mach3 pdf lerinde var.

Step per kafanıza göre yazabileceğiniz bir değer değil.
Mekaniğinize bağlı ve kesin bir değerdir.
Motorunuz 200 adımda 1 tur atıyor ve bir adımınız 1.75mm ise 1mm için 200/1.75 ve microstep kullanıyorsanız kaç ise o kadar çarpı.
(200/1.75)*8 gibi.

Port and pin ayarlarında inch/mm ayarları doğru ise birde general config ayarlarına bakın.
G70/71 mm/inch seçimi yapar.
Gereken bilgiler mach3 pdf lerinde var.

Evet Kazım bey haklısınız step per hesap işi bende kafama göre yazmadım. önce tahmini bir değer yazdım sonra setting ayarlarıyla otomatik settingsi hsaplatmak istedim. ancak bu durumda 1/8 stepte sizinde yazdıgınız hesap neticesi step per in ototmatik bulunacak değeri 914.285 olması gerekirken mach3 bunu 228.57 olarak hesaplıyor.Problem burada tabii bu hesabı yapıp sonucunu elle girebilirim benim merak ettiğim mach 3 neden yanlış sonuç dönüyor.Ki ben biryerde hata yapıyorsam hatam nerede?kart 1/8 step de makine mm de sebebi bulamadım. Ayrıca general config de G70/71 seçim yerini bulamadım yaznız general config de 2 ci sutun ortalarında bir kısım var absolute veya inc seçimi isteyen G70/71 seçimi dediğiniz burasımı? Mach3 pdf lerininden olayı çözecek kadar ing.yeterli değil.

Dediğiniz yerin hemen üstünde bir satır var "initialization string" , oradaki satırda G70 yazıyorsa , "select nativ unit " deki seçiminiz tersine döner.

Sorunun sadece bu olduğunu sanmıyorum.
Verdiğiniz rakamların inch /mm oranı ile alakası yok.
Bu tip yardım isteklerini ya çok iyi tanımlamalısınız ya da en iyisi resimlemektir.
Elektronik ve mekanik kısımların resimleri bir çok cümleden daha açıklayıcı olur.

Mach3 pdf leri maalesef kopi/pasta olmuyor.
Olsa idi googlede çevrilebilirdi.
İlla derseniz ABBY gibi bir ocr yazılımı ile başka formata çevrilip sonrada google ye iyi kötü tercüme ettirilebilir.
İnternette TR çevirisi bulunabilir bakmak lazım.
Değilse en azından önemli yerleri resimleri açıklamaları filan elle yazıp google tercüme ederek ve zamanla ezberleyerek öğrenmek zorundasınız başka yolu yok.

initialization stringsde G80 yazıyor

Kazım bey; haklısınız ancak su an için resim leyemiyorum. bana lütfen söylermisiniziz kartta step 1/8 oldugunda motor tuning mach3 de 914 mü olacak? Lazycam da yazı yazdırıyorum hemen hemen yazı boyutu 3 misli çıkıyor? neden? Nasıl düzeltirim.Foruma b akıyorum oradaki açıklamalar sorunu çözemedi.

Forum istatistikleri

Konular
129,063
Kullanıcılar
451,344
Son üye
sezgin12

Yeni konular

Geri