topraklama ölçümü hk.

Topraklama Sistemlerinin tam olarak anlaşılması için aşağıdaki bilgilerin bilinmesinde fayda vardır diye düşünüyorum. Topraklama Direncinin değerini etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi NEM'dir. Toprak ne kadar kuru ise direnç o kadar yüksektir. Eğer nem miktarı %15'den (ağırlık olarak) eşit veya yüksek ise topraklama direnci düşük ve yaklaşık olarak sabittir. Eğer topraklama sisteminizin bulunduğu toprak veya ölçüm yaptığınız yerin nem oranı veya sululuk oranı %15'den ağırlık olarak düşük ise toprak direnci parabolik olarak artacaktır. Topraklama direncini etkileyen diğer önemli etken toprağın mineral ve özellikle tuz oranıdır. Tuz oranı ağırlık olarak %1'den daha yüksek ise topraklama direnci düşük ve sabit kalır. Ancak ağırlık olarak %1'den daha düşük ise orana göre parabolik olarak artacaktır. Bu iki etken topraklama direncini değiştirmekte oldukça önemli parametredir. Diğer etkenler toprağın yapısı ve sıcaklık. Toprak ne kadar soğuk ise direnç o kadar yüksek olacaktır. Dolayısıyla mevsimsel değişikliklerin derece olarak büyük farklılıklar gösteren tesislerde sıcaklık faktörü dikkate alınmalıdır zira bu tesislerde topraklama direnci mevsimsel olarak değişecektir.

Şimdi bu açıklamadan yola çıkarak topraklamada kazıkların çakılacağı yerlerin neden nemlendirilmesi veya nemlendirilmemesi konusunu ele alalım. Öncelikle toprağı nemlendirmeden ölçüm yapmalısınız zira mevcut topraklama sistemi beton altında ve nem oranı çok düşük bir toprakta döşenmiş olabilir. Bu durumda başka noktalara çaktığınız kazık etrafını nemlendirirseniz ,direnci kendi elinizle düşürmüş olup yanlış ölçüm yaparsınız. Diğer taraftan mevcut topraklama nem oranı yüksek bir toprak altında olabilir ve siz kuru toprağa kazıklarınızı çakarak ve nemlendirme yapmazsanız yine yanlış ölçümleme yapmış olursunuz.

Topraklama ölçümlerinde yapılan en önemli yanlış ölçümün sadece 1 kere ve senede 1 kere yapılması. Ancak gerçek test özellikle sıcaklık değerlerinin önemli ölçüde fark edebileceği yerlerde senede 4 kere yapılması. Örneğin hava sıcaklığı 40 derece, 20 derece, 0 derece, -20 derece, yağmurlu/kuru. Ve bu testler eğer kazık çakmak şeklinde yapılıyor ise toprak bağlantı noktası ile en uzak çubuk arasında en az 25mt mesafe olması gerekliliği. 3.kazık ise 25 mt'nin %62 mesafesine uygulanmalı. Elde edilen değer 3.kazığın yerini %10 mesafe ve %90 mesafede tekrar kontrol edilmeli. Tesisler ayrıca 4 kazıklı sistemler ile toprak özgül dirençlerini ölçmeli ve iki ayrı noktada topraklama sistemi tesis edilmiş ise kuplaj katsayıları ölçümlenmeli. Ayrıca mevcut sisteminde topraklama ölçümü klamplı toprak ölçüm sistemleri ile ölçümü yapılabilir.

Sonuç olarak topraklama ölçümü yaparken: Ölçümü önce mevcut durumda ve mümkün olduğunca yazın toprağın kuru olduğu zaman yapın. Zira en kötü durumunuz bu şekilde olacaktır. Bu ölçümlemelerden sonra toprakların çakacağınız noktada %15'den fazla bir şekilde nemlendirin. Eğer topraklama sisteminiz için özel solusyon, tuz, mineral kullanıp nemledirme yaptıysanız başka noktalardan yapmış olduğunuz ölçümler yanlış olacaktır. Bu durumda eğer topraklama sisteminiz tek ise başka bir noktaya referens çubuk çakın ve mevcut sistemi Klamplı Toprak Direnci ölçü sistemi sistemi kesmeden ölçün. CA 6412 Toprak Megeri Klamplı. Topraklama Test Cihazı - Portatif Ölçüm Ürünleri

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhaba arkadaşlar. topraklama ölçümü yaparken zeminin çok kuru olması durumunda meger in kazıklarına su dökme işlemi yapıyorlarmış.sizce bu sağlıklı bir durum? bu bilgiyi meger satışı yapan firma vermiş. benim bildiğim su falan dökülmez. yardımlarınızı rica ediyorum

Arkadaşlar son 2senedir Topraklama kontrolü ve ölçümü yapıyorum ama bugüne kadar meger kazıklarınada topraklama hatlarınada su dökmedim dökmekte bana göre yanlış çünkü geçirkenliği sağladığı için yapılan ölçümden alınacak sonuç kesin olarak yanlış olur. Topraklama ölçümü yaparken dikkat edilmesi gereken şey kuru havada ölçümleri gerçekleştirmek...

tabiki su dökülmemesi gerekir.diğer yorumlarada aynen katılıyorum;topraklama ölçümünün kuru bir havada yapılması gerekir.sadece ekleyeceğim şudur;kazıkların 3 değişik yönde çakılıp,ölçüm yapılırsa,yani ortalam değer açısından,daha iyi sonuç alınır diye düşünüyorum.teşekkürler....

BU kadar konuşmak dahi yanlış,tabiki dökülmez....Dökülür diyen de dalga geçiyordur,ya da sallıyor olabilir...

Toprak direncini etkileyen en önemli faktör nem’dir, yani bir diğer deyimle ihtiva ettiği rutubettir. Nem yalnızca kendisi etkin faktör olmayıp, çeşitli kimyasal tuzların erimesinde etkili olmasıdır. Yerdeki toprak direnci ölçümleri bu nedenle en kötü şartları görebilmek için kuru hava koşullarında yapılmalıdır. Kışın yapılacak toprak direnci ölçümlerinde buzlanmaya dikkat etmek gerekir. Çünkü buz ve donmuş topraktaki direnç değerleri yüksek olduğundan şaşırtıcı ve yanıltıcı değerler elde edilebilir.

Sulama ile ilgili dokümanı gözden kaçırmış arkadaşlar için,buraya tekrar aldım ( forumumuz-
da var ).Özellikle,1-NORMAL ÖLÇÜM deki,NOT kısmına bakabilirler.Doküman KYORITSU fir-
masına ait orijinal dokümandır.Umarım,sulama ile,sulandırma ! karıştırılmaz.
scholar arkadaşıma,doküman için,teşekkür ederim.

bu dokümandan anladığıma göre ölçümde topraklama sistemini kıyaslamak için kullandığımız üçüncü bağlantının yapıldığı (C) çubuğa su dökülebilir diyo
eğer diğer çubukların bulunduğu toprağı nemlendirirsek ölçdüğümüz sonuç gerçekte sistemin sahip olduğu dirençten daha düşük çıkar.
bilgisi olan arkadaşlar konuya açıklık getirirse iyi olacak

Toprak olcumunden once sulamadan kasıt bence cok abartmadan olcum yapılacak aletin problarını bağlayacağımız noktaları nemlendirmek yani toprağa olan iletimi sağlamak ama abartırsanız olcum yapacağınız noktalardaki direnci etkilersiniz ..ama bence 2 olcum yapılmalı biri nemlendirmeden diğeri ise nemlendirdikten sonra arada cok farklı bir deger alırsanız olcumun yanlış olduğu kesinleşir diye dusunuyorum..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,817
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri