Tesis hem reaktif yazıyor hem kapasitif ?

YÜk Yokken Kondansator Devreye Girermi Be Kardesimm....

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sn mah kardeşim bir sayaç hem endüktif reaktiften hemde kapasitif reaktiften bir okuma periyodu içinde sınır değerleri geçti gösterebilir(geçebilir). Bu kompanzasyonla ilgilidir sayaç veya yazılımı ile ilgili bir sorun değildir. Yaşadığım bir olaydan örnek vereyim kompanzasyonda grup güçleri yüksekti minimum grup 50kVAr değişken endüktif yük 20kVArdı. Yük devreye giriyor akabinde röle C'yi devreye alıyor ama kapasitif fazla belli bir süre sonra devreden çıkarıyor, alıyor bekliyor , çıkarıyor bekliyor yani sistem bir türlü stabil hale gelmiyor hem endüktiften hem kapasitiften sınır değerler aşılmış oluyor. Senin anlatmak istediğin bu olsa gerek diye düşünüyorum başka bir izahı olmamalı.

Birde lütfen sakin olun rica ediyorum ben bu yüzden başka bir sitede süpermoderatörlüğü bıraktım lütfen...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam sizde sinirlenmeyin.Arkadaş konuyu başka bir yere bağlayacak sanıyorum.Masadaki test olayına.Masa testi ile saha arasındaki farkı açığa çıkaracağız.öyle sanıyorum.

bu yazılımla ilgili bir sorun değilki..
tepe değerler aşılabilir.bu her zaman karşlılaşılan bir olay değilki...
devre kapasitifede girebilir reaktifede...ben bu olayı uzun süre araştırdım.ilk duyduğumda bende şaşırmıştım..böyle bişe olabilirmi diye...
neyse yorum sizlerin..sadece paylaşmak istemiştim..yalnış olduğunu düşünebilirsiniz.ama ben bildiğimi şeylere devam ediyorum...teşekkürler ilginiz için..

ya sinirlen me falan yok..yalnış anlaşılmasın...paylaşımlar ve tecruber insanları doğruyu bulmaya götürür...

ArkadaŞlar Öncelİkle Konuya Duyarlilik GÖsterdİĞİnİz İÇİn TeŞekÜr Edİyorum.
problemİn Orta Gerİlİm ÖlÇÜ Kaynakli OlduĞu AĞirlik KazandiĞi İÇİn TedaŞla YaziŞmaya GeÇerek SayaÇ BaĞlama Ve Test Ekİbİ İstedİk. Şu Anda Beklemedeyİz.

bİr Sorum Daha Olacak
sorun Ups Den Kaynaklaniyor Olsa Bu AlÇak Gerİlİmden ÖlÇen Dİjİtal Kombİ Sayaca Da Yansimazmiydi.
Şu Anda Test Amaciyla AlÇak Gerİlİmden ÖlÇen SÜzme SayaÇ Ta Devrede SonuÇlar ŞÖyle
alÇak Gerİlden ÖlÇen SayaÇta İndÜktİf-reaktİf Ve Kapasİtİf-reaktİf Oranlr % 2 Nİn Altinda Seyredİyor.
abonesİ OlduĞumuz Orta Gerİlİmden ÖlÇen Sayacin Oranlari İndÜktİf-reaktİf % 30-40 Arasi, Reaktİf-kapasİtİf Oran İse % 15-20 Aralarinda Seyretmektedİr.
yorumlarinizi Beklİyorum Saygilar....

Yükün karakteristik özelliği ne olursa olsun A.G'deki kombi sayacına yansır. Kompanzasyon A.G tarafında, A.G sayacındaki değerlerinde çok iyi daha önce belirttiğim gibi problemin O.G kaynaklı o yüzden en doğrusunu yapmışsınız. Benim tahminim O.G akım ve/veya gerilim trafolarında problem.

Sayın teknikadam_41 Öncelikle sayacı değiştirme ve elk. bağlantılarını kontrol etme yoluna gidezeğiz.Bundanda bir sonuc alamazsak Akım ve Gerilim TRafolarını nasıl test edeceğiz akım trafosu 10/5 , Gerilim trafosu ise 31500/100 volt Her ikiside yeni takılalı 4 ay oldu.

ayildiz ' Alıntı:
ArkadaŞlar Öncelİkle Konuya Duyarlilik GÖsterdİĞİnİz İÇİn TeŞekÜr Edİyorum.
problemİn Orta Gerİlİm ÖlÇÜ Kaynakli OlduĞu AĞirlik KazandiĞi İÇİn TedaŞla YaziŞmaya GeÇerek SayaÇ BaĞlama Ve Test Ekİbİ İstedİk. Şu Anda Beklemedeyİz.

bİr Sorum Daha Olacak
sorun Ups Den Kaynaklaniyor Olsa Bu AlÇak Gerİlİmden ÖlÇen Dİjİtal Kombİ Sayaca Da Yansimazmiydi.
Şu Anda Test Amaciyla AlÇak Gerİlİmden ÖlÇen SÜzme SayaÇ Ta Devrede SonuÇlar ŞÖyle
alÇak Gerİlden ÖlÇen SayaÇta İndÜktİf-reaktİf Ve Kapasİtİf-reaktİf Oranlr % 2 Nİn Altinda Seyredİyor.
abonesİ OlduĞumuz Orta Gerİlİmden ÖlÇen Sayacin Oranlari İndÜktİf-reaktİf % 30-40 Arasi, Reaktİf-kapasİtİf Oran İse % 15-20 Aralarinda Seyretmektedİr.
yorumlarinizi Beklİyorum Saygilar....

A.G. den bağladığın sayacta İndüktifin aktife Oranı % 2 Kapasitifin Aktife oranı %2 dolayında fakat
O.G de bu oranlar % 30-40 ind. Kapasitif reaktif % 15-20 Dij.Sayacın ilk bağlandığı aydan beri bu durumda ise sanki bana sayaç akım ve gerilimleri arasında açı var gibi geliyor. Kontrol ekibine yakın olamanı,çalışmayı yakından izlemeni ve mevcut durumu şemaya dökmeni öneririm.

Teknikadam_41 ' Alıntı:
Yükün karakteristik özelliği ne olursa olsun A.G'deki kombi sayacına yansır. Kompanzasyon A.G tarafında, A.G sayacındaki değerlerinde çok iyi daha önce belirttiğim gibi problemin O.G kaynaklı o yüzden en doğrusunu yapmışsınız. Benim tahminim O.G akım ve/veya gerilim trafolarında problem.

hocam kusura bakmayın ama bır konuyu vurgulamak istiyorum...akım ve gerilim trofolarının arızalı olması sayacın yazmamasına sebeptir...rotasyonun ters olması sayacın 3/1 oranında yazmamasına,polaritenın ters olması sizi reaktife sokar..
akım yada gerilim trofolarının birini ada hepsinin arızalı olması durumunda sayaç bunu bariz olarak size bildirir. bir ikincisi endeks okuyan tedaş yetkilileri bunu anında farkederler..
burda yapılacak tek işlem etolon sayaçla test yapmaktır.eğer etolon sayaç yok ise sayacın yazdığı güç ve işletme gücü hesaplanıp karşılaştırılma yapılmalıdır..

arızadan kastım ölçü trafo yada trafolarının tamamen devre dışı kalması değil birçok arıza sebebi olabilir buna benzer sıkıntılar yaşadığım için belirttim.A.G'de Analizör sonuçlarıyla O.G'de sayaç endeksleri tutmuyordu O.G gerilim trafoları teste gitti değişmesi gerektiği bildirildi yeniler takıldıktan sonra durum düzeldi. Bir müsibet bin nasihate bedeldir.

Forum istatistikleri

Konular
128,925
Kullanıcılar
451,093
Son üye
Mustii54

Yeni konular

Geri