Tesis hem reaktif yazıyor hem kapasitif ?

zeum haklı mah kardeş. Kondansatör fazlalığı endüktif kapasitife yol açar cümlesi hiç bir anlam ifade etmiyor(yanlış). Endüktif yük fazla ise sayaç endüktif reaktif yazar, Kapasitif (c) fazla ise kapasitif reaktif yazar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bu sayaç iç programı ile ilgili bir konu..
bende ilk gördüğümde cok şaşırdım..
ama cok yerde buna denk geldim..

Tamam hocam siz anladınız konuyu.Moderatöre hacet kalmadı.Acaba farklı bir şey mi anlatmak istiyor diye tereddüt ettim de.Sağol.

Teknikadam_41 ' Alıntı:
zeum haklı mah kardeş. Kondansatör fazlalığı endüktif kapasitife yol açar cümlesi hiç bir anlam ifade etmiyor(yanlış). Endüktif yük fazla ise sayaç endüktif reaktif yazar, Kapasitif (c) fazla ise kapasitif reaktif yazar.

yani devreye fazla kondansatör basarsanız kapasitife girmezsınız oylemi..
bunumu demek istediniz anlamadım...

MAH ' Alıntı:
bu sayaç iç programı ile ilgili bir konu..
bende ilk gördüğümde cok şaşırdım..
ama cok yerde buna denk geldim..

o zaman problemi tam anlatamadız galiba.Hangi markanın hangi imalı sayacında karşılaştınız.tam açarsanız sevinirim.

Bu sene sonunda meslekte 20 yılımı dolduracağım(1988'den buyana) böyle bir şey ne yaşadım,ne gördüm,ne de duydum. Anlattığın bu işin özüne ters bir olay daha açıklamalı bilgi verirsen sevinirim.

zeum ' Alıntı:
Tamam hocam siz anladınız konuyu.Moderatöre hacet kalmadı.Acaba farklı bir şey mi anlatmak istiyor diye tereddüt ettim de.Sağol.

:D :D :D farkılı birşey mi..
inanın farkı bir şey anlatmıyorum...
ve bunu idda ediyorum ve şunu söylüyorum belki 5000 tane sayaç test etmişimdir...
bunu büyük firmalar sorabilirsiniz...
:D :D :D

mesleğinize ve geçirdiğiniz yıllara saygı duyuyorum..

O zaman tane tane konuşalım. Bilmediğimiz bir nokta olabilir.

Devrede hiç yük yokken kondansatör devreye aldığımızda,kondansatörden sisteme akan enerjiyi sayaç ind.menüsünemi kapasitif menüsüne mi yazar. yani yeni versiyon sayaçlarda 5.8.0 İnd. 8.8.0 kap.menüsü böyle cevaplayalım daha iyi anlaşırız.

devre yüklü iken...devrede kapasitif ve reaktif akımda dolaşır kondansatörden dolayı...sanırım burayı anladınız..
sayaç fazla kondansatör devreye yüklendiği zaman devrede dolaşan kapsitif akımıda algılar ve 880 hanesine ve 580 hanesine de bunu yazar..bu her zaman olmaz.kompansazyonun iyi yapılmadığı ve harmonik olduğu zaman meydana gelen bir olaydır...

zeum ' Alıntı:
O zaman tane tane konuşalım. Bilmediğimiz bir nokta olabilir.

Devrede hiç yük yokken kondansatör devreye aldığımızda,kondansatörden sisteme akan enerjiyi sayaç ind.menüsünemi kapasitif menüsüne mi yazar. yani yeni versiyon sayaçlarda 5.8.0 İnd. 8.8.0 kap.menüsü böyle cevarlayalım daha iyi anlaşırız.

yük yokken ki durumu önce bir aç.sonra devam edelim

Forum istatistikleri

Konular
128,925
Kullanıcılar
451,093
Son üye
Mustii54

Yeni konular

Geri