Teknik Eğitim Fakülteleri İle İlgili Gelişmeler!

teknoloji fakülteleri 2016 açılacak o zaman kadar tef olarak devam edecek.

Sayın İbozum,
Yazdıklarına aynen katılıyorum, bende Teknisyen olarak çalışıyorum ve seni çok iyi anlıyorum. Ama burada yapılan ilk hata 3795 nolu kanun çalıştırılmamasından kaynaklanıyor, bu kanun çalıştırılmıyor diye Türkiye'deki Mahkemelere başvurulsaydı ve istediğimiz sonuç çıkmaz isede AİHM gidilseydi bu gün bunlar hiç olmayacaktı. Bende AİHM'nin çok meraklısı değilim fakat Ülkemiz zarar görmesin diye biz buraya baş vurmazken, malesef ülkemiz bizlere zarar veriyor işte buna katlanamıyorum, o sebeble hakkımızı her zaman her yerde savunacağız. artık bizleride görsünler

Vakfımızın veya bizlerin bir karara bağlayıp organize olup bunu mahkeme ortamına taşımalıyız. Çünkü bu zamana kadar yaşananlar, şu saatten itibariyle halen bir gelişme olmaması bizler adına birşeyin yapılmayacağına işarettir. Forumda konuşan tüm arkadaşlar gerçekten tüm iyi niyetiyle yorum yapıp bu ünvanın verileceği haberini dört gözle beklerken devletimiz sağolsun bizleri sümen altı yapmaya devam ediyor. Eğer AİHM'ne gidersek kimsenin ilgilenmediği mağduriyetimiz bir nebze olsun ses getirir. O zaman belki bişeyler yaparlar ki ben zannetmiyorum dava açıldığı zaman kaybedelim. Çünkü haklı olduğumuz haklarımızdan mahrum bırakıldığımız emeğimizin çalındığı aşikardır.

___

Ayrıca göstermiş olduğunuz duyarlılıktan dolayı sana (Celebig) ve Volcanoos'a da teşekkür ediyorum. Bu süreçte araştıran bilgilendiren birşeyler bulmaya çalışan sizlere. Ben geç dahil oldum aranıza ama şu andan itibaren elimden geldiğince birşeyler yapabilmek için çaba gösterip bu hakkımızı muhakkak alıcaz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar,
Ben son yapılan iki açıklamadan ( Sayın GÜLSÜN'ün ve Sayın ÖZCAN'nın yapmış olduğu açıklamalardan ) sonra TEKEV'e son durumla ilgili gelişmeler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi istedim onlarda bana aşağıdaki cevabı gönderdiler ;

Sayın ÖZCAN ve Sayın GÜLSÜN'ün yaptığı açıklamanın ne olduğu hakkında bir bilgiye sahip değilim. Ancak; size şu konuda açıklama yapabilrim: Mezunların ve okuyan öğrencilerin durumu aynı, 22.12.2008 tarihli YÖK kararına göre " Mezunlar bir tamamlama proğramı çerçevesinde Teknoloji Fakültesi mezunu olmaları sağlanır." ifadesi mevcuttur. Ayrıca, MEB de yapılan çalışmalarda Mezun olanların durumunu açıklayacak bir şerh düşülmesi hakkında TEKEV olarak devredeyiz. Yine mezunlar için TBMM'de çıkacak karara ve Bakanlar kurulundan çıkacak kararlarda ekleme yapılmak için çalışmalarımız devam ediyor.

Arkadaşlar,
Ben son yapılan iki açıklamadan ( Sayın GÜLSÜN'ün ve Sayın ÖZCAN'nın yapmış olduğu açıklamalardan ) sonra TEKEV'e son durumla ilgili gelişmeler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi istedim onlarda bana aşağıdaki cevabı gönderdiler ;

Sayın ÖZCAN ve Sayın GÜLSÜN'ün yaptığı açıklamanın ne olduğu hakkında bir bilgiye sahip değilim. Ancak; size şu konuda açıklama yapabilrim: Mezunların ve okuyan öğrencilerin durumu aynı, 22.12.2008 tarihli YÖK kararına göre " Mezunlar bir tamamlama proğramı çerçevesinde Teknoloji Fakültesi mezunu olmaları sağlanır." ifadesi mevcuttur. Ayrıca, MEB de yapılan çalışmalarda Mezun olanların durumunu açıklayacak bir şerh düşülmesi hakkında TEKEV olarak devredeyiz. Yine mezunlar için TBMM'de çıkacak karara ve Bakanlar kurulundan çıkacak kararlarda ekleme yapılmak için çalışmalarımız devam ediyor.

Sayın Celebig,

Galiba herkes umudunu kaybetti, bir yere gidilmeyeceğini anladı gibi görünüşe göre kimse umutlu ve ilgili değil artık bu mühensilikle ilgili.. Ama takipçiliğin için teşekkürler bilgilendirici oldu

Sayın ibozum,
Kimse ümidini kaybetti diye bir şey söz konusu olamaz. TEKEV kendi içinde sorun yaşıyor olabilir yada yaz tatilinde olabilirler bunu bizim bilmemize imkan yok ama bu iş ile ilgili ilgilenen büyüğümüz çok, kimse merak etmesin.

Tokat Milletvekili sayın Hüseyin GÜLSÜN'nün web sitesinden aldığım bir haber.hiç değiştirmeden yayınlıyorum.

Meslek liselerine uygulanan katsayının kaldırılması için uzun süredir mücadele veren Tokat Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Hüseyin Gülsün, YÖK’ün kararının binlerce öğrenciyi memnun ettiğini söyledi. Gülsün, “Katsayı adaletsizliği nihayet sona erdi. Eğitime eşitlik geldi. Ancak şimdi teknik liselerin sorunlarını da çözmeliyiz. Teknik lise mezunları iş bulma zorluğu yaşadığı için bu okullardan kaçış var. Bunu da Teknoloji Mühendisliği fakülteleri ortadan kaldıracak” dedi.
MESLEK liselerine uygulanan katsayının kaldırılması için uzun süredir mücadele veren, bu konunun mimarlarından olan Tokat Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Hüseyin Gülsün, “YÖK’ün verdiği karar binlerce öğrenciyi ve ailesini memnun etti, şimdi sıra Teknoloji Mühendisliği fakültelerinde” dedi.
YÖK tarafından 1999 yılından beri meslek liselerine branşı dışındaki üniversitelere girmeyi zorlaştıran ÖSS’de katsayı uygulamasının sona erdirilmesini değerlendiren Gülsün, “Katsayı uygulaması nedeniyle, meslek lisesi mezunları 10 yıldır teknik eğitim fakültelerine gitmek zorunda kaldılar” dedi. 1999 - 2007 arasında Milli Eğitim Bakanlığının teknik öğretmen olarak mezunlardan yalnızca yüzde 3’ünü atayabildiğini belirten Gülsün şunları söyledi:
“Örneğin Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünden 2000 yılından bu yana sadece 2 kişi atandı, buna karşılık her yıl yaklaşık 900 mezun vermeye devam etti ve halen veriyor. Yani son 8 yılda bu alandan 7200 mezun çıktı ve sadece 2 kişi atandı. Diğer bölümlerden mezunların durumu da bundan farklı değildi. Şimdi ise katsayı uygulamasındaki haksızlığın son bulması ve adil yarış hakkının verilmesi bu mağduriyeti giderecektir.”

MEMLEKET MESELESİ
Sanayinin ise kalifiye ara elemana ihtiyaç duyduğunu hatırlatan Gülsün, “Katsayı uygulaması nedeniyle öğrenciler teknik liseleri de artık tercih etmiyorlardı. 10 yıl önce sınavla girilen teknik liselerin bu nedenlerle öğrenci bulamaz halde iken şimdi yeniden bir canlanmanın olacağına inanıyorum. Meslek liseleri öğrencilerinin ve ailelerin yüzlerinin güldüğünü bilmek bizleri mutlu etmektedir” diye konuştu.

SIRADA TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ VAR
Katsayı sorunu nedeniyle teknik liselerden mezun olanlar yalnızca Teknik Eğitim Fakültelerine girebiliyor ve teknik öğretmen olabiliyordu. Bu nedenle hem teknik ve endüstri meslek liselerine kimse gitmiyor hem de mezunları iş bulmakta zorlanıyordu. Bunu önlemek için bir kanun teklifi hazırladığını hatırlatan Gülsün sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yeni tip bir fakülte önerdik. Teknoloji Fakültesi adını taşıyacak bu fakülte için yasa taslağımız hazır. Bakanlar Kurulu gündeminde bulunan tasarının yasalaşmasıyla birlikte, teknik liseler can çekişmekten kurtarılacak, teknik liselerden kaçış biteceği için sanayi de olumsuz etkilenmeyecek. Teknik Eğitim Fakülteleri ise mühendislik fakülteleri ile yüzde 85 oranında aynı eğitimi vermelerine rağmen mezunları öğretmenlik dışında iş bulamıyor. Yeni fakülteler teknik ve endüstri meslek liselerini hayata döndürecek

BU KONU HAKKINDA BİRZDA olsa somut bir belge görmek çok sevidirici.

sonuç itibari ile belge resmi bir sitede yayınlanmış olsada resmi bir belge değil.

yinede çok umut verici

inşallah hepimiz için hayırlısı olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,915
Son üye
snapthreads

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri