Toknefes'te tanıtımı yapılan sensörlü çöp kovası!

sanırım, teknofest= teknoloji festivali demek. evet bir yerlerden başlamak lazım ama nereden? aylar önce tubitakın desteklediği ödül verdiği açılınca ışığı yanan ekmek sepeti konusunu paylaştığımda çok güzel eleştirmiştiniz beni. şimdi fark ne? yada nedir? aynı tas, aynı hamam. eğer çöp kovası sensörle açılıyorsa ve bu teknoloji festivalinde görücüye çıkıyorsa; bir yüz karasıdır. yetenek filan değildir. tamam teşvik edelim, destek verelim ama çöp tenekesine değil. yapılmamış değil örnekleri çok olan otonom geri dönüşlere yetenekler kazandırılmış bir ürün olsa mesela, yada sıfırdan 100 kmh hıza bir kaç saniyede çıkan örneği olan dronu egale etmeye veya hedefe kilitlenme özelliğini biraz daha geliştirmeye ondan da vazgeçtim, elon mask amcanın spacex roketini taklit edip yere düzgün indirmeye, hadi biraz daha ütopyamız yeşillensin, uçak gemimiz yok ama iha/siha için gemi düzeneğinde kısa mesafe kalkış ve iniş yapma yeteneği geliştirmeye filan değil mi? yapılamayacak şeyler değil, ama denemiyoruz bile. hatta düşünen öğrencinin önüne bilgi ve döküman bile vermiyoruz, vermiyorlar. kağıt üzerinde, teoride yapabilene, düşünebilene pratik imkanı sunmuyoruz. sonra yetenek istiyoruz. sonra tubitakın reddettiği projeyi nasa mars projesi için kapıyor ve "vay be ne yetenekli insanlarımız, kızlarımız var" diyoruz. gemi marangozluğunda çırakken, çaktığım 10 çivinin en az 2 tanesi yamulurdu. kaçıncı seneden sonra yamultmadan çivi çakar oldum hatırlamıyorum. şimdi zaman da aşağı yukarı aynı, sadece aletler değişti. doğru yönlendiren ve bilgi sahibi yetkin öğretmenler lazım. yeni fikirler ortaya atmak lazım. hiç bir şey yapılamaz değil yeter ki hayal edilsin/ edelim. ama köstek te olmayalım değil mi? çöp kovasının kapağı açılsa ne kazanırız, açılmasa ne kaybederiz?

sanırım, teknofest= teknoloji festivali demek. evet bir yerlerden başlamak lazım ama nereden? aylar önce tubitakın desteklediği ödül verdiği açılınca ışığı yanan ekmek sepeti konusunu paylaştığımda çok güzel eleştirmiştiniz beni. şimdi fark ne? yada nedir? aynı tas, aynı hamam. eğer çöp kovası sensörle açılıyorsa ve bu teknoloji festivalinde görücüye çıkıyorsa; bir yüz karasıdır. yetenek filan değildir. tamam teşvik edelim, destek verelim ama çöp tenekesine değil. yapılmamış değil örnekleri çok olan otonom geri dönüşlere yetenekler kazandırılmış bir ürün olsa mesela, yada sıfırdan 100 kmh hıza bir kaç saniyede çıkan örneği olan dronu egale etmeye veya hedefe kilitlenme özelliğini biraz daha geliştirmeye ondan da vazgeçtim, elon mask amcanın spacex roketini taklit edip yere düzgün indirmeye, hadi biraz daha ütopyamız yeşillensin, uçak gemimiz yok ama iha/siha için gemi düzeneğinde kısa mesafe kalkış ve iniş yapma yeteneği geliştirmeye filan değil mi? yapılamayacak şeyler değil, ama denemiyoruz bile. hatta düşünen öğrencinin önüne bilgi ve döküman bile vermiyoruz, vermiyorlar. kağıt üzerinde, teoride yapabilene, düşünebilene pratik imkanı sunmuyoruz. sonra yetenek istiyoruz. sonra tubitakın reddettiği projeyi nasa mars projesi için kapıyor ve "vay be ne yetenekli insanlarımız, kızlarımız var" diyoruz. gemi marangozluğunda çırakken, çaktığım 10 çivinin en az 2 tanesi yamulurdu. kaçıncı seneden sonra yamultmadan çivi çakar oldum hatırlamıyorum. şimdi zaman da aşağı yukarı aynı, sadece aletler değişti. doğru yönlendiren ve bilgi sahibi yetkin öğretmenler lazım. yeni fikirler ortaya atmak lazım. hiç bir şey yapılamaz değil yeter ki hayal edilsin/ edelim. ama köstek te olmayalım değil mi? çöp kovasının kapağı açılsa ne kazanırız, açılmasa ne kaybederiz?
Tübitak desteği ve ödülü için yapılan yarışmalarla ,Teknofesti kıyaslamak doğru değil.

Tübitak yarışmaları doğası itibarı ile ileri teknoloji yarışmalarıdır. Orada ben bu konuda şöyle gelişmiş teknolojiye sahibim/yaptım/icat ettim diye rakiplerinizin önüne geçecek bir yarışmaya girersiniz. Tutupta bu yarışmaya çöp kovası ile katılır ve kurumsal kimliği dolayısı ile Tübitak gibi bir kurumda bunu teknolojik bulursa ona denmedik laf bırakılmaz.

Burada anlaşılamayan Teknofestin yapısı.Teknofest katılım itibarı ile (düzeleyici firmanın ortaya koyduğu yarışmalar hariç) isteyen herkesin ilk okul düzeyinden itibaren katıldığı, Katılımcıların ne getirip ne götürdüğüne bakılmadığı, Çocukların iyi veya kötü eğlenip ,bakın ben ortaya bir şey koydum dediği kurumsal bir ciddiyetin olmadığı bir festival.Yani bir ilk okul çocuğu ben kaçıkla çay karıştırıyorum dese kimse evladım bu ne demiyor. katılımcıların belirli bir teknolojik seviye olgunluğu kriteri yok.Herkesin kafasına göre takıldığı bir sergi gibi bir şey.

Yukarıda da yazdım.Burada amaç hem katılımcı çocuklar/gençlerin, hem de gezmeye gelen çocuk ve gençlerin özendirilmesi. Burda yapılmış bir şeyi görüp ben daha iyisini yaparım diye bir şeyler yapmaya çalışan bir sürü çocuk ve genç var.Mesele bu yönlendirmeyi sürekli hale getirmek.Bunun da ilk yolu teşvik ve taktir.

Yoksa Teknofest içinde dikey inişli roket yarışması da var. (Dikey iniş yarışması 7. gün ) yada (İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması 6. gün ) yarışmasıda. Bunlar dünyada daha olgunlaşmamış teknolojiler ve bir yerden hem de iyi bir yerden başlanmış vaziyette ama başından beri söylediğim üzere ana amaç bu yarışmalar değil.

Dolayısı ile yarın Tübitak gibi bir kurumun açtığı ve teknolojiyi ileri götürmek, gelişmiş teknolojileri yarıştırmak olan bir yarışmaya çöp kovası ile katılım olursa başta o projeyi yarışmaya alan seçici kurul veya juri başta olmak üzere herkese ağzıma geleni söylerim. Tübitağın ne misyonu nede kurumsal konumu böyle bir şey için uygun değil.Onun görevi de değil zaten.

Tübitak'ın görevi bu (Tübitak ulusal destek programları) ve bunun benzeri (Tübitak ödülleri ) projeleri desteklemek,hayata geçirmek ,ileri teknolojiyi hedeflemek.

Ezcümle iki kurum farklı amaç ve yapıda.Eleştiri/destekte ona göre olur veya olmalı.

Not: Birde yanlış anlaşılma olmasın. Bunlar şahsi fikrim. Biri tutupta benim fikirlerimi eleştirirse veya makul mantıklı bulmazsa gayet normal karşılarım. Kimse beğenmek zorunda değil, doğru bulmak hiç zorunda değil.

Eziklik ruhumuzda var
eziklik ruhumuzda yok, baştakilerin tepesinin tepesinde var ve bizleri ezmek için tepemizde bekliyorlar. burada adam kırk yıl önce denizaltı yaptı, adamı bir hapse atmadıkları kaldı. benim değişik konulardaki bilgim yüzünden az daha askerliğim yanıyordu. bu bilgileri nereden biliyorsun diye. onlar için emir komuta harici hiç kimse bilgi sahibi olamaz. şimdi her şeye yol var deniyor ama nereye kadar ben bilmiyorum. bir mekatronikçi kardeşimiz vardı, ankara'da iş buldu ve gitti, üç ay sonra istifa edip geri geldi " abi ben yazılımımı kendim için yaparım daha iyi" dedi. dediğim gibi ben mekanikçiyim bazı projelerin yapımında benim ihtiyacım olan yazılımı ona yaptırıyordum. tübitak ödüllerine bir bakın, en düşük adam doçent, peki projede alt yapıda olan kadro nerede? burada bir arkadaş otonom denizaltı için yardım istedi. adama hareket sistemi için fikir verdim. biz bunu kullanamayız dedi, oysa bir denizaltının en büyük özelliği sessiz olmasıdır. projesi mutlaka pervane itki gücüyle çalışmalıymış. bu adam pervanesiz bir denizaltı yapsaydı ne olurdu? ben söyleyeyim dünyanın denizaltı gücü dengesi değişirdi. sadece seçili konulardaki projeler destekleniyor. çöp kovasının kapağını açan sistem belki başka bir yerde işe yarayacaktır, cepte bir diyebiliriz ama cepte o kadar çok bir var ki, hangisini kullanacağız bilemiyoruz. burada bizim köyün delisi hibrit motosiklet yaptı ve biniyordu. adama deli oğlu deli dediler artık binmiyor. söz ettin mi de seni kovalıyor. sanayi sitelerimizde ne kadar deli arkadaşlarımız var araştırma konusu olmalı. çünkü onların atacağı bir tane taşı kırk tane akıllı çıkaramaz, çözemez.

Eziklik benim ruhumda asla olmadı. Ben insanlarımıza daima bilimi öğretmeye çalıştım. Benim gençliğimde bir radyocuda veya elektrikçide çırak olarak çalışırken, usta veya kalfa olanlar işin detaylarını sır gibi saklarlar, adeta benim gibilerin öğrenmesini istemezlerdi. @paskomya belki biliyordur.
Tek övünebileceğim konu ise amplifikatör tasarımları olup, bazı sitelerde bu teknik ile uzaktan yakından hiçbir bilgisi olmayan kişilerin bana ahkam kesmeleri olmuştu. O gibileri dikkate almadığım gibi, bu forumda o gibi kişileri zaten yeterince ezmiş oldum. Ama ezmek istemez, aynı projeleri o kişilerin de yapabilmelerini isterdim.
Hatta gönül isterdi ki yüksek frekans tekniği ile ilgili olan arkadaşlarla da bazı üretim yapabilseydik. Ama yüksek frekans tekniği herkesin harcı değildir.

Günümüzde ise benim üzüldüğüm tek şey vardır.
Bu gibi teknolojik konularda söz konusu edilen şeyler neden bu konudaki gibi alay konusu olabilecek mevzular oluyor. Evet bir öğrenci çöp kovasına bir proje yapmış, ama daha akıllıca ve bilme dayalı hiç bir proje yapılmamış mı acaba. Yapılmış ise neden o gibi konulardan bahsedilmiyor.
(Üst düzey belli katagorideki projelerden bahsetmiyorum)

National GEO yayınlarından olan HEDEF UZAY adlı belgeseli izlersek (Ben netten bulamadım) filmin son 10. dk dan sonra 10-15 yaş aralığındaki öğrencilere yumurta testi yaptırılıyor.
Pet şişelerden yapılmış basit roketlerin içerisine yolcu olarak bir yumurta konuluyor. Roket havaya oldukça yükseğe fırlatılıyor ve yere düşüyor.
Tüm katılımcıların tek amacı yumurtanın kırılmadan yere inebilmesini sağlamak.
Çoğularımız böylesine bir deneyi gereksiz ve hatta aptalca bulabilir. Ancak bu yaşlardaki öğrenciler için gerçek bir bilimsel bilmecedir.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/pcler-ve-teknolojik-sohbetler.117738/page-174
Bazı ekran görüntülerini ilgili linkteki mesajımda bulabilirsiniz.
(buraya resim yüklemesi yapılmıyor)

Ben bu konudaki olaya politik olarak baktığımda şu sonuçlara ulaşıyorum.
1) Eğitim sistemimiz o denli düştü ki fikir üretmek yerine çin işi alet edevatlarla bir cihaz yap ve işi götür.
2) Fikir ürettiğini sanan bazı cühela kesim, birkaç kuruş destek primi alabilmek için uyduruk projelerle kamuoyunda yer bulabilmeyi amaçlamak.
(Beleş enerji üreten kesimler)
3) Ne kadar uyduruk olursa olsun youtube gibi kanallarda izlettirerek para kazanmayı amaçlamak.
(Bu olay tüm dünyada geçerli olup, ilgili kanaldaki izlenme oranlarından anlaşılabilir)

Forum istatistikleri

Konular
129,574
Kullanıcılar
452,203
Son üye
Direniş

Yeni konular

Geri