topraklama direnç değerleri kaç ohm olmalı?

sistemin saglıklı çalışması açısından işletme ve koruma 1 ohm altından parotoner ise 5 ohm altında olması gerekli

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kaçak akım rolesi yg tesislerinde sık sık sorun cıkarmaz mı, yoksa kullanıslı olur mu. gerekli diye kullanıp sonra surekli basımız agrımasın... diyeceksiniz basınız agrıyacagına birisi mi ölsün ama surekli sorun cıkaracaksa baska bir yol olabilir mi diye soruyorum.
bilmedigim için soruyorum, yanlıs anlasılmasın...

Aslında haksız sayılmazsınız kaçakakılar büyük tesislerde çeşitli nedenlerle her kolon hattı için küçük bir değerde olup toplamda sıkıntı yarattığı durumlar olabiliyor. Buna benzer bir durumu büyük bir işletmenin ana panosunda yaşamıştık kompaktşalter+açtırma bobini+röle kombinasyonlu sistemde yaklaşık 300mA'e ayarlanmış değeri 400-450mA'lere çektik yapılan iş usülen doğru olmamakla birlikte başka yapılacak bir şey herhangi bir alternatifte yoktu.Birdahada sorun yaşamamıştık. Bazen çok küçük değerler birikip sıkıntıya neden olabiliyor.

tesislerde koruma topraklaması 1 ohm altında olursa çok iyi olur

Lpg otogaz tesislerinde tankın olduğu yerde ve

Yağ fabrikalarında hegzanın olduğu yerlerde, ekstrasyon ünitelerinde topraklama değerleri ne olmalıdır. ???

İşletme ve Koruma topraklamaları 2 Ohm altında olması isteniyor. Zemin önemli bu konuda Paratoner topraklamaları 10 Ohm altında şartnamelerde geçer. Askeriye de 5 Ohm altı mutlak istenir. Parafodr 5 Ohm olarak biliyorum. Ama topraklamanın yapılacağı zemin önemli taşlık bir alanda istediğiniz kadar kazık çakın kaz ayağı topraklama sistemi yapın datek kullanın yinede istenilen değerleri almanız mümkün değil. Şartnamelerin dışına topraklama zeminine göre çıkılabiliyor.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/5-ohm-mu-2-ohm-mu.20899/

linkte diğer konu başlığında olduğu gibi forumda önceden ele alındığı yerler var.
Bizim kendi kendimize oluşturacağımız birt standart olamaz.Oluşturulsa bile bağlayıcı olmadığından havanda su döveriz.ileride topraklamalar yönetmeliğinde yapılacak değişiklik ile bu ihtiyacın karşılanması gerekiyor.

Sn Tknsyn arkadaşa katılıyorum. Yönetmelik uzaydan gelen biri tarafından yazılmış sanırım. :)
Konu ne zaman açıldı bilmiyorum ama kime göre 5 ohm neye göre 2 ohm?
İnsana zarar verme sınır gerilimi nedir? 50V. Akım sınır değeri nedir? 0,03A. Buradaki direnç değeri 1.66k ohm çıkar. Nerde kaldı bizim 5 ohm, 2 ohm. :)
(Tabii burada söylemem gereken, Topraklama direncini ne kadar düşük yaparsanız, kaçak akımın, toprağa giden yolunu o kadar açmış olursunuz. Bu sebeple 5 ohm, 2 ohm deniliyor sanırım.) Ek olarak, Eşpotansiyel yapmak çarpılma riskini minimuma indirir.
Kafa karışıklığına sebebiyet vermek istemem tabii ki. (EMO'nun şartlarına uymak gerekir. Benimki sadece bir hesap;)

topraklama sistemleri TN_S olmasında fayda var.TT sistemlerde kaçak akım rolesi gerekli.Koruma topraklaması değerleri ise sistemine bağlı.Eğer tt sistem ve 30 mA kacak akım varsa koruma topraklam değeri 1500 ohm değerlerine kadar yönetmelık izin verir.Ama burada önemlı olan TT sistemle beslenen binada her kat panosuna takmak lazım.

Sn Tknsyn arkadaşa katılıyorum. Yönetmelik uzaydan gelen biri tarafından yazılmış sanırım. :)
Konu ne zaman açıldı bilmiyorum ama kime göre 5 ohm neye göre 2 ohm?
İnsana zarar verme sınır gerilimi nedir? 50V. Akım sınır değeri nedir? 0,03A. Buradaki direnç değeri 1.66k ohm çıkar. Nerde kaldı bizim 5 ohm, 2 ohm. :)
(Tabii burada söylemem gereken, Topraklama direncini ne kadar düşük yaparsanız, kaçak akımın, toprağa giden yolunu o kadar açmış olursunuz. Bu sebeple 5 ohm, 2 ohm deniliyor sanırım.) Ek olarak, Eşpotansiyel yapmak çarpılma riskini minimuma indirir.
Kafa karışıklığına sebebiyet vermek istemem tabii ki. (EMO'nun şartlarına uymak gerekir. Benimki sadece bir hesap;)

Gördüğüm kadarıyla yukarıdaki cümlelerimden yönetmelikleri yok saydığım anlaşılmış... İlginç :)
Bu konuda yazdığım yazıyı aşağıdaki linkte okumanızı rica ediyorum.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/hangi-panolarda-topraklama-ölçmeliyiz.33498/

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri